Gojnik, zwany też herbatą żelazną lub szałwią libańską, znajdziecie przez internet oraz w dobrze wyposażonych sklepach zielarskich i z żywnością ekologiczną. Łodygi tej rośliny po zaparzeniu uwalniają mnóstwo cennych właściwości - przeciwbólowych i nie tylko. Na co pomaga „grecka herbata” i co takiego kryje się w jej zielu? Dlaczego powinniście sięgnąć po jej wysuszony „bukiet”?

Gojnik - właściwości cenne dla sercowców

Gojnik (łac. Sideritis) rośnie w górach, na terenie Bałkanów, Bliskiego Wschodu i w Afryce Północnej. Aby go pozyskać, trzeba wspiąć się na wysokość min. 1000 m. n. p. m. Wysiłek jest jednak tego wart - ziele jest wolne od zanieczyszczeń typowych dla miast i terenów przemysłowych. 

Ekstrakt z gojnika zmniejsza stres mięśnia sercowego. Badania na zwierzętach przytoczone przez Journal of Physiology and Pharmacology z 2012 r. potwierdziły też, że roślina pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne, co prowadzi do ich rozluźnienia i obniżenia ciśnienia krwi. Krew przepływa sprawniej, co ma wpływ na dotlenienie całego organizmu. Badania nad jej wpływem na człowieka wciąż trwają. Herbata górska ponadto pomaga wzmocnić układ krążenia i uregulować ciśnienie krwi.

Wyróżnia się wśród innych ziół również wysoką zawartością żelaza, dzięki czemu można sięgnąć po nią pomocniczo przy leczeniu anemii. Pierwiastek ten dodatkowo zmniejsza uczucie zmęczenia, wzmacnia i dodaje energii. Utrzymująca się długo anemia może prowadzić do przebudowy mięśnia sercowego, w tym jego przerostu i zapalenia, dlatego tak ważne jest dla „sercowców” utrzymanie poziomu żelaza w normie. Przy całej długiej liście zalet gojnik nie jest jednak lekiem i nie należy jej tak traktować - przy poważniejszych i długofalowych „problemach sercowych” zwróćcie się o pomoc do kardiologa.

Gojnik - herbata na złagodzenie bólu głowy

Gojnik ma też świetne właściwości przeciwzapalne i przeciwskurczowe, dlatego świetnie nadaje się na pomoc przy bólach głowy różnego pochodzenia i na inne dolegliwości bólowe. Herbata z gojnika łagodzi również nieprzyjemne uczucie wirowania (zawroty głowy) lub wrażenie utraty równowagi. Pozytywnie wpływa również na procesy myślowe - przyspiesza regenerację i dodaje witalności. 

Jak zaparzyć herbatę górską?

Łodygi gojnika wraz z liśćmi i kwiatami najlepiej wygotować na wywar. We wrzątku należy umieścić kilka łodyg i gotować herbatę na średnim ogniu przez 5-10 minut. Im dłużej, tym mocniejszy będzie napar. Jeśli nie przepadacie za naturalnym smakiem ziół, po przestygnięciu do ok. 40 st. C możecie dodać miód lub wypić gojnik jak bawarkę, z mlekiem czy też z cytryną. 

Jeśli nie macie całych łodyg, a jedynie susz lub suszoną roślinę w torebkach, metoda jest nieco inna. Wsypcie 2 łyżki suszu do 1 litra wody o temp. ok. 87 st. C. i parzcie maksymalnie 10 minut pod przykryciem. Przy gojniku z torebki postępujcie zgodnie ze wskazówkami producenta na opakowaniu. Pijcie nie więcej niż 2-3 filiżanki dziennie.

Gojnik - przeciwwskazania

Herbaty pasterzy nie powinny pić dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią. Jest ona niewskazana również, jesteście uczuleni na jakiekolwiek rośliny z rodziny gojnika (jasnotowatych). Oprócz gojnika zaliczają się do nich m.in. mięta, melisa lekarska, macierzanka i szałwia. 

--------------------------------------------------

Źródło: 

D. Kitic i in., Hypotensive, vasorelaxant and cardiodepressant activities of the ethanol extract of sideritis raeseri spp. raeseri boiss & heldr, Journal of Physiology and Pharmacology, 2012