Awokado wyśmienicie smakuje bez żadnych dodatków, ale doskonale sprawdza się też w roli składnika sałatek i koktajli lub jako dodatek do kanapek. Bez względu na sposób konsumpcji, najlepiej smakują dojrzałe owoce. W polskich sklepach częściej znajdziemy jednak niedojrzałe okazy, które muszą trochę poleżeć, zanim będą mogły trafić na talerz. Dojrzewanie w domowych warunkach może potrwać nawet 7 dni. Na szczęście, nie musicie czekać tak długo. Co zrobić, żeby awokado dojrzało? Poniżej zamieszczamy sprawdzone porady.

Awokado na już na stałe rozgościło się w polskiej kuchni. Rosnąca popularność tego owocu nie jest wyłączną zasługą jego oryginalnych walorów smakowych, ale także korzystnego wpływu na organizm. Awokado jest bogatym źródłem cennych mikroelementów, w tym witamin z grupy B, witaminy A, C, E, K i H, wapnia, miedzi, żelaza manganu i potasu. Zawiera też wartościowe tłuszcze. Eksperci nie mają wątpliwości, że awokado to jeden z najzdrowszych owoców świata. Cenne właściwości są niezwykle istotne, ale nie można zapomnieć o wyśmienitym smaku awokado. Niestety, niedojrzałe okazy nie tylko są twarde, ale także nieprzyjemnie gorzkie. Nie musicie jednak cierpliwie czekać, aż owoc dojrzeje, bo bez problemu przyspieszycie ten proces prostymi metodami.

Jak przyspieszyć dojrzewanie awokado?

Rzadko zdarza się, że awokado sprzedawane w sklepach jest dojrzałe i nadaje się do zjedzenia od razu po przyniesieniu do domu. Nie jest to specjalnie zaskakujące, bo dotyczy to większości egzotycznych owoców. Dojrzałe okazy nie mogłyby leżeć na półkach zbyt długo, a to wiązałoby się z dużymi stratami. 

Żeby awokado mogło dojrzeć w warunkach domowych, trzeba wykazać się odrobiną cierpliwości. Najczęściej, proces ten trwa od 5 do 7 dni. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy pyszny owoc musi trafić na stół wcześniej? Bez obaw, istnieją proste i skuteczne metody, które pozwolą ci skrócić ten czas. Co zrobić, aby awokado było miękkie? Kluczowym czynnikiem jest prawidłowe przechowywanie.

Przede wszystkim musisz pamiętać, że niedojrzałe awokado nie może trafić do lodówki. Niska temperatura znacząco spowolni proces dojrzewania. W takich warunkach, owoc stanie się dojrzały mniej więcej po 14 dniach. Właściwa jest temperatura pokojowa.

Jak przechowywać awokado, aby dojrzało?

Jeżeli nie chcecie lub nie możecie czekać przez 7 dni, możecie pomóc owocom w dojrzewaniu. Wystarczy, że umieścicie awokado w papierowej torebce i szczelnie ją zamkniecie, np. plastikowym klipsem. Co zmienia ten prosty zabieg? Spieszymy z wyjaśnieniem.

W trakcie dojrzewania, awokado wydziela etylen. To naturalny hormon roślinny, którego zadaniem jest stymulacja procesu dojrzewania. Co istotne, warzywa i owoce produkują tę substancję nawet po zerwaniu. To właśnie dlatego, niedojrzałe okazy po pewnym czasie stają się całkowicie rozwinięte. Etylen jest gazem, więc zamykając owoc w papierowej torebce, doprowadzicie do sytuacji, w której substancja zacznie się kumulować na małej przestrzeni. Owoc wchłonie jej więcej i dzięki temu – szybciej dojrzeje. O ile szybciej? Ten prosty zabieg skróci niezbędny czas do 3-4 dni.

To wciąż zbyt długo? Żaden problem! Wystarczy, że zwiększycie dopływ etylenu. Bez obaw, nie musicie stosować żadnych chemicznych rozpylaczy. Musicie tylko umieścić w tej samej torbie inne owoce lub warzywa, które wytwarzają tę substancję w dużych ilościach. Należą do nich:

 • jabłka,
 • morele,
 • mango,
 • gruszki,
 • papaja,
 • nektarynki,
 • brzoskwinie,
 • banany,
 • pomidory (dotyczy to wyłącznie dojrzałych okazów).

iStock

Jak bardzo wpłynie to na proces dojrzewania owocu? Będziecie zaskoczeni – awokado w towarzystwie odpowiednio dobranych „sąsiadów” stanie się dojrzałe po jednym dniu, maksymalnie po dwóch dniach.

Zdarzają się sytuacje, w których nawet jeden dzień to za długo. Wystarczy, że wyobrazicie sobie prosty scenariusz. Za kilka godzin mają wpaść znajomi na spotkanie, na którym chcecie podać pyszne guacamole. Wychodzicie do sklepu, szukacie dojrzałego awokado, ale na półce są tylko niedojrzałe owoce. Czyżby szykowała się towarzyska katastrofa? Otóż, nie! W ostateczności możecie posiłkować się sztuczką, która sprawi, że owoce dojrzeją nie w ciągu trzech dni, nie po jednym dniu, a po kilkunastu minutach!

Co zrobić, żeby awokado szybciej dojrzało? Żeby osiągnąć taki efekt, postępujcie według następujących kroków:

 • rozgrzejcie piekarnik do 90 stopni Celsjusza,
 • szczelnie owińcie awokado folią aluminiową (ważne jest, żeby „zawiniątko” nie miało żadnych szczelin),
 • ułóżcie owoce na blaszce do pieczenia i umieśćcie w piekarniku,
 • po 5 minutach, sprawdźcie miękkość awokado.

Zależnie od tego, jak bardzo owoce są niedojrzałe, czas ogrzewania może wydłużyć się nawet do 10 minut. Tyle jednak powinno wystarczyć, by awokado pięknie dojrzały. 

Czy przekrojone awokado dojrzeje?

Pamiętajcie, żeby sprawdzić dojrzałość awokado, nie musicie (a nawet nie powinniście) go przekrawać. Wystarczy, że delikatnie naciśniecie palcem na skórkę. Dojrzały owoc, który nadaje się już do konsumpcji, będzie miękki. Wyraźnie ugnie się pod wpływem nacisku, ale gdy tylko cofniecie palec, wróci do swojej właściwej formy (jeżeli wgniecenie pozostanie, będzie to wskazywało na to, że awokado nie jest już świeże). Jeżeli skórka jest twarda i nie poddaje się sile nacisku, oznacza to, że owoc jest niedojrzały.

Jeżeli jednak natrafiliście na tę poradę już po fakcie, nie obawiajcie się – przekrojone awokado dojrzeje bez żadnego problemu. Może się jednak zdarzyć, że odsłonięta część miąższu przybierze ciemny kolor i wyschnie. Żeby zminimalizować to ryzyko, ułóżcie obie połówki na talerzyku, miąższem do spodu.

Czy można jeść twarde awokado?

Niedojrzałe, czyli twarde awokado raczej nie podbije niczyjego podniebienia. Taki owoc ma wyraźnie gorzki smak, który nijak przypomina delikatne nuty, obecne w miąższu dojrzałych okazów. Nie polecamy jeść takich owoców i nie chodzi tu wyłącznie o ich smak. Trzeba wiedzieć, że w skórce i pestce awokado, które nie osiągnęło jeszcze dojrzałości, znajdują się substancje mogące wywołać zatrucie pokarmowe. W miąższu występują jedynie w śladowych ilościach, mimo to nie warto ryzykować.