Mule należą do najzdrowszych owoców morza, a w opinii wielu osób – także do najsmaczniejszych. Wyśmienite mięso jest składnikiem wielu potraw kuchni śródziemnomorskiej, a w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność także w Polsce. Jeśli nie wiecie jak jeść mule, przychodzimy z pomocą. To całkiem proste.

Mięso muli zawiera prawie wszystkie cenne aminokwasy w ilości zbliżonej do zalecanego dziennego spożycia. Jest źródłem wartościowego, łatwo przyswajalnego białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych i ważnych mikroelementów, takich jak choćby cynk, selen i jod. Polecamy włączyć ten specjał do swojego jadłospisu, ale nie tylko z przyczyn zdrowotnych. Nie można przecież zapomnieć, że mule smakują wyśmienicie! Można je przyrządzać na wiele sposobów: grillować (wzorem kuchni włoskiej), gotować w winie (jak robią to francuscy kucharze) lub podawać na talerzu z frytkami (jak robią to Belgowie). Bez względu na sposób przygotowania, mule to prawdziwa uczta dla podniebienia. 

Co to są mule?

Mule to nic innego, jak jadalny gatunek małży. Występuje u wybrzeży Oceanu Spokojnego i Atlantyckiego, jego naturalnym środowiskiem jest też basen Morza Śródziemnego i kanał La Manche. Mule można spotkać też w niektórych częściach Morza Bałtyckiego. Te jednak nie nadają się do jedzenia, co jest związane ze znacznym zanieczyszczeniem wód Bałtyku. Gatunek ten najbardziej upodobał sobie wody zimne. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że w większości przypadków, sprzedawane w sklepach i serwowane w restauracjach mule pochodzą ze specjalnych hodowli, nie ze środowiska naturalnego.

Mule osiągają do 15 cm długości (osobniki pochodzące ze słonych akwenów najczęściej są mniejsze), ich muszla jest gładka i cienka. Mogą przybierać różne kolory: od granatowego, przez niebieski i fioletowy, aż po brązowy. W swoim naturalnym środowisku, te charakterystyczne mięczaki mogą żyć do 13 lat. Wyłowione, żyją do 7 dni, ale jeżeli będą trzymane w temperaturze mieszczącej się w przedziale od 0 do 4 stopni Celsjusza, zapadną w stan hibernacji, co wydłuży ich okres przydatności do spożycia do ok. 10 dni.

Omułki a mule

W menu restauracji, sklepowych cennikach i przepisach często pojawiają się omułki. Czym ten gatunek małży różni się od muli? Otóż, niczym! Omułki jadalne i mule to dokładnie te same mięczaki, a obie nazwy często są stosowane zamiennie. Jeżeli zatem w karcie dań nie możecie znaleźć muli, za to widzicie omułki, nie szukajcie innego lokalu, bo kelner przyniesie dokładnie takie danie, o jakie wam chodzi.

Jak smakują mule?

Mięso muli jest delikatne i lekko gumowate. Charakteryzuje się słodko-słonym smakiem, w którym można doszukać się wyraźnych nut morskich. Wiele osób porównuje smak muli do smaku paluszków krabowych, niektórzy także do krewetek. Trzeba przyznać, że to trafione porównanie. Ten specjał po prostu trzeba skosztować, bo trudno jest opisać jego smak. Z całą pewnością znajdą się osoby, którym mule nie przypadną do gustu, jednak częściej okazuje się, że takie urozmaicenie codziennego menu trafia w samo sedno preferencji smakowych. 

Nawet dziś, gdy mule zaczynają zyskiwać na popularności, można spotkać się z opiniami, że ich mięso ma nieprzyjemny i gorzki posmak. Jesteśmy przekonani, że powtarzają to osoby, które nigdy nie miały muli w ustach. Rzeczywiście, mule (podobnie jak inne małże) mogą być gorzkawe, ale dotyczy to wyłącznie okresu godowego, podczas którego nie są wyławiane.

Jak jeść mule? Podstawowe zasady

Jak jeść mule w restauracji? Czy mule je się żywe? Jesteśmy przekonani, że takie lub podobne wątpliwości powstrzymują wiele osób przed spróbowaniem tego wyśmienitego przysmaku. Każda kulinarna nowość, zwłaszcza tak nietypowa i niecodzienna, może budzić pewne obawy o zasady definiujące poprawne jej spożywanie. Zapewniamy jednak, że nie jest to nic trudnego.

Jak się je mule? Zacznijmy od podstaw. Do spożycia nadają się wyłącznie żywe omułki, czyli takie, których muszla jest zamknięta, a w środku znajduje się woda (wyjątkiem są małże mrożone). Można je poddać obróbce termicznej – przygotować na parze, ugotować, usmażyć lub przyrządzić na grillu. Można też jeść surowe mule i właśnie taki sposób preferuje wielu koneserów owoców morza. 

Mule możemy jeść na dwa sposoby: wydobywając mięso widelczykiem lub palcami (z pomocą naturalnych „szczypiec”). W obu przypadkach, muszlę należy chwycić dłonią (między dwoma palcami). Spokojnie, z całą pewnością nie zostanie to odebrane jako nieeleganckie zachowanie. Tak po prostu należy jeść małże. Nie musicie obawiać się kwestii higienicznych. W restauracji, wraz z posiłkiem kelner przyniesie miseczkę, w której znajduje się woda z cytryną. Nie, nie służy ona do picia, a właśnie do przemywania palców.

Widelec przyda się do wydobycia mięsa z pierwszej muli. Z następnymi poradzicie sobie z pomocą muszli, która może być używana jak szczypiec (to naprawdę wygodna metoda, choć na taką nie wygląda). Pozostałe muszle odkładajcie na oddzielny talerz.

W trakcie gotowania, muszla muli otwiera się, więc wydobycie mięsa jest łatwe. Jeżeli jednak chcemy spróbować surowych omułków, będziemy musieli poradzić sobie z jej otwarciem. Nie jest to specjalnie trudne. Wystarczy podważyć skorupę nożem z zaokrąglonym na końcu ostrzem. Następnie będziemy musieli oddzielić mięso od dna muszli. W tym przypadku, nie wyciągamy go widelcem, bo mogłoby to doprowadzić do wypłynięcia dna muszli. Po prostu, przyłóżcie skorupę do ust i wyssijcie mięso razem z wodą morską, bez przeżuwania. Jeżeli smak surowych muli jest dla was zbyt wyrazisty, mięso możecie skropić odrobiną soku z cytryny.

Jak jeść mule w winie?

Mule w winie, czyli „po marynarsku”, to znany i ceniony przysmak. Jak poradzić sobie z jego konsumpcją? Jemy je dokładnie w ten sam sposób, jak omułki przygotowane według innych przepisów – wydobywając mięso z muszli. Wyjmujcie muszlę widelcem z talerza, następnie chwyćcie ją między dwoma palcami. Pamiętajcie, że na talerzu znajduje się aromatyczny wywar winny, który decyduje o wyjątkowym smaku tego dania. Możecie wydobyć go przy pomocy kawałka świeżej bagietki.

Jak jeść mule w sosie?

Mule wspaniale smakują w towarzystwie najróżniejszych sosów. Można przygotować wyśmienite omułki w sosie ziołowym, śmietanowym, cebulowym, a nawet pomidorowym. Zasady konsumpcji nie zmieniają się w także w tym przypadku. Po zjedzeniu mięsa, pamiętajcie o sosie. Tak jak w przypadku sosu winnego, możecie wybierać go z talerza przy pomocy świeżego pieczywa. Możecie też posłużyć się pustą muszlą jak łyżką.

Jak jeść mule w rosole?

Taki sposób wykorzystania pustej muszli przyda wam się także wtedy, gdy przygotujecie mule w rosole. Kształt skorupy sprawia, że świetnie nadaje się do nabierania płynnego wywaru. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań przed użyciem zwykłej łyżki, bez względu na to, czy stołujecie się w restauracji czy jecie obiad w domu, w towarzystwie rodziny.