Ogórki kiszone to jeden z najpopularniejszych dodatków do obiadu lub kanapek, a wiele osób wybiera je także jako szybką, zdrową i pyszną przekąskę. O popularności tego specjału nie decyduje wyłącznie jego wyśmienity smak, ale także cenne właściwości zdrowotne. Kiszonki obfitują w cenne witaminy i minerały, są też naturalnym probiotykiem stymulującym układ odpornościowy.

Istnieje wiele przepisów na kiszone ogórki, które w polskich domach często są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Większość receptur skupia się przede wszystkim na sposobie przygotowania warzyw, na składnikach i dodatkach, które decydują o niepowtarzalnych walorach smakowych domowych kiszonek. Najczęściej jednak nikt nie zastanawia się nad tym, jaka woda najlepiej nadaje się do kiszenia ogórków. To poważny błąd, bo właściwa temperatura wody i jej jakość mają kolosalny wpływ na finalny efekt, który zostanie osiągnięty. Użyta woda w sposób bezpośredni wpływa na to, jakie właściwości będzie miała zalewa ogórków kiszonych. Jeżeli twoje kiszonki są miękkie i niesmaczne, najprawdopodobniej wina leży właśnie po stronie wody. Zatem jaką wodą zalewać ogórki do kiszenia?

Jak temperatura wody jest najlepsza do kiszenia ogórków?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, jaka temperatura wody będzie najlepsza. Zalać ogórki gorącą wodą? A może lepiej sprawdzi się letnia lub zimna? Odpowiadamy: do przygotowania zalewy, użyjcie chłodnej lub letniej wody. Najlepsze efekty osiągniecie, gdy jej temperatura będzie nieznacznie wyższa od pokojowej. Dlaczego? To proste – w ciepłej, ale nie gorącej wodzie sól rozpuści się szybko, proces fermentacji rozpocznie się nieco wcześniej, a cenne mikroskładniki i bakterie mlekowe nie ulegną zniszczeniu. 

Jeżeli dysponujecie czajnikiem elektrycznym, który jest wyposażony w funkcję regulacji temperatury, do której woda zostanie podgrzana, wybierzcie 20-25 stopni Celsjusza. Jeżeli wasza kuchnia nie jest wyposażona w takie urządzenie, odmierzcie odpowiednią ilość wody kranowej i dolejcie do niej odrobinę wrzątku.

Czy ogórki można zalewać wrzątkiem?

Niektórzy mają w zwyczaju zalewać ogórki wrzątkiem, żeby wydobyć z przypraw ich cały aromat. Jeżeli należycie do tego grona, radzimy pozbyć się tego nawyku. Wrzątek jest bezlitosny dla cennej mikroflory bakteryjnej, która bytuje na skórce ogórków. „Zabija” też zawarte w warzywach witaminy i minerały. To sprawia, że ogórki kiszone zalewane wrzątkiem będą mniej wartościowe.

Jeżeli chcecie, żeby woda, z której przygotujecie zalewę była przesiąknięta aromatem przypraw, po prostu zagotujcie ją w garnku razem z ulubionymi dodatkami. Zalejcie nią ogórki dopiero wtedy, gdy przestygnie do właściwej temperatury.

Jakiego rodzaju wody używać?

Temperatura wody jest bardzo ważna, ale tak samo istotna jest jej jakość. Czy kranówka nadaje się do zalania ogórków przeznaczonych do kiszenia? Cóż, tak i nie.

Na przestrzeni lat, jakość wody kranowej w Polsce uległa znacznej poprawie. Kranówka musi spełniać unijne normy, ale należy pamiętać, że każda norma ma widełki. Oznacza to, że jakość wody nie jest identyczna w całym kraju. W wielu miejscach, pozostaje twarda i mocno chlorowana. 

Wody kranowej możecie użyć wyłącznie w sytuacji, w której macie pewność, że nie zawiera chloru, a jej twardość kształtuje się na średnim poziomie. Chlor, który oczyszcza wodę z niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów, hamuje proces fermentacji, bo niszczy bakterie kwasu mlekowego. Poza tym, negatywnie wpływa na walory smakowe ogórków. Jak wspomnieliśmy, ważna jest też odpowiednia twardość wody. Zbyt twarda lub zbyt miękka zaburzy fermentację.

Zanim zalejecie ogórki wodą, upewnijcie się, że jej jakość jest odpowiednia. Jej parametry powinny być wyszczególnione na stronie internetowej przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za jej dostarczanie do naszych mieszkań. 

Co zrobić w sytuacji, gdy kranówka nie przedstawia idealnej jakości? Rozwiązaniem tego problemu okaże się dobry filtr do wody z wkładem węglowym, który usunie z niej chlor i zanieczyszczenia. Woda filtrowana jest też znacznie smaczniejsza niż zaczerpnięta bezpośrednio z instalacji. Alternatywnie, możesz zagotować wodę i odstawić do przestudzenia lub nalać kranówkę do miski, garnka, butelki lub innego naczynia i poczekać, aż cały chlor odparuje, a osady z instalacji wodociągowej opadną na dno.

Nigdy jednak nie można mieć 100-procentowej pewności, że przegotowanie lub odstanie da pożądane efekty. Prostszym rozwiązaniem będzie zakup niegazowanej wody butelkowanej. Unikajcie wód wysoko zmineralizowanych. Lepiej sprawdzi się zwykła woda źródlana. 

Powyższe wskazówki możecie zastosować bez względu na to, jakiego przepisu używacie do kiszenia ogórków. Gwarantujemy, że woda o odpowiedniej temperaturze i właściwościach pozwoli przygotować pyszne domowe kiszonki o idealnej twardości. Nikt przecież nie lubi miękkich, rozpadających się ogórków, które nie są ani smaczne, ani tym bardziej apetyczne.