Trufla biała to najbardziej poszukiwana odmiana wśród grzybów Trufli. Zwana jest Truflą piemoncką, ponieważ to właśnie we Włoszek, w okolicach Piemontu można ją spotkać najczęściej. To tam, w okolicach miasta Alba, odbywają się najsłynniejsze targi i festiwale trufli. Trufla biała jest bardzo rzadkim okazem, którego znalezienie graniczy z cudem. Dlatego też to jeden z najdroższych grzybów świata zwany "białe złoto". Cena białej Trufli sięga na aukcjach za sztukę nawet do kilkunastu tysięcy euro!

Białe Trufle znane już były 3,5 tys. lat temu, ale ich popularność wzrosła dopiero w XVII wieku. W starożytności uważana była za jeden z najdroższych i najskuteczniejszych afrodyzjaków. To m.in. symbol bogini miłości - Wenus. Był to bardzo cenny podarunek dla najwyższych głów w państwie. Białe Trufle uwielbiał m.in. Napoleon i Ludwik XVI. Taki prezent dostała też Królowa Elżbieta II w 1959 roku, kiedy to jeden z poszukiwaczy trufli znalazł rekordowy okaz o wadze ponad 1,2 kg i pięknym, równomiernym kształcie.

Jak wygląda Trufla biała?

Mimo, że to grzyb jednak znacznie się różni od swoich kolegów. Podobnie jak inne Trufle jej owocnik rośnie kilka do kilkunastu centymetrów pod powierzchnią ziemi i osiąga wielkość od 3 do 10 cm. Ma bulwiasty, nieregularny kształt, z licznymi zagłębieniami. Łupina Trufli ma jasnożółty kolor, a miąższ jest koloru białego z liczną siecią żyłek. Jest twardawy, o jędrnej konsystencji. Barwa białej Trufli zależy od drzewa, w pobliżu którego wyrosła. Trufla posiada bardzo specyficzny zapach, nieco przypominający delikatny aromat orzechów i czosnku. W poszukiwaniu Trufli białej bardzo pomocne są psy, które potrafią wyczuć zapach grzyba pod ziemią.

Zanim białe Trufle trafią do handlu lub aukcję, muszą być zbadane przez komisję ekspertów. Okazy ważące ponad 10 g są sprzedawane w numerowanych opakowaniach.

Wartości odżywcze Trufli białej

Trufla biała zawiera duże ilości białka i węglowodanów. Oprócz wody, białka i węglowodanów w trufli występują takie związki jak nienasycone i nasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, witamina C i ergosterol. Jest też źródłem aminokwasów oraz cennych minerałów (żelazo, krzem, wapń, potas, cynk, fosfor, magnez czy siarka).

Jak jeść Trufle białą?

Trufle białe cenione są ze względu na swój aromat i wyjątkowe walory smakowe. Najlepiej komponują się z prostymi składnikami. Wystarczy położyć jeden plasterek na stek, pasztet czy jajko, by podkręcić smak potrawy. Trufle białe świetnie sprawdzą się też jako dodatek smakowy do masła lub oliwy z oliwek. Genialnie uszlachetniają smak makaronów, czy risotto. Klasycznym daniem Piemontu jest fonduta, czyli fondue z sera fontina, jajek, mleka i ogolonych trufli, podawane z chlebem. Biała trufla spożywana jest na surowo.

iStock

Czy można znaleźć białą Trufle w Polsce?

Niestety w Polsce nie występuje, a przynajmniej nie udało się jej do tej pory odnaleźć. Można próbować założyć własna hodowle grzybni Trufli białej. Na rynku dostępne są gotowe grzybnie do uprawy.