Grille dzielimy na trzy grupy: węglowe, gazowe i grille elektryczne. Największą popularnością cieszą się te pierwsze i nic w tym dziwnego. Potrawy grillowane na żarze z węgla drzewnego charakteryzują się niepowtarzalnym smakiem. Soczyste mięsa, świeże ryby, wyśmienite wędliny, warzywa – na grillu możemy przygotować wszystko, czego dusza (a raczej podniebienie) zapragnie. Warto jednak pamiętać, że zanim na stół trafi wyśmienity obiad, najpierw trzeba będzie uzyskać żar. Jak szybko rozpalić grilla? Wbrew pozorom, nie wymaga to zdobycia sprawności harcerskiej. Trzeba tylko poznać poszczególne kroki postępowania. Podpowiadamy zatem jak rozpalić grilla.

Jak rozpalić grilla? Porady na początek

Zacznijmy od absolutnych podstaw, czyli od przygotowań. W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiedni stan grilla. Jeżeli urządzenie było już wcześniej używane, dokładnie oczyść ruszt z pozostałości tłuszczu i przypalonych fragmentów żywności. Grillowanie na brudnym ruszcie zepsuje smak potraw i nie pozostanie bez wpływu na ich walory zdrowotne. Jeżeli używasz nowego grilla, skręć go z użyciem odpowiednich narzędzi i zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji użytkowania.

Zobacz:

iStock

Teraz musisz wybrać odpowiednie miejsce, w którym ustawisz urządzenie. Unikaj drewnianych tarasów, bo w trakcie rozpalania może dojść do przypadkowego zaprószenia ognia. Wybierz równą powierzchnię, najlepiej osłoniętą od wiatru. Zadbaj o to, by dym nie ulatywał w stronę uczestników imprezy na świeżym powietrzu i żeby grill nie znajdował się w miejscu, w którym małe dzieci mogłyby mieć do niego dostęp.

Gdy grill stanie już na swoim miejscu, będziesz musiał wybrać rozpałkę i materiał, z którego uzyskasz żar. Najlepiej wybrać ekologiczną podpałkę w formie kostek, która zawiera mniej substancji chemicznej niż jej płynny odpowiednik. Poza tym, taki materiał do rozpalania znacząco zmniejsza ryzyko wypadku, którego konsekwencją będzie bolesne oparzenie. 

Czym rozpalić grilla? Do wyboru mamy węgiel drzewny lub brykiet. Węgiel to nic innego, jak zwęglone kawałki drewna. Rozpala się szybko (właściwą temperaturę uzyskuje już po ok. 15 minutach) i spala się całkowicie. Minusy? Co jakiś czas trzeba będzie uzupełniać zapas paliwa w palenisku.

Brykiet spala się zdecydowanie wolniej i dłużej utrzymuje właściwą temperaturę. Na uzyskanie żaru trzeba jednak poczekać do 45 minut. Poza tym, brykiet ma w swoim składzie także inne substancje: trociny i pochodne nafty. To czyni go zdecydowanie mniej ekologicznym.

Warto pamiętać, że grill węglowy można rozpalić także przy pomocy drewna. Trzeba jednak wiedzieć, że w tym przypadku, temperatura będzie najmniej stabilna. Do grillowania można użyć drewna z drzew owocowych. Materiał pozyskany z gatunków iglastych zawiera za dużo żywicy. Pamiętaj jednak, że to paliwo jest najbardziej problematyczne, zwłaszcza dla początkujących amatorów grillowania. Drewno generuje też dużo dymu. Na początku polecamy skupić się na węglu lub brykiecie. 

Co jeszcze okaże się przydatne? Obowiązkowo należy przygotować spryskiwacz z wodą (by ugasić pojawiające się w trakcie grillowania płomienie). Przyda się też specjalny komin do rozpalania grilla (opcjonalnie), dmuchawa (możemy zastąpić ją gazetą), pogrzebacz do węgla (łatwo zastąpimy go patykiem o odpowiedniej grubości) i rękawica żaroodporna. 

Jak rozpalić grilla?

Krok 1: ułóż węgiel lub brykiet

Jak się rozpala grilla? Zaczynamy od ułożenia paliwa i podpałki. Z węgla lub brykietu uformuj stożek (z 10-12 kawałków), w środku którego umieścisz przygotowany wcześniej materiał rozpalający. Takie ułożenie sprawi, że paliwo rozpali się łatwo i szybko. Pamiętaj, że pomiędzy kostkami brykietu lub kawałkami węgla muszą występować przerwy zapewniające dopływ powietrza.

Jeżeli do rozpalania używasz komina, na jego dnie ułóż rozpałkę, podpal ją, otwórz dolne otwory i wsyp paliwo. 

Krok 2: rozpal podpałkę i podsycaj płomień

Podpal rozpałkę i przykryj górną część stożka kolejnym kawałkiem paliwa. Co jakiś czas podsycaj płomień. Użyj do tego specjalnej dmuchawy. Jeżeli nie dysponujesz takim urządzeniem, wykonaj kilka energicznych ruchów gazetą. Uwaga - nie nachylaj się nad rozpalanym paliwem i nie dmuchaj! Naraża to włosy, oczy i skórę twarzy na kontakt z iskrami!

Krok 3: dołóż paliwa

Gdy uzyskasz już stabilny żar, zacznij dokładać paliwa, powiększając stożek. Pamiętaj jednak, że nie możesz zasypać go całkowicie, gdyż w ten sposób stłumisz żar. Rób to stopniowo, dokładając po kilka kawałków węgla lub brykietu. Pamiętaj, cierpliwość jest kluczem do sukcesu. Ponownie użyj dmuchawy lub gazety.

Krok 4: rozsuń stożek

Gdy na powierzchni paliwa pojawi się popiół, grill będzie już rozpalony. Teraz pozostaje ci rozsunąć stożek po palenisku, w taki sposób, żeby paliwo stworzyło płaską powierzchnię. Załóż ruszt (najlepiej uprzednio posmarowany olejem, co zapobiegnie przywieraniu potraw) i przystąp do grillowania. Co jakiś czas dokładaj paliwo, by utrzymać właściwą temperaturę.

Jak rozpalić grilla bez rozpałki?

Jak dobrze rozpalić grilla w sytuacji, gdy nie mamy pod ręką rozpałki? Wszystko, czego potrzebujemy, dostarczy nam natura. Wystarczy nazbierać trochę chrustu. Potrzebna nam będzie także kora brzozy (okaleczanie żywego drzewa nie jest dobrym pomysłem, polecamy poszukać wiatrołomu lub spróchniałego okazu).

Poszczególne kroki postępowania pozostają niezmienne – układamy stożek z brykietu lub węgla i w jego środku umieszczamy rozpałkę, w tym przypadku w stu procentach naturalną. W tym przypadku, promień okręgu powinien być jednak nieco większy.

Ze względu na wysoką zawartość żywicy, kora rozpala się łatwo i błyskawicznie i to właśnie ten materiał będzie stanowił spodnią warstwę naszej rozpałki. Jeden kawałek umieszczamy na dnie stożka, drugi podpalamy i gdy pojawią się płomienie – kładziemy na pierwszym. Płonącą korę przykrywamy chrustem. Zrób to ostrożnie, by nie zablokować dostępu tlenu. Gdy gałązki zapalą się, przykrywamy stożek kolejnym kawałkiem węgla lub brykietu. Od czasu do czasu dmuchamy dmuchawą lub machamy gazetą, by podsycić płomienie i czekamy, aż ogień zrobi swoje.