Awokado to świetny dodatek do wielu dań, pełny zdrowych tłuszczy i witamin. Dobrze jest dodać je do swojej diety. Awokado można wykorzystać do tworzenia masła, past czy też po prostu jako dodatek do kanapek, tortilli czy dań. Powiemy wam, co można zrobić, aby awokado pozostało dłużej świeże, żeby używać go wtedy, gdy ma się na to ochotę, a nie wtedy, gdy widać, że się już psuje.

Aby utrzymać świeżość awokado nieważne jest tylko jego odpowiednie przechowywanie, lecz też wybór właściwego owocu w sklepie. Jeśli kupuje się przejrzałe awokado, zepsuje się ono w chwilę. Jeśli natomiast owoc nie zdążył jeszcze dojrzeć, niewłaściwie przechowywany może zgnić, zanim będzie nadawać się do jedzenia. Jak wybierać awokado, aby zachowało smak i nie czerniało podczas przechowywania. Kupować powinno się jedynie owoce dojrzałe. Jak to sprawdzić? Wystarczy wziąć awokado w dłoń i lekko ucisnąć jego górę palcem, aby poznać stopień dojrzałości. Jeśli jest za miękkie, szybko się popsuje.

Jak przechowywać całe awokado?

Przechowywanie całego awokado nie należy do problematycznych. Taki owoc zaraz po powrocie ze sklepu można włożyć do lodówki. Istotne jest to, aby awokado znalazło się w miejscu przeznaczonym specjalnie na owoce, czyli w dolnych szufladach. Panuje tam najlepsza temperatura, która pozwala na swobodne przechowywanie awokado przed dłuższy czas.

Awokado położone w dolnej szufladzie nie może jednak mieć kontaktu z ciężkimi przedmiotami, powinno leżeć swobodnie i jeśli to możliwe, samodzielnie. Jeśli jednak cała szuflada jest zapełniona, owoc musi być na samej górze, tak aby nic go nie uciskało. Wiele osób trzyma awokado na drzwiczkach lodówki. Na bocznych półkach owoc niestety łatwo poobijać, przez co może szybko zmięknąć i stracić swoją konsystencję.

Jeśli awokado jest narażone na obrażenia zewnętrzne, np. powodowane przez inne owoce, które na nie naciskają, może znacznie szybciej się popsuć. Wszelkie uderzenia, wgniecenia czy pęknięcia wpływają na jakość owocu i na czas, w którym może być przechowywany w lodówce. Dobrze ułożone awokado zachowuje smak i nie czernieje nawet mimo upływu wielu dni.

Jak przechowywać awokado poza lodówką? I czy jest to w ogóle możliwe? Jak najbardziej. Można zostawić awokado na szafce czy też blacie, ale warto pamiętać, że narażenie tego owocu na wysoką temperaturę sprawia, że ten stale dojrzewa. Ten proces nie jest przerywany, póki awokado nie trafi do chłodnej lodówki. Przez to owoc jest bardzo narażony na szybkie zmiękczenie i utratę wartości odżywczych. Warto jednak poza lodówką trzymać awokado, które nie zdążyło jeszcze dojrzeć, czyli twarde, które nie ugina się pod palcem.

Jak przechowywać przekrojone awokado?

Aby pokrojone awokado nie czerniało i zachowało smak należy pilnować dwóch rzeczy. Po pierwsze, zawsze musi zostać w nim pestka. Inaczej czernieje i psuje się w ciągu kilku godzin. Jeśli jednak przekrojone awokado chce się trzymać w lodówce dłużej niż pół dnia, warto posmarować je sokiem z cytryny. Nie wpływa to na smak owocu, a sprawia, że ten zachowuje swój smak i kolor przez kilka dni, aż do kolejnego użycia.

Jak długo awokado może pozostać świeże?

Awokado nieprzekrojone może w lodówce leżeć około 2 tygodnie, jeśli nie jest w żaden sposób uszkodzone. W przypadku pokrojonego owocu z pestką mówi się o 2/3 dniach, w których bezpieczne można jeść awokado bez obawy o jego smak czy wpływ na zdrowie. Inaczej ma się sprawa przy owocach niedojrzałych, których lepiej nie jeść. Zanim te dojrzeją, należy dać im kilka dni.

Aby przechowywać niedojrzałe awokado, dobrze jest korzystać z papierowych toreb. Owoc należy włożyć w takie opakowanie, szczelnie zawinąć i czekać. Można w ten sposób zostawić awokado na blacie. Ważne, żeby nie było ono narażone na zmiany temperatur, np. na chód z okna, przeciągi czy też na działanie kuchenki czy też piekarnika. Dobrze przechowywane awokado dojrzewa w ciągu kilku dni i nadaje się do jedzenia.

Czy można zamrozić awokado?

Wiele osób poleca mrozić awokado. Jest to prosty sposób na to, aby zachowało swój smak i nie czerniało. Owoc przed zamrożeniem należy obrać, pokroić na kawałki i zamknąć w hermetycznym opakowaniu albo torebce służącej do mrożenia. Tak przechowywane awokado w zamrażarce może leżeć do 6/8 miesięcy. Warto jednak zaznaczyć, że taki owoc straci swoją konsystencję, dlatego nie będzie nadawać się już na kanapki i do sałatek. Dobrze jednak sprawdzi się do tworzenia past czy też innego rodzaju dipów.

Kiedy awokado nie nadaje się do spożycia?

Awokado nie nadaje się do jedzenia, gdy jest zbytnio przejrzałe bądź zepsute. Nie poleca się również spożywania awokado niedojrzałego, które może wpłynąć na zdrowie, głównie na problemy z układem trawiennym. Po otwarciu awokado, należy mu się przyjrzeć. Nie może ono mieć czarnych plam w miąższu, ponieważ te są oznaką gnicia. Na stan awokado wpływa również struktura, jeśli jest nadmiernie włóknista, najlepiej wyrzucić owoc do kosza i nie ryzykować swoim zdrowiem.