Borówki amerykańskie szturmem zdobyły nasze podniebienia. Fantastycznie smakują na surowo, ale tez genialnie pasują do wszelkich deserów, koktajli, owsianek i surówek. Właśnie nadchodzi na nie sezon, wiec chętnie je kupujemy.  Jednak są osoby, które, mimo tak cennych właściwości tych niebieskich kuleczek, powinny ich unikać. Kto nie powinien sięgać po borówki amerykańskie? Tłumaczymy.

Cenne właściwości borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska oryginalnie pochodzi z Ameryki Północnej, jednak obecnie, już na całym świecie traktuje się ją jako roślinę uprawną. Nic dziwnego! Chociaż w Polsce borówka nadal przegrywa na popularności z czarną, leśną jagodą, to przez naukowców zgodnie okrzyknięta została mianem jednego z najzdrowszych owoców świata.  Co ciekawe, paradoksalnie to właśnie w naszym kraju znajduje się największa w Europie plantacja tych błękitnych kul witaminowych.

Owoce borówki amerykańskiej są bogatym źródłem licznych witamin, mikro- i makroelementów oraz cennych antyoksydantów (głównie antocyjanów) o zbawiennym wpływie na nasze zdrowie. Zawierają witaminy z grupy A, B, C, E, K oraz PP, a także wapń, fosfor, potas, selen, cynk, miedź oraz składnik mineralny – mangan. Dodatkowo, borówki są stosunkowo niskokaloryczne – zawierają ok. 57 kcal na 100 g, co oznacza, że możemy zajadać się nimi bez wyrzutów sumienia.

Owoce borówki są źródłem licznych przeciwutleniaczy, które nie tylko zapobiegają chorobom cywilizacyjnym, ale przede wszystkim chronią nasz organizm przed rakiem. Wysoka zawartość antocyjanów korzystnie wpływa na regenerację zmęczonego wzroku oraz poprawę widzenie o zmierzchu. Ekstrakt z borówki amerykańskiej stosuje się także jako produkt wspomagający leczenie zaćmy, zwyrodnień plamki żółtej, a także chorób siatkówki oka. Borówki opóźniają też procesy starzenia i utrzymują naszą cerę gładką, promienną i jędrną przez długie lata.

Kto nie powinien jeść borówek amerykańskich?

Jednak nie wszyscy mogą skorzystać z tych licznych dóbr płynących ze spożywanie borówek amerykańskich. Jest grupa osób, którym mogą wręcz zaszkodzić.

  • Pierwszą grupą są osoby ze skłonnościami alergicznymi. Spożycie borówek może spowodować reakcję alergiczna objawiającą się bólem brzucha, niestrawnością i zaparciami. Najczęściej występują one u dzieci.
  • Druga grupa, która powinna unikać spożywania borówek to osoby z nietolerancją fruktozy. Mogą one wywołać dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego
  • Trzecia grupa to osoby przyjmujące leki przeciwcukrzycowe, oraz posiadające wysoki poziom potasu. W 100 gramach borówek znajduje się bowiem spora ilość tego pierwiastka, bo aż 90 mg.
  • Borówek nie powinny też jeść osoby źle tolerujące produkty o wysokiej zawartości FODMAP. Ostrożne powinny być przede wszystkim osoby zespołem jelita nadwrażliwego, oraz SIBO, czyli przerostem bakteryjnym jelita cienkiego.
  • Powinny też na nie uważać osoby z chorobami nerek.