Nie można zaprzeczyć, że brukselka, jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych warzyw, które są dostępne na polskim rynku. Wiele osób nie przepada za jej charakterystycznym smakiem i aromatem, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że po odpowiednim przygotowaniu, przestaje mieć ów gorzki posmak. Jak ugotować brukselkę w odpowiedni sposób, aby nie pozbawiać jej wspaniałych właściwości odżywczych i witamin, a przy okazji zadbać o dobry smak? Sposobów jest kilka.

Jak gotować brukselkę? Instrukcja krok po kroku

Gotowanie brukselki nie należy do przesadnie skomplikowanych wyzwań, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych informacjach na ten temat. Jeśli będziecie przestrzegać naszych porad, z pewnością przygotujecie brukselkę, którą będą zachwyceni wszyscy wasi goście. Zatem jak ugotować brukselkę, żeby była smaczna i pożywna?

1. Przede wszystkim należy przygotować brukselkę do gotowania

Możecie zdecydować się na świeże warzywa, które z pewnością charakteryzuje niepowtarzalny aromat, jednak dużo osób poleca zastosowanie mrożonej brukselki. Mowa tutaj zarówno o takiej z supermarketu, jak i przygotowanej na własną rękę – po prostu wsadza się świeżą brukselkę do zamrażarki na kilkanaście do kilkudziesięciu godzin. Dlaczego tak bardzo poleca się brukselkę mrożoną? Ponieważ dzięki niskiej temperaturze warzywa te są pozbawione nielubianego przez wielu smakoszy gorzkiego posmaku.

Trzeba odnotować, że mrożona brukselka nie traci wszelkich właściwości odżywczych, jak to bywa w przypadku mrożenia innych produktów. Dzięki temu nawet w tej wersji będzie zdrowa i pożywna

Co do przygotowania świeżej brukselki do gotowania, to należy zwrócić uwagę na to, by była… zielona. Wszelkie żółte naleciałości oznaczają, że brukselka nieszczególnie nadaje się do spożycia nawet po odpowiednio długiej obróbce termicznej.

Brukselkę pozbawiamy „pierwszych” liści i każdą z nich kroimy na czubku w formie litery X.

2. Brukselkę zwykle umieszcza się w garnku

Wiele przepisów nakazuje, aby nie używać do tego pokrywki. Wszystko jednak zależy od waszych upodobań i intencji.

3. Do wody można dodać kilka łyżeczek cukru

Według wielu osób wpływa on dobrze na smak brukselki.

4. Gotowanie powinno trwać około pięciu do siedmiu minut

Zaleca się, aby brukselka była al dente, choć oczywiście różni się to w zależności od tego, w jakiej formie chcecie ją podać.

5. Brukselkę należy odcedzić

Niektóre przepisy sugerują, żeby „przelać” ją wodą – w ten sposób nabierze odpowiedniego koloru oraz będzie smaczniejsza.

Jak długo gotować brukselkę?

5-7 minut, to orientacyjny czas gotowania, który zwykle się sprawdza. Gotowana brukselka powinna być al dente, gdyż w takiej formie jest najbardziej smaczna. Oczywiście wszystko zależy od gustów i upodobań, ale zwyczajowo przyjęte jest, że al dente to najbardziej doskonała forma podania brukselki. Dzięki temu jest smaczna, aromatyczna i nie „rozpada się”.

Dla bardziej wymagających osób istotna jest również odpowiednia prezencja brukselki na talerzu. W związku z tym nie można doprowadzić do jej rozgotowania, ale trzeba również pamiętać o przelaniu ją zimną wodą; dzięki temu brukselka będzie miała bardzo ładny zielony kolor i z pewnością będzie doskonale prezentować się na talerzu w towarzystwie dodatków lub jako dodatek.

Dlaczego gotowana brukselka może być gorzka?

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego gotowana brukselka smakuje o wiele bardziej gorzko niż świeża brukselka lub mrożona brukselka? Sprawa jest bardzo prosta. W brukselce zawarte są związki siarki, które uwalniają swój „aromat”, kiedy są poddane obróbce termicznej. Dlatego nieumiejętnie przygotowana brukselka, jest po prostu niesmaczna. Gotowanie brukselki wymaga zatem nieco wprawy, wiedzy i odpowiedniego przygotowania tych warzyw.

Jest kilka polecanych sposobów na pozbycie się tego charakterystycznego gorzkiego posmaku gotowanych brukselek. Wspomnieliśmy już o możliwości użycia mrożonej brukselki, zarówno gotowej z supermarketu, jak i przygotowanej w ten sposób na własną rękę. Istnieje jednak kilka innych sposobów, które polecane są przez doświadczonych kucharzy.

Jedną z taktyk na pozbycie się goryczy z gotowanych brukselek, jest przelanie ich kilka razy wodą. Dzięki takiej zmianie wody, nieprzyjemne w zapachu substancje się niejako „wypłukają”, a brukselki będą miały subtelny posmak i aromat. Kolejną możliwością, jest zastosowanie cukru i mleka; wszyscy wiemy, że brukselki należy gotować w odpowiednio osolonej wodzie, natomiast na pozbycie się gorzkości idealnym sposobem, jest dodanie odrobiny cukru oraz właśnie mleka. Nie powinny być to duże ilości, aby składniki te nie zdominowały smaku brukselki. Łyżka cukru i kilka kropli mleka zdecydowanie będą wystarczyć.

Jak ugotować brukselkę na parze?

Warto wiedzieć, że gotowana brukselka nie jest jedyną możliwością przyrządzenia smakowitego posiłku z tych warzyw. Ciekawym rozwiązaniem, jest także użycie naczynia do parowania, które zwykle umieszcza się na garnku z gotującą się wodą. Brukselka nie ma kontaktu z wodą i jest gotowana jedynie na parze, co wpływa na jej walory smakowe, lecz także zasobność w witaminy i składniki odżywcze. Brukselka w takiej formie zachwyci każdą osobę, która jest na diecie lub po prostu lubi się zdrowo odżywiać.

Przygotowanie brukselki w taki sposób nie różni się przesadnie od klasycznej wersji. Brukselkę trzeba obrać z zewnętrznych liści, a następnie ich czubki naciąć nożem tak, aby nacięcia przypominały litery X. W międzyczasie należy zagotować około litr wody w stosunkowo dużym garnku, a następnie nałożyć specjalną pokrywkę lub naczynie służące do gotowania na parze. Jest to, nawiasem mówiąc, rozwiązanie o wiele tańsze od specjalnego urządzenia do gotowania na parze, ale jeśli takowe posiadacie, to oczywiście warto z niego w tej sytuacji skorzystać.

Brukselkę w ten formie poddajemy nieco dłuższej obróbce termicznej; czas ten wynika ze specyfiki gotowania na parze. Cel jest jednak ten sam: brukselka powinna być al dente oraz posiadać charakterystyczny, apetyczny zielony kolor, który będzie doskonale wyglądał na talerzu. Nie możemy dopuścić do rozgotowania brukselki, gdyż będzie ona brzydka i niesmaczna.

Niezależnie od tego, w jaki sposób przygotujecie brukselkę, możecie ją podawać na dziesiątki różnych sposobów. Sprawdza się zarówno jako dodatek do głównego dania, jak i jako przystawka wraz z zacierką. Przede wszystkim jednak jest niezwykle zdrowym składnikiem diety.