Wiele mówi się o zbawiennych właściwościach domowych kiszonek. Fermentowane ogórki, kapusta czy buraki pomagają uregulować trawienie i wzmocnić odporność, jednak mają też pewne minusy, o których już nie mówi się zbyt często. Okazuje się jednak, że niektóre osoby powinny ich unikać, aby nie narobić sobie kłopotów. Sprawdźcie, kiedy kiszonki szkodzą.

Komu szkodzą ogórki kiszone?

Choć ogórki kiszone mają w sobie wiele cennych wartości odżywczych, to nie służą każdemu w jednakowym stopniu, a niektórym mogą nawet szkodzić. Kto powinien zachować ostrożność z podjadaniem tego smakołyku? Okazuje się, że jest nawet kilka takich grup. Przeciwwskazaniem do jedzenia kiszonek są bowiem:

  • choroby układu pokarmowego i jelit

Osoby cierpiące na schorzenia takie jak wrzody i stany zapalne żołądka czy refluks powinny odpuścić sobie tę kwaśną przekąskę lub mocno ją ograniczyć. Wszystko dlatego, że fermentowane produkty zawierają dużo kwasu, który może podrażniać wrażliwy żołądek.

  • nadciśnienie tętnicze

Kiszone warzywa powinni też ograniczyć ci, którzy chorują na nadciśnienie tętnicze. Wszystko dlatego, że używa się do nich sporo soli, a co za tym idzie, gotowe przetwory mają zawartość sodu, który podnosi ciśnienie.

  • nietolerancja histaminy

Kolejnym przeciwwskazaniem do jedzenia kiszonek jest nietolerancja histaminy, czyli substancji wytwarzanej jest w procesie fermentacji przez bakterie. U takich osób po zjedzeniu kiszonek mogą pojawić się plamy na skórze, uczucie gorąca czy pokrzywka.

  • kamica szczawiowo-wapniowa

Tu, podobnie jak w przypadku nadciśnienia, chodzi o zawartość sodu. Gdy spożywamy go za dużo, organizm broni się, wydzielając wapń, a u chorujących na powyższą przypadłość, jego nadmiar odkłada się w nerkach. 

  • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych

Kiszonki mają wysoką zawartość witaminy K, która zaburza działanie leków rozrzedzających krew, dlatego osoby stale przyjmujące takie substancje, powinny być ostrożne. 

Jeśli więc cierpicie na którąkolwiek z powyższych dolegliwości, lepiej zdecydujcie się na inne przetwory lub pałaszujcie świeże ogórki.