Dla każdego entuzjasty owoców morza pytanie: „jak usmażyć krewetki?” to kwestia kluczowa. Te małe morskie skorupiaki są poławiane lub uprawiane w hodowlach na całym świecie i stanowią ważny składnik dań azjatyckich, czy też północnoamerykańskich. Są bogate w białko i kwasy omega-3, ich spożycie jest zdrowe dla układu krążeniowego, zwiększa poziom dobrego cholesterolu i obniża trójglicerydy.

Jak usmażyć krewetki? Zasady

Jak usmażyć krewetki? Wszystko zależy od produktu wyjściowego. W Polsce dostęp do świeżych krewetek jest ograniczony, dlatego musimy polegać na produktach takich jak krewetki mrożone. Mogą być mrożone w całości na surowo, lub wcześniej ugotowane, oporządzone lub nie. Zazwyczaj, jeśli nasza krewetka jest nieoprawiona, należy najpierw usunąć jej głowę, pancerz i nóżki, ogon, a ze środka wnętrzności w postaci przewodu pokarmowego. Jest to mała, ciemna żyłka, w której znajdują się resztki pokarmu, jaki jadła krewetka i piasek.

Czy można się rozchorować od zjedzenia krewetki, w której została żyłka? Nie, ale może to wpłynąć na smak potrawy. Kiedy wiemy, że nasz skorupiak jest gotowy? W trakcie obróbki termicznej krewetka zmienia kolor z szarawego na różowy. Wewnętrzna temperatura krewetki powinna wynosić około 63°C, a mięso nieprzeźroczyste i perłowe, wtedy mamy pewność, że nie jest niedogotowana.

Przed przystąpieniem do smażenia, dokładnie osuszmy stworzonka na ręczniku papierowym i posmarujmy masłem, olejem, czy oliwą, wtedy pięknie się zarumienią. Krewetki cudownie przejmują wszelkie marynaty, dlatego warto je też marynować, aby wzbogacić ich smak. Trzymanie krewetki przed smażeniem w odrobinie sody oczyszczonej lub cukrze, sprawia, że lepiej się przypiekają i szybciej brązowieją, jest to sprawdzony, tradycyjny chiński sposób.

Trzeba pamiętać, że rozmiar krewetki wpływać będzie na ilość czasu potrzebnego, by krewetka byłą gotowa. Krewetki tygrysie trzeba będzie dłużej trzymać na patelni niż krewetki białe

Jak usmażyć krewetki gotowane?

Jak usmażyć krewetki, które są już ugotowane? Krewetki można już kupić ugotowane i zamrożone, lub przygotować je samemu i potem jedynie przyrumienić z obu stron. Jeśli nie przeszkadza nam, że krewetka jest zwinięta, te ze sklepu będą odpowiednie, jednak jeśli chcemy by miały inny kształt, to lepiej kupić nieobrabianą wcześniej termicznie krewetkę i odpowiednio ją naciąć, co zapobiegnie zbytniemu zwijaniu się produktu pod wpływem ciepła.

Jeśli chcemy ugotować krewetkę sami, najlepsze rezultaty osiągniemy, sprawdzając wewnętrzną temperaturę krewetki za pomocą kuchennego termometru. Przedział 52-60°C, to jest to, w co celujemy, aby mięso było idealne. Jeśli robimy to na oko, po prostu wrzućmy je do zimnej wody, aż ta dojdzie do wrzenia, lub blanszujmy we wrzątku. Ważne – ugotowana krewetka nadaje się już do jedzenia, również ta ze sklepu, wystarczy ją rozmrozić. Dalszym smażeniem ryzykujemy, że zepsujemy produkt, więc trzeba być bardzo ostrożnym.

Ugotowaną krewetkę wykładamy na rozgrzaną patelnię, na mocnym ogniu smażymy dosłownie parę chwil z jednej i z drugiej strony, po to jedynie, aby dostała koloru, lub przejęła smaki z innych składników. Należy uważać, gdyż przegrzana krewetka to krewetka niesmaczna, żylasta. Jako owoc morza bowiem, jest wrażliwa na temperaturę. Jeśli chcemy, by była dodatkiem, np. do makaronu, lub dania z ryżem typu paella, albo risotto, dodajmy ją na sam koniec, zaraz przed podaniem, aby się nie zaparzyła.

Jak usmażyć krewetki na maśle? Nic prostszego, wystarczy na roztopione masło wysypać krewetki z czosnkiem, wyciśniętym, lub drobno posiekanym. Smażymy je tak, jak zostało to opisane wyżej, około minuty, dwóch z każdej strony, aby się ładnie zarumieniły, następnie dodajemy przyprawy według uznania i opcjonalnie białe wino. Tak przyrządzone owoce morza są idealne np. do sałatki, lub grzanek.

Jak usmażyć krewetki w pancerzu?

Jak usmażyć krewetki bez zdejmowania pancerza? Do tego nadają się prawie tylko świeże skorupiaki, lub takie, co do których wiemy, kiedy były mrożone i są wysokiej jakości. W innym przypadku należy usunąć, chociaż głowę. Zachowując pancerz, sprawiamy, że zatrzymuje on soki, które w innym wypadku wyciekłyby na patelnie. Dodatkowo pancerz potrafi przekazać do dania niesamowity, morski smak. Dlatego jeśli obieramy wcześniej krewetki, warto takie pancerze zachować i sporządzić z nich wywar, który może być bazą do zupy, lub sosu.

Samo smażenie odbywa się na takiej samej zasadzie jak w przypadku krewetek pozbawionych pancerza. Niestety, jedzenie musi się odbywać rękami, gdyż mimo obróbki cieplnej, pancerzyk nadal nie jest zdatny do spożycia i trzeba z niego obierać krewetkę.

Jak usmażyć krewetki w panierce?

Smażone krewetki w panierce nie różnią się specjalnie od innych dań z głębokiego tłuszczu. Jednym z klasycznych sposobów, jest obtoczenie krewetek w mące, a następnie w jajku i bułce tartej. Krewetki smażymy do czasu, aż się zarumienią. Możemy zostawić ogonki, jeśli chcemy, by danie wyglądało elegancko i łatwiej się jadło, trzymając za nie. Można też ogonki usunąć i usmażyć dużą ilość krewetek na raz, podając jako przystawkę. W Ameryce na takie danie mówi się „popcorn shrimp”. Najlepiej do niego się sprawdzą krewetki koktajlowe.

Popularnym w Azji sposobem na smażenie krewetek, jest obtaczanie ich w wiórkach kokosowych. Japończycy zaś uwielbiają smażyć te skorupiaki w tempurze, czyli lekkiej mieszaninie lodowatej wody, jajek i nisko glutenowej mąki (ebi tempura). Innym sposobem z Kraju Kwitnącej Wiśni jest smażenie w panierce z panko, specjalnego rodzaju bułki tartej z białego chleba (ebi furai).

Ile smażyć krewetki?

Krewetek nie należy smażyć zbyt długo, gdyż mogą zrobić się gumowe i nieapetyczne. Aby uzyskać najlepszy efekt, trzeba postawić na wysoką temperaturę. Duży ogień i mocno rozgrzana patelnia, będą tu kluczem do sukcesu. Uniwersalną poradą co do czasu gotowania, jest obserwowanie zmiany koloru. Jeśli z jednej strony krewetka zaczyna już różowieć, natychmiast odwróćmy ją na drugą stronę.

  • Małe krewetki – średnio minuta z każdej strony
  • Duże krewetki – średnio 2-3 minuty z każdej strony

iStock