Smażenie, jako metoda przygotowywania produktów, to sposób znany od dawna. Początkowo wykorzystywane były do tego głównie głębokie garnki, rondle czy patelnie. Produkty smażyło się na głębokim tłuszczu - w zależności od kuchni, regiony czy składników były to: oliwa, smalec, masło klarowane, olej roślinny. Rewolucję w smażeniu przyniosła pierwsza frytkownica. W 1937 roku fani przysmaków smażonych w głębokim tłuszczu mogli przygotowywać frytki, nuggetsy i inne przysmaki w jednym, osobnym urządzeniu. Smak nie miał sobie równych, ale niestety kaloryczność i wartości odżywcze takich dań pozostawiały wiele do życzenia. Problematyczne było też pozbywanie się zużytego tłuszczu i czyszczenie sprzętu. Stąd kolejny wynalazek, czyli frytkownica beztłuszczowa.

Frytkownica beztłuszczowa – dietetyczny sposób na frytki

I tak nastała era frytek, które są smaczne, ale nie muszą kąpać się w litrach tłuszczu. Do ich przygotowania potrzebny będzie główny produkt, czyli ziemniaki. Do przygotowania frytek warto wybrać odmianę, która zawiera ok. 18 procent skrobi. Dzięki zawartości skrobi frytki po przygotowaniu będą chrupiące z zewnątrz, a puszyste w środku. Unikniemy efektu gumowatej, zwiędłej frytki. Frytki mają być złociste i smaczne! Szukajmy na bazarkach takich odmian jak Augusta, Etola, Etiuda, Glada, Finezja, Legenda, Jelly i Syrena. Frytkownica beztłuszczowa – mimo swojej nazwy- pomoże nam też przygotować frytki z batatów, frytki z marchewki czy korzenia pietruszki. Jeżeli jesteśmy na diecie odchudzającej lub dbamy o linię, pamiętajmy, aby serwować frytki z lekkim sosem lub dipem na bazie jogurtów naturalnych bez dodatku cukru.

Frytkownica beztłuszczowa – jak działa?

Nie ma oleju, więc jak frytkownica beztłuszczowa obrabia kawałki ziemniaków? Odpowiedź jest prosta. Frytkownica beztłuszczowa przygotowuje frytki za pomocą gorącego powietrza. Urządzenie jest skonstruowane w sposób podobny do piekarnika z termoobiegiem. Gorące powietrze opieka z każdej strony, a nie smaży kawałki ziemniaków.

Jeśli na naszej liście zakupów sprzętu AGD do kuchni jest frytkownica beztłuszczowa, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Istotne parametry to moc urządzenia, pojemność koszyka frytkownicy, zakres temperatur i wielkość całego urządzenia. O poszczególnych wariantach z konkretnymi cenami poczytacie w galerii powyżej.