Buraki bardzo często są wykorzystywane w kuchni i z łatwością można je przemycić w codziennej diecie. Doskonale nadają się do zupy, można z nich przygotować też zapiekanki. Będą również idealnym dodatkiem do sałatki. Okazuje się jednak, że mają one jeszcze więcej zastosowań. A zwłaszcza w jednej niecodziennej formie.

Jak zrobić proszek z buraków

Jeśli chcecie mieć zawsze pod ręką ogromną dawkę witamin, zróbcie proszek z buraków, którego późniejsze użycie jest bardzo proste. Jak go przygotować? Umyjcie dokładnie buraki, pokrójcie w cienkie plasterki, a następnie zasuszycie. Najlepiej zrobić to w specjalnych suszarkach do owoców i grzybów, ale w piekarniku też wyjdą idealne. Po usunięciu wilgoci staną się one bardzo kruche i delikatne. Wysuszone buraki wystarczy już tylko zmielić w blenderze na proszek i przełożyć do szczelnego pojemnika. Należy też trzymać go z dala od źródeł ciepła i bezpośredniego światła słonecznego. Można je nawet trzymać w lodówce albo zamrażarce. Jeśli nie chcecie poświęcać swojego czasu na jego przygotowywanie – bez problemu dostaniecie go w różnych sklepach internetowych.

Zastosowanie proszku z buraka

Burak w tej formie jest bardziej uniwersalny niż jego tradycyjna wersja. Proszek możecie wykorzystać jako słodzik, który zapewni naturalną słodycz wielu daniom. Doskonale sprawdzi się też jako dodatek lub barwnik do żywności. Świetnie nadaje się do smoothie lub owocowo-warzywnego koktajlu. Można też dosypywać go do sałatek, farszy, czy kotletów. Jeśli chcecie wzmocnić smak barszczu czerwonego, dosypcie łyżkę proszku. Będziecie zachwyceni smakiem.

Korzystne działanie proszku z buraków

Proszek z buraków ma wiele cennych właściwości, przez co korzystnie działa na nasz organizm. Pomaga utrzymać serce w zdrowiu oraz obniża ciśnienie krwi. Azotany zawarte w tym warzywie wpływają na wytrzymałość podczas ćwiczeń i zwiększają poziom tlenu w mózgu, a to z kolei skutkuje poprawą sprawności fizycznej, ale też psychicznej.

Substancje zawarte w proszku buraczanym pomagają też zmniejszyć stan zapalny oraz ryzyko zachorowania na raka. Burak w takiej formie oczyszcza organizm, wspomaga procesy jego odnowy oraz detoksykację. Za sprawą wysokiej ilości błonnika zalecany jest też osobom zmagającym się z nadwagą (ponieważ wpływa na poczucie sytości).

Jak stosować proszek z buraków

2 łyżki proszku z buraków odpowiadają 100 g surowych buraków.

  • Dodajcie do barszczu. W końcowym etapie dolejcie rozpuszczony w 1/2 szklanki wody proszek (1-2 łyżki)
  • Zróbcie sok. 2 łyżki proszku z buraka wymieszajcie w szklance ciepłej wody.
  • Dodajcie do potraw by je zabarwić. Doskonale nadaje się do zabawiania ciast, naleśników, chleba, kremów czy racuchów.
  • Dodajcie do koktajlu. 1 łyżka wzbogaci smak i nada fantastyczny kolor.
  • Dosypcie do sałatki, albo surówki. Będzie doskonałym uzupełnieniem ale też nada potrawie ładnej barwy.

Zobaczcie tez: