Majonez należy do tych dodatków, bez których trudno wyobrazić sobie wiele potraw polskiej kuchni. Nie można jednak nie wspomnieć, że tego specjału odmawia sobie coraz więcej osób. Niektórzy rezygnują z gęstego, kremowego sosu ze względu na jego kaloryczność, inni nie mogą go spożywać z przyczyn zdrowotnych lub wykluczają to zasady stosowanej diety. Nie musicie jednak rezygnować z potraw, w których pojawia się ten składnik. Czym zastąpić majonez? Poniżej wymieniamy najlepsze zamienniki.

Majonez skutecznie podkreśla smak potraw, nadaje im kremową konsystencję, a w przypadku niektórych dań pełni rolę dekoracyjną. Osobom hołdującym najbardziej tradycyjnym przepisom polskiej kuchni z całą pewnością trudno wyobrazić sobie możliwość zrezygnowania z tego składnika, ale praktyka pokazuje, że popularny majonez ma naprawdę wiele zamienników. 

Majonez w kuchni

Duża popularność majonezu wynika z faktu, że jako dodatek wyśmienicie łączy się zarówno z potrawami przygotowanymi na zimno, jak i z ciepłymi daniami. To niezastąpiony składnik sałatek, nie tylko warzywnej, ale także wielu innych, np. sałatki z tuńczykiem lub szynką. Tak samo dobrze sprawdza się w roli dodatku do surówek. Każdy chyba przyzna, że znany i lubiany coleslaw nie zawdzięcza swojego wyjątkowego smaku wyłącznie kompozycji warzywnych składników, ale także sosowi, w którym majonez gra pierwsze skrzypce.  

Majonez to jeden z najpopularniejszych sosów kanapkowych. Smakuje wyśmienicie nie tylko w towarzystwie wędlin i warzyw, ale także serów. Idealnie sprawdza się też w kanapkach przygotowanych na ciepło, np. z grillowanym kurczakiem. 

Jest też obecny w daniach typu fast food. Wołowy burger z majonezem, hot-dog z majonezem czy nawet frytki z majonezem – takie przysmaki mają wielu zwolenników.

Nie można nie wspomnieć, że majonez to także niemal obowiązkowy (niemal, bo niebawem udowodnimy, że ten dodatek ma wiele substytutów) składnik sosów sałatkowych, różnych dipów, niektórych marynat i past, np. jajecznych i rybnych.

Najlepsze zamienniki majonezu

Wysokiej jakości majonez składa się z zaledwie kilku składników, przede wszystkim z oleju, żółtek jaj i octu. Wraz z odpowiednimi przyprawami, ta mieszanka tworzy wyjątkową kompozycję smakową, której nie da się pomylić z niczym innym.

Skoro majonez smakuje wyśmienicie, a do tego pasuje do wielu dań i potraw, po co szukać zamienników? Jedną z głównych przyczyn jest kaloryczność tego sosu. Trzeba wiedzieć, że wartość energetyczna majonezu może wynieść nawet 700 kcal na 100 g produktu. To dużo, a do tego należy jeszcze doliczyć kalorie zawarte w pozostałych składnikach danej potrawy.  

O ile sporadyczne spożywanie majonezu nie doprowadzi do gwałtownego wzrostu masy ciała, to regularnie dodawany do potraw może być przyczyną wystąpienia nadwagi. Jeżeli więc dbacie o linię, częste używanie majonezu w kuchni nie jest dla was wskazane.

Z konsumpcji tego sosu muszą zrezygnować osoby z niektórymi alergiami pokarmowymi i stosujące dietę wegańską. Rezygnacja z majonezu na szczęście nie jest równoznaczna z koniecznością odmawiania sobie pysznych sałatek i innych przysmaków, w których pojawia się ten składnik. Wystarczy sięgnąć po jeden z wielu zamienników popularnego sosu. Co zamiast majonezu sprawdzi się w kuchni. Najlepsze substytuty znajdziecie poniżej.

Jogurt naturalny

Gęsty jogurt naturalny to prawdopodobnie najpopularniejszy substytut majonezu. Doskonale sprawdza się w roli składnika sosów i dipów, może być też dodany do surówek. Dlaczego warto sięgnąć po jogurt naturalny? Ponieważ jest cennym źródłem białka, wapnia, witamin z grupy B i bakterii kwasu mlekowego. 100 g produktu zawiera zaledwie 60 kcal i 2 g tłuszczu.

Jogurt grecki

Kolejny popularny zamiennik majonezu to jogurt grecki. Ze względu na swoją gęstą konsystencję, doskonale sprawdza się jako składnik sałatek i domowych sosów. Jogurt typu greckiego jest bogaty w proteiny, wapń, fosfor, cynk i witaminę A. W 100 g produktu znajdują się 73 kcal i 2 g tłuszczu.

AdobeStock

Sos czosnkowy

Na bazie jogurtu przygotujecie wyśmienity sos czosnkowy, który świetnie sprawdzi się w roli zamiennika majonezu. Ten aromatyczny dodatek podkreśli i wzbogaci smak kanapek, surówek i ciepłych dań, zwłaszcza z mięsem drobiowym w roli głównej.

Śmietana

Śmietana 18 proc. może znaleźć się w wielu potrawach, do których dodaje się majonez. Ma kremową, gęstą konsystencję, więc z powodzeniem zastąpi ten popularny sos. Doskonale sprawdza się jako dodatek do sałatek i surówek, a jeszcze lepiej jako składnik sosów. 100 g kwaśnej śmietany zawiera 193 kcal i 18 g tłuszczu. Nie można nie wspomnieć o zawartości cennych mikroskładników, jak ryboflawina, witamina A i B12. 

Pesto

Jeżeli szukacie składnika, który zastąpi majonez dodawany do kanapek, koniecznie wypróbujcie pesto. Pyszna zielona pasta charakteryzuje niezwykle przyjemnym ziołowo-orzeszkowym smakiem, który wspaniale komponuje się z wędlinami i serami. Pesto jest bogatym źródłem witamin E i K, zawiera też ważne dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe. W 100 g tego specjału znajduje się 340 kcal i 35 g tłuszczu.

Majonez wegański z awokado

Jeżeli unikacie majonezu ze względu na składniki pochodzenia zwierzęcego, koniecznie wypróbujcie wegański odpowiednik tego sosu, który może być stosowany dokładnie tak samo, jak tradycyjny. Ten wyjątkowy przysmak z łatwością przygotujecie we własnej kuchni. Podstawą jest awokado, czyli niezwykle cenne źródło wielu witamin (m.in. A, B6, C, E , K, tiaminy i ryboflawiny), minerałów (m.in. potasu, magnezu, fosforu i wapnia) i zdrowych kwasów tłuszczowych. Istnieje wiele przepisów na domowy majonez z awokado, z których każdy łatwo wybierze najbardziej odpowiadającą mu recepturę.

Majonez domowy

Na koniec mamy propozycję dla wszystkich, którzy unikają majonezu ze względu na zawartość niezdrowych substancji. O ile podstawowe składniki tego sosu nie wywierają negatywnego wpływu na organizm, to nie da się ukryć, że w wielu produktach można znaleźć także konserwanty, zagęstniki i emulgatory. Majonez przygotowany w domu z wysokiej jakości składników będzie niemal tak samo kaloryczny, jak jego sklepowy odpowiednik, ale za to w jego składzie nie pojawi się nic, co wzbudza wątpliwości.