Pizza to jedna z potraw, która zrobiła furorę na całym świecie. Od momentu jej powstania po dzień dzisiejszy cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Można ją skomponować z dowolnych dodatków. Pyszne ciasto drożdżowe, na którym układa się składniki jest bardzo łatwe do przygotowania i przechowywania. Chcesz upiec pizzę ją w domu? Najwięcej czasu zajmuje przygotowanie ciasta, dlatego warto zrobić większą ilość i pozostawić na później. Jak przechowywać ciasto na pizzę, aby długo zachowało świeżość i idealny smak?

Ciasto na pizzę

Do przygotowania ciasta na pizzę trzeba zgromadzić kilka składników, które stworzą bazę dla dodatków. Pizzę można przyrządzić na wytrawno, słodko i słodko-kwaśno. Może mieć składniki warzywne, mięsne czy nawet owocowe. W niektórych lokalach lub na specjalne zamówienie przyrządza się pizzę z samych słodyczy lub tylko i wyłącznie pizzę w wersji wegańskiej.
Podstawowymi składnikami ciasta na pizzę są:

  • mąka pszenna – zawarty w mące gluten umożliwia piękne wyrośnięcie placka. Możliwe jest także przygotowanie ciasta na pizzę z innych mąk (np. gryczanej czy bezglutenowej, ale nie będą one tak puszyste jak klasyczny placek pszenny),
  • ciepła woda – do wody można dodać łyżkę mleka, które doskonale scali ciasto,
  • drożdże – mogą być świeże lub suszone. Należy jednak pamiętać, że drożdży suszonych dodaje się inną ilość niż świeżych. Ciasto warto przyrządzać zgodnie z recepturą i podanymi w niej proporcjami, ponieważ tylko wtedy mamy pewność, że będzie dobrze rosło (jeśli nie masz drożdży możesz też zrobić przepis na ciasto na pizzę bez drożdży)
  • sól i łyżeczka cukru – sól doda ciastu smaku, natomiast cukier pobudzi drożdże do szybszego namnażania się i podkreśli smak,
  • tłuszcz – najlepiej sprawdzi się olej lub oliwa z oliwek.

iStock

Powyższe składniki to podstawowe produkty na ciasto. Jeżeli jednak przygotowujemy je w domu, można dodać suszone zioła lub ulubione przyprawy, które urozmaicą wygląd pizzy oraz nadadzą jej nieco innego posmaku. Ciasto drożdżowe przeznaczone na pizzę musi być miękkie i elastyczne, by podczas pieczenia zwiększyło swoją objętość. Jednak już na etapie zarabiania, dodane drożdże powodują rośnięcie. Proces ten gwarantuje prawidłowy wypiek. Chcesz zrobić więcej ciasta i pozostawić go na później, ale nie wiesz, jak przechowywać ciasto na pizzę? Podpowiadamy!

Przechowywanie ciasta na pizzę

Zastanawiasz się, czy można surowe ciasto na pizzę przechować w lodówce lub je zamrozić? Czy po rozmrożeniu będzie się ono nadawało do pieczenia? Na obydwa pytania można odpowiedzieć twierdząco. Przechowywanie ciasta na pizzę jest nie tylko możliwe, ale i całkowicie bezpieczne. Po rozmrożeniu lub ogrzaniu porcji wyjętej z lodówki , drożdże natychmiast podejmują pracę.

Jak przechowywać ciasto na pizzę w lodówce?

Najbardziej skutecznym sposobem przechowywania ciasta na pizzę w lodówce jest przełożenie go do odpowiedniego (najlepiej szklanego) pojemnika tuż po połączeniu wszystkich składników i chwilowym wyrobieniu go. Pojemnik powinien być lekko nasmarowany olejem i pojemny, ponieważ chłód lodówki nie zatrzyma całkowicie pracy drożdży, ale jedynie ją mocno spowolni. Miskę z ciastem należy przykryć folią spożywczą, aby nie wysychało. Od czasu do czasu, można je przerobić. To również spowolni rośnięcie.
Przechowywanie surowego ciasta drożdżowego w lodówce możliwe jest nawet do 3 dni. Jednak lepiej zużyć je wcześniej.
Ciasto na pizzę można także chłodzić w jej ostatecznym kształcie. Wtedy należy je bardzo szczelnie zawinąć w folię. Po wyjęciu z lodówki odwinąć z opakowania i pozwolić bazie pizzy na ogrzanie się w temperaturze pokojowej, która ułatwia podrośnięcie uformowanego placka.

Jak przechowywać ciasto na pizzę w zamrażarce?

Mrożenie surowego ciasta drożdżowego może być dość trudne, ponieważ najlepszym rozwiązaniem jest jego mrożenie w bardzo niskiej temperaturze. W zamrażarkach domowych trudno jest ją uzyskać, przez co proces zamrażania może niekorzystnie wpłynąć na kondycję drożdży. Ciasto rozmrożone może nie osiągnąć spodziewanego efektu, szczególnie jeżeli chcemy uzyskać gruby i puszysty spód pizzy. Przy cienkim placku mrożenie zazwyczaj nie wpłynie na jego strukturę i upieczona z takiego ciasta pizza powinna spełnić oczekiwania.
Jak przechowywać ciasto na pizzę w zamrażarce? Najbardziej skutecznym sposobem jest zamrożenie placka po lekkim podpieczeniu. Surowe ciasto należy rozwałkować i uformować w pożądany kształt oraz podpiec w piekarniku. Następnie ostudzić, zawinąć szczelnie w folię, schłodzić w lodówce i na końcu włożyć do zamrażarki. Taki sposób zamrożenia pozwala przetrwać produktowi w zamrażarce nawet miesiąc.
Po wyjęciu ciasto należy pozostawić do rozmrożenia w temperaturze pokojowej. Na miękki placek można nakładać składniki, a następnie włożyć do piekarnika do zrumienienia brzegów i rozpuszczenia się sera.

Ile może leżeć ciasto na pizzę?

Ciasto na pizzę po przygotowaniu należy zużyć tuż po jego wyrośnięciu. Świeżo przyrządzona pizza smakuje najlepiej. Jeżeli ciasto przechowujemy w lodówce w odpowiedni sposób, może tam pozostać do 3 dni. Ciasto zamrożone może przebywać w zamrażalniku do miesiąca. Ciasto pozostawione na dłuższy czas może podczas pieczenia nie wyrosnąć, ponieważ drożdże mogą nie podjąć pracy.