Z Anią Starmach spotkaliśmy się na planie nowej edycji programu MasterChef Junior 5. Wśród gwaru i napiętych emocji śledziliśmy kolejne etapy nagrywania popularnej audycji. Tematem siódmego odcinka stały się słodkości. W szczególności eklery. Ania Starmach opowiedziała nam swoje najważniejsze triki.

Ekler – ciasto

Ania Starmach rozpoczyna swoją opowieść:

Eklery przygotowuje się z ciasta parzonego, więc najważniejsze jest dobre sparzenie mąki. Dodajemy mąkę do wrzącej wody z masłem. Następnie musimy odparować nadmiar wody, cały czas mieszając ciasto na niewielkim ogniu. Po zdjęciu z palnika, dodajemy jajka. Masa powinna być jednolita i gładka.

Następnie Ania Starmach dodaje, że jej trikiem jest uchylanie drzwi piekarnika podczas pieczenia eklerek – dzięki temu para wodna lepiej wyparowuje. Następnie podkreśla:

Tak jak w przypadku każdego wypieku, musimy uważać na proporcje i cały czas obserwować, co się dzieje z naszym ciastem. Krem ma tylko dopełniać puszyste ciasto – nie może go być za dużo, nie powinien też być za ciężki, żeby nie przytłaczać ciasta.

Czytaj także: 7 przepisów na domowe pączki. Ania Starmach poleca swój patent!

Ekler – krem do eklerów

Co do środka? Ania Starmach podpowiada, że najprostszy będzie krem na bazie bitej śmietany, uzupełniony o mascarpone. Następnie dopowiada:

Jeżeli zaś chcemy trzymać się klasyki, możemy zrobić crème patissiere, czyli waniliowy krem budyniowy. Eklery składają się z ciasta, kremu i polewy – o ile uważam, że ciasto powinno być klasyczne, o tyle z kremem warto eksperymentować. Dodajmy do niego owoce, np. marakuję albo smoczy owoc, czemu nie? Polewa też daje nam dużo możliwości – poeksperymentujmy ze smakiem, ale i z jej kolorem.

Ekler – nie tylko ma słodko

Ania Starmach zauważa, że możemy też przygotować eklery wytrawne. Nam dopowiada:

Do środka dodać twarożek, klasycznie z rzodkiewką i szczypiorkiem lub pastę jajeczną. Warto też zmieniać kształt eklerów, ponieważ ciasto parzone jest bardzo wdzięczne, jeśli chodzi o formowanie.

MasterChef Junior 5 - kiedy emisja?

Wiosenna ramówka stacji TVN po raz piąty pokaże nam zmagania najmłodszych miłośników gotowania. MasterChef Junior 5 rusza 8 marca. Dobrze znani widzom jurorzy: Ania Starmach, Michel Moran i Mateusz Gessler przekażą dzieciom swoje kulinarne patenty. Michel Moran uchyli rąbka tajemnicy na temat  przygotowania ośmiornic a Mateusz Gessler podpowie, jak przyrządzić stek idealny.