Alasz jest likierem łotewskim, którego nazwa pochodzi od majątku ziemskiego Allasch, gdzie pierwotnie wytwarzano ten trunek. Zawartość alkoholu w tym napoju zamyka się w przedziale 30-40 procent, a jego smak wzbogacają liczne przyprawy, w tym anyż i migdały. Jak przygotować domowy trunek z kminku? Poniżej przedstawiamy niezawodny przepis.

Alasz – jak podawać?

Alasz, jak większość likierów, jest alkoholem dość mocnym, zatem powinien być podawany w małych kieliszkach. Te przeznaczone do wódki nie będą najodpowiedniejsze, warto wybrać naczynie, które pozwoli cieszyć się bogatym smakiem trunku. Najlepiej sprawdzą się kieliszki z nóżką, o pojemności 50-60 ml. Likier można też dodać do kawy lub herbaty albo użyć do przygotowania deseru. 

Alasz – przepis

Alasz nie jest likierem trudnym do zrobienia. W pierwszej kolejności, należy zgromadzić wszystkie niezbędne składniki. Do przygotowania trunku potrzebne będą:

  • spirytus,
  • woda (mineralna bądź przegotowana),
  • cukier,
  • kminek.

Należy zaopatrzyć się też w przyprawy: anyż, migdały, otarta skórka z jednej pomarańczy.

Jak przygotować domowy alasz?

  1. 2 kg cukru wsypujemy do 1,5 litra wody i podgrzewamy do momentu uzyskania gęstego syropu. Po zdjęciu z ognia, syrop mieszamy do momentu zniknięcia powstałej w procesie podgrzewania piany. Jej nadmiar można też zebrać łyżką.
  2. Kminek (pół szklanki) należy opłukać pod bieżącą wodą i pozostawić na sitku do momentu odsączenia. Następnie ziarna lekko ugniatamy (najlepiej w moździerzu) i dodajemy do gorącego syropu. Mieszankę przykrywamy i zostawiamy do wyschnięcia.
  3. Wlewamy 2 litry spirytusu i dodajemy przygotowane wcześniej przyprawy: 3 gwiazdki anyżu, 10 gorzkich migdałów i skórkę pomarańczy. Powstałą mieszankę należy odstawić na 14 dni. Po tym czasie likier należy przefiltrować przez gazę, przelać do czystych butelek i odstawić w chłodne miejsce. Aby kminkówka zyskała pełny smak, przed degustacją należy odczekać 60 dni.