Karczochy - przepisy na dania

7 przepisów

Karczochy – przepis na pyszne warzywo

Bardziej chciałoby się włożyć je do wazonu niż do garnka z wrzątkiem. Karczochy są piękne! Te imponujące pąki (cynara scolymus) należą do rodziny astrowatych, spokrewnione są z ostami. Gdzie występują karczochy? Uprawiane są głównie w ciepłym klimacie śródziemnomorskim, ale także w innych rejonach świata, jak również w Polsce.  Włoskie słowo carciofo, oznaczające karczocha, pochodzi od arabskiego słowa kharshuf, co wskazuje, że były także uprawiane na Bliskim Wschodzie. Jako że roślina jest kłująca, często jej krzewy stanowiły zaporę dla zwierząt, które nie mogły przedostać się do ogrodu warzywnego.

Przepis na karczochy – właściwości

Czym się charakteryzują karczochy? Starożytni Grecy i Rzymianie doceniali ich wykwintny smak. Uznali je za pokarm dla bogaczy, przypisywali im również właściwości afrodyzjakalne. Karczochy zawierają dużo soli mineralnych i błonnika, swoją goryczką pobudzają trawienie, wzmacniają wątrobę, oczyszczają organizm z toksyn i obniżają poziom cholesterolu. Są nie tylko bardzo smaczne i lekkostrawne, lecz także zdrowe – obojętnie, czy duszone, nadziewane, czy zdejmowane po jednym listku i zanurzane w sosie. Zdejmowane listki obnażają to, co najcenniejsze, czyli serce, będące najdelikatniejszą i najsmaczniejszą częścią karczocha. Karczochy są pyszne na ciepło i na zimno.

Karczochy – przygotowanie dań

Jak przygotować karczochy? Najlepiej gotować karczochy na parze lub w lekko osolonej wodzie, koniecznie skrapiać sokiem z cytryny, by nie ciemniały. Świetne potrawy z karczocha to sałatki, zapiekanki, pizza czy tarty. Karczochy nie mają sobie równych ugotowane w całości i polane delikatnym sosem lub masłem. W takiej formie najbardziej lubią je Włosi, a oni znają się na kuchni!

UWAGA! Niejadalna jest wewnętrzna część karczocha: puszek porastający dno kwiatowe, który u starszych karczochów jest bardziej włochaty (wyjątkiem są małe odmiany bez wykształconego puszku, które można zjadać w całości). Karczochy zbiera się, zanim zakwitną, gdy ich główki są zwinięte. Otwarte, ciemne, kwitnące główki również są niejadalne.

Polecane przepisy