Świdośliwa to roślina, która ostatnio staje się coraz bardziej popularna. Latem możemy na niej zauważyć piękne owoce przypominające borówkę amerykańską. Nie tylko są wyjątkowo smaczne, ale również skrywają w sobie wiele cennych składników. Okazuje się, że świdośliwa jest lepsza od borówki. Poniżej zdradzamy więcej informacji.

Świdośliwa lepsza od borówki

Świdośliwa występuje w postaci krzewu lub niewielkiego drzewka. Od połowy czerwca do końca lipca roślina daje piękne okrągłe owoce o niebiesko-czarnym kolorze. Cechują się one słodkim smakiem oraz wyjątkowo przyjemnym aromatem. Okazuje się, że są one również wyjątkowo zdrowe.

Można śmiało powiedzieć, że świdośliwa jest lepsza od borówki. Jej owoce zawierają więcej błonnika oraz soli mineralnych. Znajdziecie w nich witaminy z grupy A, B i C. Ponadto nie tylko wykazują one właściwości przeciwnowotworowe, ale również przeciwzapalne. Warto w takim razie wprowadzić je do swojej diety.

Świdośliwa – co możemy z niej przygotować?

Owoce świdośliwy można jeść na surowo tak jak jagody, czy truskawki. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do owsianki albo ulubionego koktajlu. Niektórzy dekorują nią desery takie jak torty, serniki i lody. Jeśli chcecie, możecie ją wysuszyć. Dzięki temu będziecie mogli korzystać z niej przez cały rok. Wystarczy ułożyć owoce w ciepłym, przewiewnym miejscu bądź użyć specjalnej suszarki. 
Świdośliwa jest lepsza od borówki, więc warto zastąpić nią te popularne owoce. Bez problemu wykonacie na jej bazie dżemy bądź konfitury. Smarowidła te wspaniale komponują się z świeżym pieczywem. Świdośliwa to również rewelacyjny składnik wielu smacznych nalewek.

Świdośliwa – jak ją uprawiać?

Świdośliwa należy do wyjątkowo łatwych w uprawie roślin. Poza tym, jest ona bardzo odporna na zimno. W związku z tym świetnie sprawdzi się w naszym klimacie. Ponadto ma niewielkie wymagania glebowe. Ziemia powinna być lekko kwaśna o 6-7 pH. 
Należy podkreślić, że latem roślina wymaga nieco więcej wody. Ważne jest, żeby wtedy regularnie ją podlewać. Po owocowaniu należy usunąć stare pędy oraz suche gałązki. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że świdośliwa będzie dobrze rosła.

redakcja