Szpinak cieszy się coraz lepszą opinią. Dania, w których występuje na pierwszym planie lub w tle, mają już stałą pozycję w menu najlepszych restauracji. Także w zaciszu własnej kuchni coraz śmielej wykorzystujemy to warzywo jako składnik potraw i dodatków do dań. Mając to na względzie, warto zadbać o to, by zawsze mieć pod ręką porcję szpinaku. Problem w tym, że świeże liście nie poleżą zbyt długo. Na szczęście każdy problem można rozwiązać i tak też jest w tym przypadku. Wystarczy zamrozić szpinak, by móc cieszyć się jego smakiem o dowolnej porze roku. Podpowiadamy jak mrozić szpinak, by zachował jędrność i smak.

Jak mrozić szpinak? Zasady

Zanim zamrozimy szpinak, najpierw trzeba będzie wybrać odpowiednie liście. Najlepiej nadają się do tego młode okazy. Dlaczego? To proste – wśród młodych listków najłatwiej znajdziemy takie, które nie są uszkodzone, nie mają plam i innych przebarwień.

Oczywiste jest, że przed zamrożeniem, szpinak należy dokładnie umyć. Nie można jednak zapomnieć, że tak samo ważne jest odpowiednie osuszenie liści. Można do tego użyć wirówki do sałaty, ale tak samo dobrze zadziała odsączanie na papierowym ręczniku. 

Blanszować czy nie blanszować? Hartować czy nie hartować? Nie jest to absolutnie konieczne, jednak należy pamiętać że blanszowany szpinak (a później – zahartowany) zachowa swoją jędrność, kolor i smak. Jeżeli więc po rozmrożeniu zamierzasz wykorzystać to warzywo na surowo, warto wykonać tą prostą czynność.

Jak mrozić szpinak? Instrukcja krok po kroku

Zaczynamy od wyselekcjonowania liści, które trafią do zamrażalnika. Odrzućcie szpinak ze skazami i uszkodzony. Gdy już wybierzecie odpowiednie liście, umyjcie je bardzo dokładnie. Na szpinaku nie mogą pozostać żadne zabrudzenia. Choć wydaje się to monotonne, najlepiej myć liść po liściu. 

Kolejny krok to osuszanie. Możecie pozbyć się wody za pomocą wirówki do sałaty lub odsączyć szpinak na papierowym ręczniku. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ im więcej wilgoci pozostanie na warzywie, tym uboższy będzie jego smak po rozmrożeniu. Będzie też bardziej rozmiękczony.  

Szpinak jest już czysty i suchy, przejdźmy więc do kolejnego kroku. Liści nie trzeba hartować przed zamrożeniem, ale jeżeli zależy nam na tym (a zakładamy, że tak), żeby po rozmrożeniu były mięsiste, zachowały swój kolor i właściwości, warto to zrobić, tym bardziej, że nie jest to specjalnie kłopotliwe. Po rozmrożeniu, blanszowany szpinak będzie wyglądał prawie tak samo, jak świeży. 

Umyte liście zanurzamy na kilkanaście (maksymalnie kilkadziesiąt) sekund we wrzątku, a po wyjęciu przekładamy je do zimnej wody, najlepiej z dodatkiem lodu. Zahartowany szpinak odkładamy do całkowitego wystygnięcia i ponownie osuszamy.

Powoli zbliżamy się do końca. Pozostaje nam już tylko podzielić szpinak na porcje i umieścić w pojemnikach, w których trafi do zamrażalnika.

W czym mrozić szpinak?

Szpinak nie jest specjalnie wymagający w kwestii doboru pojemnika, w jakim będzie mrożony. Bardzo dobrze sprawdzą się woreczki strunowe z tworzywa sztucznego i plastikowe pojemniki do mrożenia żywności. Pamiętajcie jednak, jeżeli zdecydujecie się na mrożenie w woreczkach, trzeba będzie dopilnować, by zamrożone liście zawsze znajdowały się nad, nie pod innymi produktami. Jeżeli je przygnieciecie, najprawdopodobniej połamią się. 

Przydatna wskazówka, jeżeli chcecie uniknąć złączenia liści w zwartą masę, przed umieszczeniem ich we właściwym opakowaniu włóżcie do zamrażalnika szpinak równomiernie rozłożony na plastikowej tacce wyłożonej papierem do pieczenie. Połóżcie na nich kolejny arkusz i ułóż następną warstwę. Po kilku godzinach, szpinak zamrozi się i będzie mógł trafić do torebki lub pudełka, w którym będzie dalej mrożony.

Jak długo może być zamrożony szpinak?

Szpinak, podobnie jak zioła i miękkie warzywa, bez żadnych obaw można mrozić nawet przez 12 miesięcy. Trzeba jednak pamiętać, że rozmrożone liście nie nadają się już do ponownego mrożenia. Nie dotyczy to wyłącznie sytuacji, w której przypadkiem wyjmiemy z zamrażalnika za dużą porcję. Jeżeli rozmrożenie nastąpi wskutek przerwy w dostawie energii lub awarii lodówki, szpinak też nie może być ponownie mrożony.

Warto pamiętać, że prawidłowe rozmrażanie szpinaku jest tak samo ważne jak przygotowanie liści do mrożenia. Jeżeli zamierzacie dodać je do sałatki, położyć na kanapki lub spożywać w inny sposób, ale w surowej formie, najlepiej rozmrażajcie je w lodówce. Poddany działaniu wysokiej temperatury tuż po wyjęciu z zamrażalnika, straci swoją jędrność. Jeżeli natomiast szpinak ma być składnikiem gorącego dania, bez przeszkód możecie umieścić zamrożone liście w garnku lub na patelni. Dosłownie po kilku chwilach staną się miękkie.