Agawy to rośliny produkujące niezwykle słodki sok, który często jest stosowany jako środek słodzący np. w zastępstwie cukru, uważanego za produkt niezdrowy. Eliminacja z jadłospisu białego cukru to rozwiązanie, na które decydują się nie tylko osoby cierpiące na cukrzycę typu B. Często na taki krok decydują się także osoby pragnące wdrożyć zdrowszy tryb życia. W Polsce syrop z agawy jest jednak niezbyt popularny, nie jest dostępny w każdym sklepie? Czym więc zastąpić syrop z agawy? Co zamiast niego równie dobrze się sprawdzi do potraw, do słodzenia? Poznajcie popularne zamienniki syropu agawy.

Czym jest syrop z agawy?

Syrop to naturalny produkt pozyskiwany z agawy. Jest to roślina pochodząca i uprawiana w Meksyku. Zaliczana jest do rodziny szparagowatych i liczy ponad 270 gatunków naturalnie rosnących w obu Amerykach oraz na Karaibach. Najwięcej rodzajów agawy występuje w Meksyku. Niektóre z gatunków zostały rozpowszechnione na inne kontynenty, gdzie panuje klimat zbliżony do ich naturalnego środowiska. Występują na Wyspach Kanaryjskich, w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech oraz na półwyspie Bałkańskim. Agawa jest rośliną spożywczą, włóknistą i ozdobną. Wydziela ona naturalnie słodki sok. Syrop z agawy ma właściwości lecznicze. Z agawy niebieskiej produkuje się napój alkoholowy – popularną tequilę.
Agawa charakteryzuje się wiecznie zielonymi, mięsistymi, mieczowatymi lub jajowato kształtnymi liśćmi wyrastającymi z krótkiej łodygi. Brzegi liści zaopatrzone są w grube kolce. Kwiaty w wielu gatunkach agawy pojawiają się tylko raz w jej życiu, są zebrane w duże kłosy lub wiechę. Mają kolor żółty. Owoce są podługowate, a nasiona czarne i spłaszczone.

Agawa to roślina jadalna. Można spożywać:

  • sok z liści,
  • nasiona (po zmieleniu na mąkę, którą jest świetnym zagęszczaczem do zup i sosów),
  • łodygę (tę część trzeba upiec)
  • pędy kwiatostanowe.

Najpopularniejszy jednak jest sok z liści, czyli właśnie syrop z agawy. Używany jest on jako substancja słodząca oraz wspomaga również leczenie wielu chorób.

Syrop z agawy w kuchni – do czego go dodać?

Syrop z agawy to naturalny substytut cukrów i sztucznych słodzików. Jest dwa razy słodszy niż znany nam cukier z buraków, dlatego można go użyć zdecydowanie mniej – co nie znaczy, że jest mniej kaloryczny.
Sokiem z agawy można słodzić kawę, herbatę czy kakao, dosładzać desery i słodkie potrawy, polewać nim naleśniki, ciasta oraz inne wypieki, które tego wymagają. Sok z agawy zaliczany jest do zdrowej żywności, ponieważ nie zawiera sztucznych składników.

Najlepsze zamienniki syropu z agawy

Nie zawsze sok z agawy jest lepszym produktem niż tradycyjny cukier. Ze względu na swoją kaloryczność nie jest zalecany osobom z nadwagą i skłonnością do tycia. Nie macie w kuchni tego produktu? Czym zastąpić syrop z agawy? Poznajcie najpopularniejsze zamienniki.

Syrop klonowy – naturalny słodzik

Ten popularny w Ameryce Północnej sok z pnia klonu to świetny substytut soku z agawy. Nie chodzi tylko o smak, ale głównie o konsystencję lekko rozcieńczonego miodu. Syrop klonowy zawiera witaminy z grupy B oraz mangan i magnez. Sprawdzi się jako produkt słodzący oraz polewa na ciasta, naleśniki czy racuszki. Dostępny jest w sklepach spożywczych oraz ze zdrową żywnością.

Miód substytutem syropu z agawy

Miodu, niezwykle naturalnego produktu pszczelego, nie trzeba nikomu przedstawiać. Produkowany jest przez pszczoły, jego składnikami są: przetworzony nektar kwiatowy roślin miododajnych oraz ślinę pszczół oraz często inną wydzielinę występującą na liściach drzew. Miód jest odpowiedzią na pytanie, co zamiast syropu z agawy wykorzystać do słodzenia napojów czy wypieków. Gęsta, półpłynna ciecz znakomicie podkreśla smak każdego deseru, można go używać również do potraw wytrawnych.

Czy cukier trzcinowy zastąpi syrop z agawy?

Cukier trzcinowy jest dostępny w każdym sklepie spożywczym. To produkt wysokiej jakości, który zawiera liczne składniki odżywcze (m.in. żelazo i wapń). Jest najczęściej wybieranym zamiennikiem soku z agawy.
Cukier trzcinowy otrzymywany jest z trzciny cukrowej, a podczas jego produkcji nie rozdziela się melasy i kryształków cukru. Z tego powodu barwa cukru trzcinowego rozciąga się od złotawej po ciemnobrązową. Najczęściej stosowany jest w kuchniach azjatyckich i orientalnych oraz w Meksyku i innych krajach Ameryki Łacińskiej i Południowej.

Melasa zamiast syropu z agawy

Melasa to rodzaj słodzika uważanego za zdrowy składnik diety. Ma postać ciemnobrązowego, gęstego syropu, zawiera do 40% sacharozy. Melasę używa się produkcji drożdży piekarniczych, alkoholu, kwasów organicznych oraz gliceryny. Jest produktem ubocznym po produkcji cukru białego. Kiedyś była wyrzucana jako odpad poprodukcyjny, obecnie traktuje się ją jako luksusowy produkt żywieniowy, który można zastosować zamiast cukru.

Nektar kokosowy substytutem syropu z agawy

Ten produkt tworzy się z kwiatów palm kokosowych. Jest bardzo gesty, aromatyczny i słodki, dlatego świetnie nadaje się jako substytut syropu z agawy. Co ciekawe nektar kokosowy ma niski indeks glikemiczny, dlatego jego spożycie nie wpływa na poziom stężenia glukozy we krwi. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób borykających się z cukrzycą, które zastanawiają się, co zamiast soku z agawy i białego cukru będzie najlepsze.

Stewia zamiast syropu z agawy

Stewia jest rośliną występującą w naturalnym środowisku Ameryki Południowej i Środkowej. Uprawiana jest również w Meksyku i Stanach Zjednoczonych. Ze stewii produkuje się naturalny słodzik, który jest doskonały do słodzenia napojów, deserów i innych produktów spożywczych. Sprawdza się jako zamiennik syropu z agawy lub zwykłego cukru. Stewia nie jest zalecana do całkowitego zastąpienia cukru ze względu na bardzo mocny smak.

Czy syropy owocowe są zamiennikami syropu z agawy?

Syropy owocowe powstają z wymieszania bardzo słodkich owoców z wodą. Do takich produktów można zaliczyć rodzynki lub daktyle, których naturalna słodycz jest dobrym zamiennikiem cukru. Syrop powstały z tych owoców z powodzeniem zastąpi syrop z agawy.