Gotowana marchewka najczęściej kojarzy się z klasycznym dodatkiem do obiadu. Pokrojona w kostkę idealnie pasuje np. do koletów, chociaż taka marchewka z groszkiem może być też podana solo. Jak ugotować marchewkę na obiad? Podpowiadamy z konkretnymi wskazówkami.

Marchew – charakterystyka

Marchew zwyczajna pochodzi z rodziny selerowatych i jest rośliną uprawną. W stanie dzikim rośnie na terenie Europy, północnej Afryki oraz Azji. W Polsce znajdziemy ją na łąkach, ugorach, obrzeżach lasów oraz na terenach wiejskich. Jest to warzywo korzenne, ma zielone pierzaste liście. Łodyga jest wzniesiona, owłosiona i bruzdowata, w środku pusta. Kwiaty są bardzo małe, rosną w kształcie baldachów złożonych, zebrane na szczycie rośliny. Owocem jest rozłupnia rozpadająca się na dwie części zawierające po jednym nasionku.

Korzeń marchwi jest jadalny, pomarańczowo-czerwonego koloru, zawiera bogate źródło karotenu. Korzeń ma spichrzowy miękisz, słodki, służy do magazynowania substancji pokarmowych. W odmianach dzikich korzeń jest koloru białego lub kremowego. Marchew jest rośliną dwuletnią – w pierwszym roku tworzy gruby korzeń i różyczkę liści. W roku następnym pojawia się łodyga z kwiatostanem, z którego powstają nasiona, a następnie roślina zamiera. Nasiona z dziko rosnących marchwi roznoszone są przez zwierzęta, z upraw – są zbierane i wysiewane do ponownej uprawy.

Jak ugotować marchew? Instrukcja krok po kroku

Roślina ma jadalny korzeń, który może być spożywany na surowo. Marchew jest smacznym składnikiem sałatek warzywnych lub warzywno-owocowych. Można wyciskać z niej niezwykle zdrowy sok, a także zjeść ją samodzielnie (bez żadnej obróbki). Korzeń także się gotuje. W takiej postaci stanowi dodatek do zup, sosów, mięs lub jest samodzielną potrawą, podawaną jako jarzynka. Gotowana marchew doskonale również zastępuje jeden posiłek w diecie niemowląt.

Jak ugotować marchew? Gotowanie marchwi jest bardzo proste. Jest ona jednak warzywem twardym, dlatego potrzeba dość dużo czasu na jej ugotowanie. Gdy gotujemy kilka warzyw, należy pamiętać, by marchew została wrzucona do wrzątku jako pierwsza, gdyż najdłużej się gotuje.
By ugotować marchew jako składnik zupy, należy wraz z innymi warzywami włożyć ją do zimnej wody i gotować do miękkości. Można też zanurzyć marchew do wywaru z mięsa czy kości, co wydatnie podniesie jego smak i wzbogaci o składniki odżywcze. Podczas gotowania marchwi jako samodzielnego dania obiadowego postępujemy nieco inaczej. Marchew, pokrojoną w kostkę lub krążki, wrzucamy na gorącą wodę, dzięki czemu smak i aromat pozostaną zamknięte wewnątrz korzenia.

Przygotowanie dania z marchwi zaczyna się od dokładnego umycia korzenia oraz – w przypadku starszego warzywa – jego obrania. Młode marchewki mogą być gotowane wraz z cienką skórką. Do garnka wlewamy tyle wody, by przykryła pokrojoną marchewkę. Dodajemy 1,5 łyżeczki soli oraz łyżeczkę cukru. Następnie przykrywamy garnek, a po zawrzeniu wody zmniejszamy ogień i gotujemy około pół godziny. Po tym czasie, wbijamy widelec w kawałek marchwi – jeśli wchodzi miękko, marchew jest ugotowana. Marchewka na ciepło doskonale komponuje się z odrobiną cukru.

iStock

Jak długo gotować marchewkę?

Marchew jest dość twardym i zwartym warzywem, dlatego jego gotowanie zależy od tego, czy chcemy ją mieć twardszą, czy bardziej miękką. Ile gotować marchewkę? Do zupełnej miękkości warzywo gotujemy od 25 do 30 minut.

Gotowane marchewki – porady

Marchew gotowana w całości, szczególnie gdy jej korzeń jest gruby i duży zajmuje więcej czasu. Warto ją przekroić na kilka części, co skróci czas gotowania. Świetnie smakują również młode gotowane marchewki (są cieńsze i bardziej miękkie, dlatego czas obróbki termicznej będzie krótszy). Jeśli nie zależy nam na kawałkach, marchew można zetrzeć na tarce i ugotować. Taki sposób przyrządzania tego warzywa jest bardzo szybki, a jednocześnie oryginalniejszy.

Jak długo gotować marchewkę dla niemowlaka?

Marchewka gotowana jest pierwszym stałym pokarmem, które dziecko w wieku kilku miesięcy dostaje zamiast jednego posiłku mlecznego. Z tego powodu, warzywo to musi być idealne. Marchewka na ciepło, przygotowywana dla maluszka, nie może zawierać żadnych innych substancji, takich jak: sól, cukier czy przyprawy.

Chcecie ugotować marchewkę dla dziecka? Przygotujcie:

  • garnek,
  • świeżą marchewkę,
  • metalowe sitko,
  • parę kropli oliwy, oleju lub masła,
  • blender.

Marchewkę należy bardzo dokładnie umyć. Kolejny krok to pokrojenie korzenia na małe kawałki. Jeśli marchew jest młoda, wystarczy przeciąć ją na kilka części  i ugotować na parze. Następnie, po ugotowaniu do miękkości, studzimy marchewkę. Później, za pomocą blendera, rozdrabniamy ją na gładką papkę. Po ostudzeniu do temperatury nieco wyższej niż pokojowa, podajemy ją niemowlęciu. W momencie, gdy dziecko jest starsze i lubi taką potrawkę z marchwi, do ugotowanej jarzynki można dodać odrobinkę tłuszczu w postaci oliwy, oleju czy masła. To urozmaici smak.