Ananas to jeden z najbardziej lubianych egzotycznych rarytasów. Nic dziwnego. Efektowny owoc skrywa słodki, soczysty miąższ, który rozpieszcza wybornym smakiem. Nie sposób jednak nie zauważyć, że niektóre osoby „boją się” ich, a konkretnie – twardej skórki, która nie ułatwia krojenia. Zdradzamy, proste sposoby, jak pokroić ananasa.

Uwielbiamy je solo, ale smakują nam także jako dodatek do sałatek, wrapów lub pizzy. Pokrojone dekoracyjnie i podane w efektowny sposób, uświetniają imprezy towarzyskie i oficjalne spotkania, ale jeszcze częściej jemy je bez żadnej specjalnej okazji. Pod względem popularności, ananasy to absolutna czołówka wśród owoców egzotycznych. Poza wspaniałym smakiem, mają do zaoferowania także cenne właściwości odżywcze. Nie można bowiem nie wspomnieć, że te wyśmienite owoce obfitują w cynk, kwas foliowy, fosfor, żelazo, miedź oraz witaminy A, B1, B2, B6, C oraz PP. 

Jak najłatwiej pokroić ananasa?

Pomimo ich niepowtarzalnego smaku i cennych właściwości, niektóre osoby rezygnują ze świeżych owoców na rzecz ich odpowiedników zamkniętych w puszce. Najczęściej, taka decyzja wynika z obawy przed ich krojeniem. Uspokajamy, w tym przypadku „diabeł” jest mocno przerysowany, a z tym zadaniem poradzi sobie każdy.

Jak pokroić ananasa na stół? W pierwszej kolejności trzeba przygotować niezbędne narzędzia. Przyda się odpowiednio duża deska do krojenia i długi, dobrze naostrzony nóż, którym obierzemy i pokroimy owoc. Niektórzy wolą kroić ananasa w skórce. Naszym zdaniem, lepiej obrać go na samym początku (z pewnymi wyjątkami, ale o tym później). Przemawia za tym fakt, że niepokrojony owoc stabilniej stoi na desce i łatwiej przytrzymamy go dłonią.

Do usunięcia twardej, wierzchniej warstwy nie nada się zwykła obieraczka do warzyw. To narzędzie jest po prostu za małe. Oczywiście, w sklepach nie brakuje przyrządów do obierania dużych owoców, ale nie potrzebujemy ich, bo dobry nóż kuchenny sprawdzi się tak samo dobrze, a być może nawet lepiej. Gdy już usuniemy skórkę i oczyścimy miąższ z jej pozostałości, dalej pójdzie jak z płatka. Chcecie szybko pokroić ananasa? Najłatwiejsza technika to krojenie w plastry. 

Jak pokroić ananasa na plastry?

Zaczynamy od odkrojenia spodniej części ananasa i rozety liści z mniej więcej 2-centymetrowym zapasem. Teraz możemy postawić owoc na desce w pozycji pionowej. Usuwamy twardą skórkę, prowadząc nóż od góry do dołu. Ostrze powinno poruszać się po delikatnym łuku, maksymalnie blisko twardego wierzchu. Gdy już odetniemy całą skórkę, szukamy jej pozostałości na miąższu i pozbywamy się ich. 

Owoc jest już przygotowany do krojenia w plastry. W tym miejscu, niektórzy zalecają usunięcie zdrewniałego środka. Naszym zdaniem, taka technika jest nie tylko nieefektywna, ale także znacząco komplikuje tą łatwą czynność. Po prostu, połóżcie ananasa na desce w pozycji poziomej i pokrójcie go na plastry o odpowiedniej grubości. Ostry nóż łatwo poradzi sobie z twardszym środkiem.

Gdy skończycie, wykrójcie środkową część w taki sposób, by powstały krążki. Możecie to zrobić czubkiem noża, ale jeszcze lepiej sprawdzą się foremki do wykrawania ciastek. Możecie sięgnąć po okrągły wariant, ale jeżeli chcecie, by owoc prezentował się bardziej efektownie, wybierzcie gwiazdkę, serduszko lub inny kształt.

Jak pokroić ananasa w łódkę?

Tak samo łatwo pokroicie ananasa w łódkę. Zacznijcie od przygotowania owocu w sposób, który opisaliśmy w poprzednim punkcie: odkrójcie dolną i górną część, usuńcie skórkę i pozbądźcie się jej pozostałości. Teraz pozostało ci już tylko pokroić owoc w ósemki i usunąć zdrewniały środek z każdej części. Pyszne, owocowe łódki są już gotowe. 

To najłatwiejsza technika krojenia ananasa w łódkę, ale wypada podkreślić, że jeżeli poświęcimy na tą czynność nieco więcej czasu, finalny efekt będzie znacznie bardziej efektowny. Jak pokroić ananasa na imprezę? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Dekoracyjne krojenie ananasa

Wszystko, czym zajadamy się w gronie rodziny i przyjaciół, powinno nie tylko wyśmienicie smakować, ale i pięknie prezentować się na stole. Dotyczy to także owoców.

Żeby świeży ananas zachwycił wszystkich gości, przygotujcie łódki, tak jak radzimy w poprzednim punkcie, ale tym razem nie usuwajcie żadnych jego części ani skórki. Gdy już przygotujecie ósemki, usuńcie zdrewniały środek i oddzielcie miąższ od skórki. Teraz pokrójcie owoc w trójkątne plastry i ułóżcie je na skórce, przesuwając naprzemiennie poszczególne części w lewo i prawo.

Wiemy już, jak ładnie pokroić ananasa, ale nie jest to jedyna technika, którą możecie wykorzystać. Równie łatwo stworzycie pyszny owocowy koszyczek. Poszczególne kroki wyglądają tak samo, z tą różnicą, że ta technika nie przewiduje usunięcia twardego środka. Wykrójcie miąższ, prowadząc ostrze noża pod trzonkiem ananasa. Pokrójcie owoc w trójkątne plastry i ułóżcie je między trzonkiem a skórką, w taki sam sposób, jak przy tworzeniu dekoracyjnych łódek. Żeby ułatwić wydobywanie kawałków ananasa, możecie wbić w nie wykałaczki.