Kalarepa jest dodatkowo niskokaloryczna, więc doskonale sprawdza się w roli elementu jadłospisu redukcyjnego.

Kalarepa to warzywo z rodziny kapustowatych (odmiana kapusty warzywnej), blisko spokrewnione m.in. z kapustą, jarmużem, brokułami i kalafiorem. Najprawdopodobniej pochodzi z Azji. Była znana już w starożytności, ale w Polsce pojawiła się dopiero w XIX wieku. To roślina uprawna, która nie występuje na naturalnych stanowiskach. W Polsce uprawiana jest zarówno kalarepa czerwona, jak i biała.

Kalarepa – właściwości

Czy kalarepa jest zdrowa? Oczywiście, że tak! To niepozorne warzywo jest prawdziwą bombą witaminową, a oprócz tego zawiera także cenne związki mineralne, które warunkują prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Mikroelementy, o których mowa, to:

  • witamina A,
  • witamina C,
  • witamina B1,
  • witamina B2,
  • witamina B3,
  • witamina B6,
  • witamina B9,
  • witamina E,
  • witamina K,
  • wapń,
  • magnez,
  • żelazo,
  • potas,
  • fosfor,
  • sód,
  • cynk.

Właściwości kalarepy sprawiają, że bez cienia wątpliwości warto umieścić to warzywo w swoim jadłospisie. Badania naukowe udowodniły, że to niepozorne warzywo ma działanie przeciwnowotworowe (podobnie jak inne zielone warzywa liściaste). Dzięki zawartości glukozynolanów, które rozkładają się na izotiocyjany i indole, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych i wspiera ich leczenie. 

Kalarepa nie pozostaje bez wpływu na nasz wzrok. Dzięki zawartości luteiny, poprawia jakość widzenia i chroni oczy przed szkodliwym wpływem promieniowania UVA i UVB.

Roślina wykazuje też działanie bakterio- i grzybobójcze. Izotiocyjany i indole zwalczają m.in. bakterię H. pylori, która w wielu przypadkach odpowiada za rozwój choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka.

Kalarepa na odchudzanie? Oczywiście, że tak! Wartość energetyczna tego warzywa to zaledwie 27 kcal/100 g, więc śmiało można włączyć je do jadłospisu redukcyjnego. Poza tym, kalarepa zawiera cenny błonnik (3,6 g/100 g), który reguluje pracę układu pokarmowego i przeciwdziała uporczywym zaparciom.

Nie można zapomnieć, że liście kalarepy są cennym źródłem żelaza. To sprawia, że powinny znaleźć się w diecie osób cierpiących na niedokrwistość, która jest następstwem niedoboru tego pierwiastka.

Należy też wspomnieć, że liście tej rośliny zawierają cenny chlorofil, czyli związek o właściwościach detoksykacyjnych. Substancja ta wspomaga pracę wątroby i dzięki temu przyczynia się do oczyszczenia organizmu z nagromadzonych toksyn. Poza tym, wspomaga gojenie ran, leczy stan zapalny i reguluje perystaltykę jelit.

Kalarepa – jak jeść?

Jak jeść kalarepę? Dokładnie tak, jak lubimy najbardziej. To smaczne warzywo doskonale nadaje się do konsumowania na surowo. Warto pamiętać, że niepoddane obróbce termicznej, zachowuje najwięcej cennych składników odżywczych.

Nie można jednak nie wspomnieć, że kalarepa wyśmienicie smakuje też w wersji na ciepło. Bez problemu można ją gotować, dusić, smażyć i piec. To sprawia, że z pomocą tego warzywa można przygotować wiele smacznych potraw.

Kalarepa surowa

Kalarepa surowa ma delikatny, lekko słodki smak, w którym można odnaleźć subtelne orzechowe nuty. Wbrew pozorom, nie ma ziemistego posmaku, który nie każdemu odpowiada.

Jak jeść kalarepę na surowo? Opcji jest wiele. Jedna z nich to wyśmienite kanapki z kalarepą. To wyborne warzywo świetnie komponuje się ze smakiem innych warzyw sezonowych, wędlin, twarożków i serów. Inna propozycja to surówka z kalarepy. Ten specjał wyśmienicie sprawdzi się jako dodatek do obiadu lub smaczna i zdrowa przekąska. Kolejna interesująca opcja – sałatka z kalarepy. Można podać ją na śniadanie, do obiadu lub na kolację lub sięgnąć po nią zawsze wtedy, gdy łapie nas głód.

Warto pamiętać, że kalarepa jest przekąską samą w sobie. Wystarczy tylko dokładnie umyć ją, oczyścić i pokroić w słupki, by przygotować chrupiącą, zdrową przekąskę. W celu podkręcenia smaku, warzywo można zanurzać w ulubionym dipie, np. czosnkowym lub paprykowym.

Kalarepa gotowana

Gotowana kalarepa doskonale sprawdzi się w roli dodatku do obiadu lub samodzielnego dania. Nie każdy wie, że to wyśmienite warzywo można gotować i serwować w taki sam sposób, jak marchewkę. Po ugotowaniu, wystarczy tylko poddusić kalarepę na maśle i opcjonalnie zagęścić mąką.

Inna ciekawa propozycja to gotowana kalarepa ze śmietaną. Żeby wzbogacić smak potrawy, można posypać ją świeżymi ziołami.

Kolejna opcja, jedna z najbardziej oczywistych, to smaczna i pożywna zupa kalarepowa. Możecie przygotować ją w sposób tradycyjny lub zblendować, by uzyskać delikatny krem. 

Kalarepa pieczona

Pieczone potrawy mają ugruntowaną pozycję w polskiej kuchni. Miłośnicy tak przygotowanych dań moją do wyboru wiele propozycji z kalarepą w roli głównej. Jedna z nich to zapiekanka warzywna lub mięsno-warzywna. Kalarepa świetnie komponuje się ze smakiem wieprzowiny i wołowiny, idealnie pasuje do ziemniaków i innych odmian kapusty warzywnej.

Miłośnicy frytek koniecznie powinni spróbować ich znacznie zdrowszej i mniej kalorycznej odmiany – pieczonych frytek z kalarepy. Przygotowanie tej wyśmienitej potrawy nikomu nie sprawi żadnych trudności. Wystarczy tylko pokroić kalarepę w słupki, zanurzyć w oliwie z oliwek z dodatkiem ziół prowansalskich i ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

Ciekawą propozycją są też kalarepki faszerowane. Farsz można przygotować z warzyw lub mięsa, można też zrobić mieszankę mięsno-warzywną. 

iStock

Jakie dodatki pasują do kalarepy?

Repertuar dań z kalarepy jest niezwykle szeroki, tym bardziej, że do tego warzywa pasuje wiele dodatków. Kalarepa wyśmienicie smakuje z młodymi warzywami – chrupiącymi i słodkimi. Bez problemu można mieszać ją z innymi gatunkami kapusty. Przygotowując zdrową sałatkę z kalarepy, można dodać majonez, ale jeszcze lepiej sprawdzi się jogurt naturalny. Sery i wędliny? Oczywiście! Do zrobienia kanapek możecie wykorzystać wszystko, co lubicie najbardziej. Poza tym, kalarepa doskonale sprawdzi się jako składnik dań obiadowych, w których występują ziemniaki, kasze i ryż.

Czy liście kalarepy są jadalne?

Wiele osób je tylko bulwę kalarepy, czyli część rosnącą pod ziemią. Warto jednak wiedzieć, że jadalna jest cała roślina. Liście kalarepy bez problemu możecie wykorzystać do przygotowania zupy lub wywaru na warzywny sos, możecie położyć je na kanapki lub wrzucić do surówki albo sałatki.

Kto nie powinien jeść kalarepy?

Kalarepa jest jednym z najzdrowszych warzyw, trzeba jednak wiedzieć, że nie wszyscy mogą skorzystać z jej dobroczynnych właściwości. Nie powinny jeść jej osoby, które stosują dietę wątrobową (profilaktycznie lub leczniczo). W nadmiernych ilościach nie jest polecana osobom cierpiącym na niedoczynność tarczycy. W okresie zaostrzenia choroby, z kalarepy powinny zrezygnować także osoby z kamieniami nerkowymi lub dną moczanową.