Soczewica to jednoroczna lub dwuletnia roślina strączkowa, której jadalne nasiona charakteryzują się delikatnym smakiem, subtelnie uzupełniającym smak potraw. W kuchni znajduje wszechstronne zastosowanie.

Czy wiecie, że soczewica była znana już w starożytności? To jedna z pierwszych roślin uprawianych przez człowieka. Jej smak doceniamy także dziś, jednak nie można nie wspomnieć, że tak samo istotne są właściwości tej rośliny. Trzeba bowiem wiedzieć, że soczewica nie tylko subtelnie podkreśla smak potraw, ale także pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Z ugotowaniem jej nasion poradzi sobie każdy. Wystarczy poznać kilka prostych zasad. Przeczytajcie, jak ugotować soczewicę?

Czy soczewicę się moczy?

W pierwszej kolejności wypada odpowiedzieć na podstawowe pytanie: czy soczewicę trzeba moczyć przed ugotowaniem? To zależy. Odmianę czerwoną i zieloną wystarczy przepłukać pod bieżącą wodą. Czarna soczewica jest bardziej wymagająca pod tym względem. Ten gatunek wymaga przynajmniej kilkugodzinnego moczenia. Wynika to z faktu, że nasiona soczewicy czarnej są nieco większe i twardsze od pozostałych odmian. Dobrą metodą jest moczenie ziaren przez całą noc. Taki zabieg z pewnością im nie zaszkodzi, a sprawi, że będą dobrze przygotowane do gotowania.

Która soczewica gotuje się najszybciej?

Odmiana soczewice determinuje nie tylko konieczność moczenia, ale także czas gotowania. Warto zapamiętać, że im ciemniejsze ziarna, tym dłużej trzeba będzie je gotować.

Jak długo gotować soczewicę? Zacznijmy od soczewicy czerwonej i zielonej. Te odmiany mają tendencję do rozgotowywania się na papkę, dlatego nie mogą spędzić zbyt dużo czasu w garnku wypełnionym wrzątkiem. W pierwszym przypadku, maksymalny czas to 15 minut, w drugim – 20 minut.

Soczewicę czarną trzeba gotować najdłużej. W tym przypadku, maksymalny czas, jaki nasiona powinny spędzić w garnku z wodą, to 30 minut.

Warto podkreślić, że zależnie od potrawy, którą zamierzamy przygotować, czas gotowania soczewicy można skrócić, zwłaszcza gdy nasiona mają trafić do sałatki, w której powinny zachować chrupkość i jędrność.

Jak ugotować soczewicę na sypko? Porady

Gotowanie soczewicy nie jest trudne ani skomplikowane, ale gdy chcemy przyrządzić na sypko te odmiany, które mają tendencję do rozgotowywania, sprawa staje się nieco bardziej skomplikowana, na szczęście tylko teoretycznie. 

By wyszła nam idealnie sypka soczewica, należy zadbać o odpowiednie proporcję wody do ziaren. Należy przyjąć, że na każdą szklankę soczewicy wlewamy 1,5-2 szklanki wody. Ziarna wsypujemy do garnka dopiero, gdy woda zawrze. Dodajemy łyżkę oliwy i gotujemy pod przykryciem, pilnując czasu. Soczewicę można zostawić we wrzątku jeszcze na jakiś czas, by ziarna „doszły”.

Jak gotować soczewicę czerwoną?

Soczewica czerwona charakteryzuje się słodkawym smakiem z wyczuwalnymi nutami orzechowymi. Przed ugotowaniem, ziarna przepłuczcie pod bieżącą wodą. Do garnka wlejcie 1,5 szklanki wody (na szklankę soczewicy) i doprowadźcie ją do wrzenia. Wsypcie soczewicę i opcjonalnie dodajcie łyżkę oleju. Gotujcie maksymalnie przez 15 minut, a przed zdjęciem garnka z ognia dodajcie sól.

Jak gotować soczewicę zieloną?

Soczewica zielona ma delikatny, lekko pikantny smak. Podobnie jak odmiana czerwona, nie wymaga moczenia. Wystarczy przepłukać ją na sicie pod bieżącą wodą. Ziarna wrzucamy do wrzątku (zachowujemy proporcje typowe dla soczewicy zielonej), gotujemy pod przykryciem maksymalnie przez 20 minut i solimy przed końcem gotowania.

Jak gotować soczewicę czarną?

Soczewica czarna jest uznawana za najzdrowszą, ale także za najbardziej problematyczną w przygotowaniu. Wynika to z faktu, że przed ugotowaniem, wymaga kilkugodzinnego moczenia (choć niektóre przepisy zalecają jedynie opłukać ziarna i wydłużyć czas gotowania). Gotujemy ją tak samo, jak odmianę czerwoną i zieloną, ale czas wydłużamy do ok. 30 minut. Inne są także proporcje wody do ziaren. W tym przypadku, jedną szklankę soczewicy zalewamy dwiema szklankami wody.