Zimą nie ma nic lepszego niż ogórki gruntowe prosto ze słoika - o smaku dokładnie takim, jaki zapamiętaliście w czerwcu. W zależności od zalewy, zrobicie je w różnych smakach. Takie domowe przetwory będą miłą odmianą od mrożonek i warzyw korzeniowych, które dominują zimą w sklepach czy na bazarach. Jeśli jesteście niecierpliwi i proces pasteryzacji to dla was zło konieczne, mamy dobrą wiadomość. Istnieją przetwory, które wystarczy umieścić w wyparzonych, jałowych słoikach i szczelnie zamknąć.

Jakie przetwory bezwzględnie wymagają pasteryzacji?

Najbardziej skomplikowany i najdłuższy proces podczas robienia przetworów to właśnie pasteryzacja. Nie tylko zabiera ona sporo czasu, ale też wymaga gotowania lub pieczenia słoików, co podczas upałów bywa dość uciążliwe. Niestety, niektóre przetwory się bez niej nie obędą. Zapamiętajcie więc, że pasteryzacji potrzebują:

  • duszone warzywa
  • sosy
  • zupy
  • przetwory mięsne
  • przetwory mleczne

To też najlepsza metoda konserwacji dla gotowych dań, kiedy ugotowaliście za dużą porcję lub zapas i chcecie się z kimś nimi podzielić. Aby ominąć tę konieczność, danie możecie też oczywiście zamrozić, ale wówczas po rozmrożeniu trzeba je szybko zjeść i nie należy zamrażać go ponownie.

Poprawnie zapasteryzowane przetwory mogą przetrwać w spiżarni bez otwierania nawet kilka lat. Po otwarciu w lodówce zachowają też znacznie dłużej świeżość. Wyroby zamknięte na gorąco bez pasteryzacji będziecie musieli wykorzystać po otwarciu w przeciągu 1-3 tygodni. Nawet przechowywane w lodówce zepsują się zdecydowanie szybciej. Dodatkowo, im większe kawałki warzyw czy owoców w słoiku, tym dłużej powinna trwać pasteryzacja. Owoce i warzywa starte lub o konsystencji musu czy sosu będą potrzebować mniej czasu. 

Kiedy pasteryzacja nie jest konieczna?

Pasteryzacji nie wymagają oczywiście ogórki małosolne, które zjecie już za 2-3 dni. Wręcz nie powinny one kisić się dłużej. Pasteryzacji unikniecie też, przygotowując warzywa w octowej marynacie. Ocet, podobnie jak cukier, jest spożywczym konserwantem. Jeśli stosunek wody do octu w zalewie wynosi 2:1, możecie pominąć pracochłonne wygotowywanie lub wypiekanie słoików w piekarniku.

Dzięki temu uporacie się z przetworami zdecydowanie szybciej i nie będzie wam dokuczał skwar w kuchni. Podczas pasteryzacji większej ilości przetworów robi się w niej naprawdę gorąco. Nie wszystkie ogórkowe przetwory muszą smakować jak ostre korniszony. Octowa zalewa ma niejedną wersję - możecie ją doprawić wg upodobań.

Przetwory bez pasteryzacji - nie tylko z octem

Każdy, kto regularnie robi przetwory wiem, że cukier, podobnie jak ocet, jest naturalnym konserwantem, który sprawi, że wasze wyroby będą się nadawały do jedzenia jeszcze przez długi czas. Dzięki niemu, proces pasteryzacji nie jest konieczny również w przypadku mocno słodzonych:

  • soków owocowych
  • konfitur
  • dżemów
  • i innych przetworów z dużą ilością cukru

Należy jednak pamiętać, że niezależnie od tego, jakie przetwory bez pasteryzacji przygotowujecie, zawsze trzeba dopilnować, aby zakrętki słoików pasowały średnicą do otworów słoika. Dłużej używane zakrętki mogły też się zdefasonować - wtedy należy zakupić nowe lub skorzystać z zupełnie nowej, nieużywanej jeszcze do przetworów partii słoików, które macie po innych sklepowych produktach.