Lodówka to sprzęt, który w swoim domu posiada prawdopodobnie każdy. Jest to urządzenie kosztowne i każda jego awaria może wiązać się z obowiązkiem jego naprawy bądź – w przypadkach skrajnych – zakupem nowego modelu. Utrzymywanie lodówki w dobrym stanie wiąże się także ze świeżością produktów spożywczych, które w niej przechowujemy. Zastanówmy się nad tym, jak wyczyścić lodówkę, czy też jak rozmrozić lodówkę, co może pomóc nam o nią zadbać, a także jak wyczyścić skraplacz, który w złej kondycji może powodować problemy w prawidłowym funkcjonowaniu naszego sprzętu.

Do czego służy skraplacz w lodówce?

Jak wyczyścić skraplacz w lodówce? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób, które napotykają jakieś problemy z tą częścią. Zanim jednak na nie odpowiemy, zastanówmy się nad tym, do czego właściwie służy. Skraplacz to część, która znajduje się zazwyczaj z tyłu urządzenia. To część, która zawiera w sobie czynnik chłodniczy, który jest schładzany, a następnie skrapla się. Jest to bardzo ważna część pracy układu chłodziarki, który ma na celu przemianę czynnika chłodzącego w parę, dzięki czemu otoczenie ulega ochłodzeniu.

Dzięki skraplaczowi gorąca para ze sprężarki znajdująca się pod wysokim ciśnieniem może ulec schłodzeniu, oddając ciepło do otoczenia, a podczas odbierania ciepła zmienić się z powrotem w postać ciekłą, co umożliwia lodówce działanie w sposób ciągły. Jak widać, skraplacz to część lodówki, która ma kluczowe znaczenie dla jej prawidłowego funkcjonowania.

Jeśli nie zadbamy o skraplacz odpowiednio, mogą wystąpić problemy z utrzymaniem prawidłowej temperatury we wnętrzu naszej lodówki, a co za tym idzie – szybsze psucie się przechowywanej w niej żywności. Kolejnymi oznakami problemów ze skraplaczem może być woda zbierająca się w jej poszczególnych częściach, a zwłaszcza na samym dole. Jest to część nietrudna w konserwacji – dowiedzmy się, jak to zrobić.

Jak oczyścić skraplacz w lodówce?

Jeśli skraplacz naszej lodówki uległ zabrudzeniu bądź zakurzeniu, warto jak najszybciej go wyczyścić, tak aby mógł działać prawidłowo. W tym celu warto wyposażyć się w jeden lub więcej z następujących przedmiotów: szmatkę, szczotkę o miękkim włosiu czy odkurzacz z delikatną końcówką. Skraplacz to część, która bardzo łatwo się kurzy – jego czyszczenie warto zacząć zatem właśnie od odkurzania, a wykonywane ruchy kierować z góry do dołu.

Następną częścią, o której nie należy zapomnieć, jest wyczyszczenie skraplacza. W tym celu może przydać się nam szmatka – sucha bądź delikatnie zmoczona. Ruchy, które będziemy wykonywać przecierając nią tą część lodówki, również powinny być wykonywane pionowo, z góry do dołu. W przypadku, gdy nasz skraplacz nie był czyszczony przez nawet bardzo długi czas, należy uzbroić się w cierpliwość, i wykorzystywać do jego czyszczenia wszelkie możliwe pomoce, takie jak szczotka z miękkim włosiem. Jeśli uprzednie kroki nie pomogły, być może interwencja w tej formie zaradzi naszym problemom. Po czyszczeniu szczotką również warto przetrzeć skraplacz szczotką.

Jak często czyścić skraplacz?

Na to pytanie z pewnością można odpowiedzieć jednym wyrazem – porządnie. A co z częstotliwością jego czyszczenia? Jak to zwykle bywa, im częściej, tym lepiej. Jeśli jednak nie mamy możliwości czyścić go zbyt często, postarajmy się chociaż robić to profilaktycznie co najmniej raz na pół roku. Jeśli zbagatelizujemy tę sprawę, jego czyszczenie może potrwać bardzo długo, i nie być najprzyjemniejsze.

Aby utrzymać naszą lodówkę w dobrym stanie warto jednak zadbać nie tylko o sam skraplacz. Istotną wiedzą jest również to, jak wyczyścić lodówkę. Aby móc prawidłowo wyczyścić to urządzenie, powinniśmy najpierw opróżnić je ze wszelkich znajdujących się w nim produktów, a następnie odłączyć ją od prądu. Następnie należy wyjąć wszystkie części, które oferują nam taką możliwość, takie jak półki czy szuflady, umyć je i osuszyć. Wnętrze lodówki warto umyć przeznaczonym do tego środkiem, zaczynając od jej górnej części, a następnie przemyć wodą i osuszyć. Gdy lodówka wyschnie, możemy z powrotem włożyć wyjęte elementy.

Nasi czytelnicy często pytają również o to, jak rozmrozić lodówkę. Aby to zrobić, należy ustawić temperaturę na „0” przy pomocy termostatu, a następnie odłączyć ją od zasilania. Warto także otworzyć jej drzwi na oścież. Kiedy lód znajdujący się w lodówce rozpuści się i wytrzemy całą wodę, która wyciekła, warto wykonać także wspomniany wyżej proces jej mycia. Na tym etapie proces rozmrażania lodówki jest właściwie zakończony. Jeśli będziemy regularnie dbać o rozmrażanie lodówki, a także czyszczenie jej wnętrza i skraplacza, urządzenie będzie mogło służyć nam znacznie dłużej i efektywniej.