Zdrowe banany

Banany są przede wszystkim źródłem potasu. Jest to cenny składnik, który reguluje pracę nerek oraz gospodarkę wodną w naszym organizmie. Co ciekawe banany zawierają wszystkie najważniejsze witaminy - A, B, E, C oraz K. Znajdziemy w nich magnez, fosfor i wapń. W jednym bananie znajdziemy około 360 mg potasu co sprawia, że banan znajduje się w czołówce produktów z wysoką zawartością naturalnego leku na nadciśnienie. Dlaczego? Ponieważ potas obniża ciśnienie tętnicze i tym samym może pomóc nam z nadciśnieniem. A to tylko nieliczne zalety spożywania bananów.

Czy można jeść banany z czarną skórą?

Najczęściej w sklepie wybieramy banany o jasnożółtym kolorze. A gdy w domu przez kilka dni o nich zapominamy stają się czarne i najczęściej lądują w śmieciach. Niesłusznie. Okazuje się, że banany są dla nas wartościowe w każdym stadium dojrzewania.

Po niedojrzałe, jeszcze lekko zielone banany powinny sięgać osoby cierpiące na cukrzycę, W takich bananach skrobia jeszcze nie zdążyła przekształcić się w cukier. Dojrzałe, żółte banany wskazane są dla osób cierpiących na zaparcia. To za sprawą obecnego w nich błonnika. A co z przejrzałymi bananami? Czy czarna skórka wskazuje, że trzeba je już wyrzucić? W żadnym wypadku. Takie banany powinniśmy jeść jak najczęściej. Są one bowiem bogate w przeciwutleniacze, wytwarzają enzymy ułatwiające trawienie. Polecane są osobom mającym problemy trawienne, skarżącym się na ból brzucha i chorującym na zespół jelita drażliwego. Banany, na których pojawiły się brązowe plamki wykazują 8 razy silniejsze właściwości antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe niż banany zielone.

Mocno brązowe banany wpływają też pozytywnie na układu szkieletowego i mięśniowego. Zjadanie ich zmniejsza stres i niepokój. Skutecznie też wzmacniają system odpornościowy.

Dojrzałe banany to też fantastyczny składnik do deserów i ciast.

Kto nie powinien jeść mocno dojrzałych bananów?

Na spożywanie przejrzałych bananów powinni jednak uważać diabetycy, bowiem takie banany zawierają dużo więcej cukrów prostych, a co za tym idzie - poziom cukru podnosi się szybciej we krwi.