W Polsce coraz większym zainteresowaniem cieszą się mniej standardowe typy mąk pochodzące z kuchni całego świata. Jedną z nich jest semolina, czyli produkt będący efektem zmielenia ziaren odpowiednio dobranego gatunku pszenicy. W przepisie, który przygotowujecie zalecana jest semolina? Podpowiadamy, czym zastąpić semolinę, gdy akurat nie macie jej pod ręką.

Mąka jest wykorzystywana do przygotowywania wypieków, gotowania oraz smażenia. Jest podstawowym składnikiem ciast i ciasteczek, makaronów i pierogów. Dodaje się ją do zasmażek oraz panierek. W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów mąk wzbogacających smak i konsystencję potraw lub stanowiących podstawowy składnik przygotowywanego dania. Typ mąki warto dopasować do przygotowywanego dania, aby uzyskać najlepszą konsystencję i smak. Jednym z rodzajów mąki jest semolina. Co zamiast niej można dodać do przygotowywanych wypieków lub dań?

Czym jest semolina?

Semolina jest gruboziarnistą mąką lub odmianą drobnej kaszki otrzymywanej ze zmielenia ziaren twardej pszenicy odmiany durum. Ma bardziej żółtą lub głęboką kremowo-białą barwę,  która jest typowa dla tej odmiany zboża. Ziarna mogą być zmielone nieco grubiej lub drobniej. W zależności od średnicy drobin, semoliny używa się do przygotowania szerokiej gamy pikantnych, wytrawnych i słodkich potraw (w tym makaronów, pizzy i innych produktów mącznych).
Sama nazwa semolina jest pochodną włoskiego słowa semolino oznaczającego „otręby” z dodatkiem przyrostka „mielić”. Słowo to określa rodzaj mąki powstałej z twardej pszenicy durum uprawianej w Afryce, Południowej Azji, krajach basenu Morza Śródziemnego oraz wszędzie tam, gdzie przeważa gorący i suchy klimat w dzień, a chłodny nocami.

Semolina w kuchni

Semolina jest prawdziwą bombą witamin i minerałów. Zawiera witaminy z grupy B, fosfor, miedź, żelazo, magnez, cynk oraz potas. Poprzez obecne w niej mikro- i makroelementy doskonale wpływa na układ odpornościowy, poprawia krążenie krwi i funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Zapobiega niedokrwistości, działa uspokajająco na układ nerwowy i bierze udział w mineralizacji kości oraz zębów. Ze względu na jej dobroczynne działanie, semolinę można bez ograniczeń włączyć do codziennego menu pod postacią pieczywa, makaronów, omletów, naleśników, pizzy oraz owsianek. Można ją używać także jako zagęszczacza do zup i sosów.

Najlepsze zamienniki semoliny

Nie macie w kuchni semoliny, a chcecie przygotować posiłek, w którym głównym składnikiem jest właśnie ta mąka? Czym zastąpić hemolinę? Co zamiast niej będzie najlepsze? W kuchennych szafkach i na sklepowych półkach znajdziecie liczne zamienniki. Są to zarówno popularne produkty od lat wykorzystywane w polskiej kuchni (np. mąka uniwersalna czy chlebowa), jak i nieco bardziej egzotyczne wyroby (m.in. mąka ryżowa).

Mąka uniwersalna

To najlepiej znany substytut większości rodzajów mąk i najłatwiejszy do zastąpienia tego potrzebnego składnika w potrawach. Dzięki uniwersalnej konsystencji, sypkości oraz neutralnemu smakowi, można używać jej w proporcjach 1:1 w stosunku do semoliny.

Mąka chlebowa

Wbrew nazwie, ten rodzaj mąki nie służy wyłącznie do wypieku chleba. Można jej używać do prawie każdego rodzaju pieczywa, ciast oraz potraw. Znakomicie sprawdzi się podczas produkcji pizzy, focaccio i makaronu, gdyż wysoki poziom glutenu sprawia, że ciasto jest mączne, kleiste i pulchne. Mąka chlebowa, podobnie jak semolina, jest gruboziarnistą, chociaż nieco drobniejszą odmianą mąki. Ten zamiennik można zastosować zamiast semoliny w proporcji 1:1.

Mąka żytnia

Mąka żytnia to najlepsza opcja do wypieku pieczywa. Ma wyrazisty i lekko kwaskowaty smak, dość grubą teksturę i neutralny zapach. Świetnie nadaje się do wypieku chleba na zakwasie, a obecność witamin podnosi wartość odżywczą gotowego wypieku. Można ją zastosować jako substytut semoliny w proporcji 1:1.

Mąka pszenna pełnoziarnista

Pełnoziarnista mąka pszenna (podobnie jak uniwersalna) jest powszechnym substytutem semoliny. Można z niej przyrządzić praktycznie każdą potrawę wymagającą użycia mąki z pszenicy. Nadaje się do makaronów, ciast, pizzy oraz deserów typu budynie czy leguminy. Często wypieka się z niej domowy chleb oraz bułeczki posypane ziarnami. Można jej użyć w proporcji 1:1.

Mąka orkiszowa razowa

Jest to produkt powstały z całych ziaren orkiszu. Tego typu mąka to idealny produkt do wypieków oraz dodatek do potraw gotowanych i smażonych. Ma dużą zawartość błonnika, mniej węglowodanów, nieco witamin i makroelementów. Jest doskonała dla osób dbających o linię, którym zależy na drobnym ograniczeniu kalorii w przygotowywanych potrawach. Zastanawiacie się, co zamiast semoliny? Zastosujcie ten właśnie zamiennik w proporcji 1,5:1.

Mąka migdałowa

Mąka migdałowa powstaje ze zmielenia migdałów. To doskonała opcja dla osób z nietolerancją glutenu. Jest to substytut, który świetnie zastąpi semolinę w większości potraw. Najlepsza będzie do słodkich wypieków. Na jej bazie możecie przygotowywać różne ciasta, tarty czy ciasteczka z dodatkiem migdałów, orzechów, kakao, czekolady oraz wiórków migdałowych, które znakomicie uzupełnią niepowtarzalny smak deseru. Ta mąka jest zaliczana do zdrowej żywności. Można zastosować proporcję z semoliną 1:1.

Mąka ryżowa

Mąka ryżowa to podstawowy produkt w krajach azjatyckich. Jest lekkostrawna, niskokaloryczna i bardzo delikatna. Nie zawiera glutenu, dlatego wypieki tworzone z tego rodzaju mąki są bardzo kruche. Aby zapobiec rozpadaniu się produktów pieczonych z mąki ryżowej, warto dodać większą ilość jajek, tłuszczu lub banana. Te produkty skleją ciasto, pozwalając mu zachować odpowiedni kształt. Nadaje się również do wyrobu makaronu, który doskonale będzie komponował się ze słodko-wytrawnymi sosami zaczerpniętymi z kuchni wschodnich. Warto łączyć go z kurczakiem lub wieprzowiną doprawionymi egzotycznymi przyprawami.