Dlaczego warto jeść czosnek?

Każda główka czosnku to bogactwo witamin (B1, B2, witamina C, witamina A), aminokwasów, pierwiastków – potasu, wapnia, magnezu, saponin, związków flawonoidowych o działaniu antyoksydacyjnym, kobaltu i chromu. Najcenniejsze są lotne związki siarki i olejki eteryczne bogate w allicynę. To one odpowiadają za intensywny i ostry zapach czosnku.

Właściwości zdrowotne czosnku

Nie bez powodu czosnkowi od lat przypisywane były magiczne moce. Wierzono, że odstrasza wampiry i złe duchy. Ze względu na swój bogaty skład czosnek ma również wiele innych właściwości.

Czosnek znany jest przede wszystkim z pozytywnego wpływu na podniesienie odporności i właściwości przeciwzakrzepowe. Ale to tylko część z wielu zalet spożywania tego warzywa.

  1. W okresie jesienno-zimowym czosnek powinien znaleźć się na stałe w naszej diecie. Dzięki swoim właściwościom wspomaga leczenie infekcji wirusowych, zwłaszcza związanych z układem oddechowym. Za sprawą wysokiej zawartości lotnych związków siarki czosnek ułatwia odkrztuszanie, zwiększa potliwość, obniża gorączkę, rozgrzewa, oraz udrażnia drogi oddechowe.
  2. Znajdująca się w czosnku allicyna korzystnie wpływa na nasz układ sercowo-naczyniowy. Spożywanie 1 ząbku czosnku dziennie, wzmocni nasze naczynia krwionośne i poprawi krążenie krwi. Pomoże też zmniejszyć poziom złego cholesterolu we krwi. Ma to wpływ na ograniczenie ryzyka wystąpienia zakrzepów krwi, zawału serca i udaru. Czosnek wpływa też na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.
  3. Kolejną zaletą jedzenia czosnku jest jego wpływ na procesy trawienne i pracę wątroby. Warto o tym pamiętać, po zjedzeniu ciężkostrawnej potrawy. Stymuluje produkcję soków trawiennych, usprawnia pracę trzustki i zwiększa apetyt.
  4. Codzienne jedzenie czosnku zapobiega odkładaniu się soli w organizmie. A ta w większej ilości ma negatywny wpływ na nasz układ kostno-stawowy. Czosnek odbudowuje tkankę chrzęstną oraz stawową, zmniejsza utratę masy kostnej i zapobiega rozwojowi choroby zwyrodnieniowej stawów.
  5. Czosnek może być stosowany jako pomoc w walce z pasożytami układu pokarmowego, a to za sprawą silnego działania bakteriobójczego. Zawarte w czosnku olejki eteryczne potrafią zahamować rozwój wielu niebezpiecznych bakterii, odpornych na działanie chemicznych antybiotyków.
  6. Czosnek skutecznie wspiera układ immunologiczny człowieka w walce z nowotworami. To dzięki zawartości różnych przeciwutleniaczy. Jego regularne spożywanie może mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego, okrężnicy i żołądka.
  7. Zawarte w czosnku antyoksydanty zwalczają wolne rodniki i powstrzymują powstawanie nowych, dzięki czemu spowalniają procesy starzenia skóry.
  8. Czosnek powinny też jeść osoby cierpiące na cukrzycę typu 2. Regularne spożywanie tego cennego warzywa wpływa na zmniejszenie poziomu cukru we krwi i spowalnia rozkład insuliny.
  9. Czosnek ma też pozytywny wpływ na odchudzanie. Jeden ząbek zawiera jedynie 3 kalorie, a dzięki aktywnym składnikom aktywuje przemianę materii i poprawia trawienie, spala tłuszcz podskórny i pomaga usunąć nadmiar płynów z organizmu.

Trzeba też pamiętać, że obróbka cieplna pozbawia czosnek jego wielu właściwości. Dlatego, by skorzystać z jego zdrowotnych wartości,  powinien być zjadany na surowo.

Kto powinien uważać na spożywanie czosnku?

Przede wszystkim należy pamiętać o umiarze. Nie powinno się przekraczać dziennej dawki, czyli ok. 2 ząbki czosnku. Większa ilość może spowodować niestrawność i ból brzucha. Na spożywanie czosnku powinny też uważać osoby mające wrażliwe jelita, oraz osoby z niskim ciśnieniem, chorobą zakrzepową i chorobami nerek. Warto obserwować jak nasz organizm reaguje na różne ilości tego warzywa i jeżeli są one dla nas niepokojące, skonsultować się z lekarzem specjalistą.