Zamienniki jajek to propozycje nie tylko dla osób na diecie roślinnej. Weganizm oczywiście wyklucza użycie jajek w kuchni, ale z tego produktu rezygnują również osoby, które są uczulone na jajka. Na szczęście - w zależności od przepisu - możemy wykorzystać zamienniki jajek!

1. Owoce

Musy owocowe wyśmienicie sprawdzają się jako substancja wiążąca i spulchniająca ciasta. Wystarczy 1/3 szklanki, aby zastąpić 1 jajko. Jabłka, banany i wszystkie te owoce, które zawierają dużo pektyny – zdadzą egzamin w tej roli. Używając słodkiej masy sprawimy również, że i zawartość cukru w naszych wypiekach będzie mniejsza. To doskonała alternatywa dla osób, które starają się unikać w kuchni białych kryształków.

 

2. Warzywa

Stosuje się je w podobnych proporcjach co owoce – 1 szklanka odpowiada 3 jajkom. Puree z ziemniaków, batatów czy dyni Hokkaido jest dość neutralne w smaku i mniej słodkie. Nadaje wilgotności i lekko obciąża ciasto, więc sprawdzi się w wypiekach o zwartej konsystencji, np. brownie. Oprócz puree można także wykorzystać warzywa starte na tarce – np. marchew, cukinię czy buraka – które zagęszczą i zwiążą ciasto.

 

3. Mąka z wodą

Ziemniaczana, owsiana, sojowa... w połączeniu z wodą tworzy gęstą, ciągnącą masę podobną do białka jajka. Jednemu odpowiada 1 łyżka mąki wymieszana z 3 łyżkami wody. Sprawdzi się w wypiekach, które powinny mieć puszystą, delikatną konsystencję. To szybka i prosta metoda – niezawodna, gdy potrzebujemy szybko przygotować zamiennik.

 

4. Tofu

Aby związać i nawilżyć danie – tofu jedwabiste. Do tofucznicy, czyli wegańskiej jajecznicy – naturalne. Sojowy ser to produkt, który znajdziemy w lodówce każdego weganina. Delikatne w smaku, doskonale pasuje zarówno do dań słodkich, jak  i wytrawnych. Stanowi także doskonałe źródło białka. 1/3 szklanki rozgniecionego widelcem sera odpowiada 1 jajku.

 

5. Siemię lniane

Mielone, z dodatkiem wody, jest niezastąpionym zagęszczaczem. 1 łyżka nasion i 3 łyżki wody – taki jest przelicznik tego produktu. Siemię lniane jest pełne zdrowych tłuszczy i witamin z grupy B i E, oraz wapnia i żelaza. To kolejny produkt szczególnie ceniony przez osoby będące na diecie roślinnej. To doskonały dodatek nie tylko do wypieków, ale także smoothie, sosów oraz past kanapkowych.

 

6. Czarna sól

Już bardzo niewielka ilość sprawi, że nasze danie nabierze jajecznego smaku. Bogata w siarczany, czemu zawdzięcza aromat, zmienia smak past, pasztetów i wielu innych potraw. Należy jednak uważać – jest bardzo intensywna! Szary proszek, wyglądający niepozornie, sprawia, że potrawy są nie do odróżnienia od tych nieroślinnych. To jedna z najpopularniejszych przypraw kuchni wegańskiej.