Mąkę często kupujemy w dużych ilościach, które składujemy przez długi czas. Chcemy mieć ją pod ręką, kiedy najdzie nas ochota na ciasto, pizze, naleśniki, lub będzie nam potrzebna do zup, sosów, zasmażek czy panierowania. Nie chcemy więc, aby w tym okresie coś się jej stało. Jak przechowywać mąkę, by długo pozostała w nienaruszonym stanie? Podpowiadamy.

Jak przechowywać mąkę prawidłowo?

Mąka wbrew pozorom nie jest produktem, który można trzymać w domu bardzo długo. Jest podatna na wilgoć, temperaturę i szkodniki. Przed zakupem warto przygotować jedną konkretną szafkę na przechowywanie produktów sypkich dłużej i wydzielić osobny pojemnik na używanie mąki na co dzień, gdyż im częściej będziemy otwierać pojemnik z mąką, tym bardziej pogorszymy jej trwałość i w konsekwencji szybciej się zepsuje.

Mąkę zazwyczaj kupujemy w papierowych paczkach. Nie jest to dobry pojemnik, gdyż jest podatny na wilgoć. Szczelny pojemnik z plastiku lub szkła będzie najlepszym rozwiązaniem. Zwróćcie uwagę czy wieczko jest szczelne. Zakrętki z gumową czy silikonową uszczelką dadzą wam pewność, że wasza mąka jest bezpieczna. Kiedy kupujecie nową mąkę, nie łączcie jej ze starą. Mija się to z celem, gdyż wszystko, co mogło być nie tak ze starą mąką, przejdzie wtedy na świeżo nabytą.

Wspomniana wydzielona szafka na mąkę powinna być porządnie wyczyszczona i zdezynfekowana. Zadbajcie też o to, aby nie było w jej bezpośrednim sąsiedztwie mocno aromatycznych przypraw i innych produktów cechujących się silnym zapachem, gdyż mąka chłonie je bardzo szybko. Czy to miejsce na mąkę do codziennego użytku, czy składowania na dłużej, nie wybierajcie do tego celu szafki nad zlewem lub kuchenką. Para powstała podczas gotowania potraw lub zmywania naczyń sprawia, że w takim miejscu gromadzi się najwięcej wilgoci.

Jakie jest więc najlepsze miejsce? Jak już wiecie, musi być suche z wilgotnością nieprzekraczającą 60%. Dlaczego jest to takie ważne? Wilgotna mąka jest bardziej narażona na pleśń i bakterie, dodatkowo zbija się w grudki, które przeszkadzają potem w gotowaniu. Ważne też, aby temperatura była odpowiednia, czyli nie za wysoka. Górną granicę określa się na 15°C, Optymalnie będzie to od 8 do 10°C. Zbyt dużo ciepła to idealne warunki dla rozwoju drobnoustrojów, dlatego zadbajcie o ciemne miejsce, z dala od promieni słonecznych.

Jak chronić mąkę przed molami?

Na waszą mąkę czyhają liczne insekty, takie jak, wołek zbożowy, mączniak młynarek, czy rozkruszek mączny. Najczęściej występujący w domach jest jednak mól ziarniak. Jak przechowywać mąkę w domu, żeby nie znaleźć w niej potem tego szkodnika? Po pierwsze najlepiej nie trzymajcie mąki w papierowej lub płóciennej torbie. Takie materiały są zdecydowanie łatwiejsze do sforsowania dla robactwa. Po zakupie od razu przełóżcie ją do próżniowego opakowania albo do zwykłego zakręcanego słoika, który każdy ma w domu.

Można też przechowywać mąkę w lodówce w szczelnym opakowaniu, co jeszcze bardziej zminimalizuje prawdopodobieństwo pojawienia się szkodników. Wiążę się to jednak z ryzykiem wilgoci, więc jeśli decydujemy się na taki krok, upewnijmy się, że po pierwsze: nasz pojemnik jest odpowiednio szczelny, poi drugie, nasza lodówka nie ma problemów z wilgocią.

Dobrym sposobem na odstraszenie moli, jest wsadzenie do mąki liści laurowych, które nie zmienią smaku ani zapachu mąki, a sprawią, że szkodniki mniej chętnie się do niej będą dobierać. Niektórzy kupioną w sklepie mąkę wsadzają do zamrażarki na dwa dni. Działanie niestandardowe, jednak to da wam pewność, że jeżeli w mące w jakiś sposób znalazły się jaja moli, lub innych insektów, zostaną zabite przez niską temperaturę. Ma to też swoje wady, gdyż zamrażając mąkę, możemy zepsuć jej jakość. Dzieje się tak ze względu na olej z kiełków pszenicy, który po zamrożeniu i rozmrożeniu zjełczeje.

Jak długo przechowywać mąkę?

To jak długo można przechowywać mąkę, zależy od jej rodzaju. Rodzajów mąki jest naprawdę wiele, sama pszenna posiada kilkanaście odmian. Określa się je na podstawie obecności minerałów, stopnia zmielenia, koloru i smaku. Bez względu na rodzaj wszystkie są jednak podatne na te same czynniki, więc procedura przechowywania powinna być taka sama dla nich wszystkich. Sprawdźcie najpopularniejsze rodzaje mąki i ilość czasu, jaki mogą być przechowywane:

  • mąka pszenna typu 450, 500, 550 oraz 750 – 5 miesięcy
  • mąka pszenna typu 1400, 1850 oraz 2000 – 3 miesiące
  • mąka żytnia – 4 miesiące

Jeżeli przechowujemy mąkę zgodnie ze wszystkimi wytycznymi, można ją przechowywać dłużej o 2-3 miesiące. Kiedy wiemy, że mąka jest już zepsuta i trzeba się jej pozbyć? Po pierwsze, zapach. Świeża mąka nie ma zapachu, dopóki nie rozgrzejemy jej, np. w dłoniach, a i wtedy jest mało wyczuwalny. Jeśli woń jest nieprzyjemna, na pewno powinniśmy się takiej mąki pozbyć. Słodki zapach również jest świadectwem skażenia produktu. Nie będzie też nigdy posiadała szarawego koloru.