Malibu zadebiutowało w roku 1980, a przez kolejnych 20 lat stało się jednym z najbardziej znanych trunków na świecie. W Polsce zajmuje pozycję lidera w kategorii likierów premium.

Drinki z Malibu z mlekiem

Malibu z mlekiem to jedno z bardziej klasycznych połączeń. Dla niektórych osób jest zestawieniem zaskakującym, gdyż drinki z dodatkiem mleka nie należą do najpopularniejszych. W tym przypadku jednak słodycz rumu i kokosowy aromat sprawdzają się idealnie. Aby cieszyć się tym smakiem, wystarczy wymieszać 100 ml Malibu i 100 ml mleka (może być skondensowane), dodając także odrobinę wiórków kokosowych.

Ciekawym pomysłem, wykorzystującym połączenie Malibu z mlekiem, jest także drink Coconut Paradise o letnim charakterze. Jego przygotowanie polega na zmiksowaniu 20 ml Malibu, 10 ml białego rumu, 100 ml mleka i 10 dag lodów w ulubionym smaku. Całość podaje się w wysokiej szklance.

Mleko, tym razem kokosowe, wykorzystuje bardzo znana Pina Colada z Malibu. Powstaje ona poprzez wymieszanie w shakerze 30 ml Malibu, 30 ml soku ananasowego, 25 ml mleka kokosowego i 20 ml ciemnego rumu z kostkami lodu. Całość przelewa się przez sito do wysokiego kieliszka.

Istnieją także wersje smakowe Pina Colady, na przykład pomarańczowa. Jest to wariant nieco bardziej pracochłonny, gdyż wymaga wyfiletowania (pozbawienia błonek) owocu. Po oczyszczeniu pomarańczy (1 duża lub 1,5 mniejszej) blenduje się ją z 1,5 szklanki miąższu ananasa, 100 ml Malibu, 100 ml soku pomarańczowego i 40 ml rumu. Całość podawana jest w wsokiej szklance.

Drinki z Malibu i Blue Curacao

Drinki z Malibu i Blue Curacao to połączenie bardzo smaczne, a do tego pięknie prezentujące się w kieliszku, dzięki dodatkowy niebieskiego likieru.

Jednym z przykładów takiego zestawienia jest drink Teco. W shakerze wymieszać należy 40 ml Malibu, 20 ml Blue Curacao i 100 ml soku ananasowego. Efektem jest słodki drink o zielonkawym zabarwieniu, postrzegany jako kobiecy, ale smakujący również mężczyznom.

Dzięki Malibu i Blue Curacao można uzyskać również drinki warstwowe. Przykładem jest Tropical Bay podawany w wysokiej, mieszczącej 400 ml płynu szklance. Najpierw umieszcza się w niej kostki lodu, sięgające do połowy wysokości. Na dno trafia kilka kropel grenadiny, a później delikatnie, po kostkach, dolewa się 100 ml soku pomarańczowego i 100 ml soku ananasowego. W shakerze wymieszać trzeba 60 ml Malibu, 30 ml rumu i 40 ml likieru Blue Curacao, a następnie dolać mieszaninę do drinka, korzystając z kostek lodu lub łyżeczki, w taki sposób, aby na górze powstała niebieska warstwa.

Odwrotną wersją tego drinka jest Banana Bay. Tutaj najpierw miesza się 40 ml Malibu i 80 ml soku bananowego z kostkami lodu. Gdy miks trafi już do kieliszka, w środek należy wlać kilka kropel Blue Curacao, pozwalając likierowi opaść na dno i utworzyć niebieską część.

Drinki z Malibu - przepis

Malibu sprawdza się nie tylko w słodkich, mlecznych i kremowych drinkach. W odpowiednich zestawieniach tworzy bardzo orzeźwiające kompozycje. Przykładem może być najprostsze połączenie 50 ml Malibu ze 150 ml Coca-coli oraz, oczywiście, kostkami lodu. Z kolei tropikalny drink Acapulco to Malibu wymieszane z sokiem mango w proporcjach 60 ml : 90 ml. W szklance dodaje się lód.

Amerykański rodowód ma z kolei drink Key West Cooler, którego nazwa jest jednocześnie nazwą jednej z wysp na Florydzie. To proste połączenie Malibu z wódką i sokami owocowymi. Drink nie wymaga użycia shakera. Wystarczy do wysokiej szklanki wsypać lód, a następnie wlać: 40 ml wódki, 40 ml Malibu, 60 ml soku pomarańczowego oraz 60 ml soku żurawinowego.

Miłośnicy Mohito pokochają z kolei Malibu Mint. Tutaj do wysokiej szklanki trafia ugnieciona wcześniej mięta, następnie nieco soku z limonki, 20 ml wódki i 40 ml Malibu. Całość wykończyć należy dorzuceniem lodu i dopełnieniem drinka napojem typu Sprite.