Kiedy wybieracie się na spacer, często na łąkach możecie spotkać delikatną roślinę z małymi, żółtymi kwiatami. To dziurawiec zwyczajny. Zwykle nie zwracacie na nią uwagi, a warto, bo jest bardzo cenna. Ten wartościowy dar natury od lat wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Dobrodziejstwa dziurawca są bardzo wszechstronne i warto z nich korzystać.

Właściwości dziurawca

Dziurawiec swoje niezwykłe właściwości zawdzięcza zawartym substancjom, takim jak flawonoidy, rutyna, czy garbniki. Roślina wykorzystywana jest w schorzeniach układu pokarmowego: problemach z drogami żółciowymi, żołądkiem, bólami brzucha, biegunkami, czy przy braku apetytu. Skutecznie rozkurcza mięśnie gładkie, którymi wyściełany jest przewód pokarmowy.

Dziurawiec ma drogocenne właściwości antydepresyjne i wyciszające. Nie bez powodu nazywany jest "poprawiaczem nastroju", więc warto stosować go podczas napadów niepokoju, stresu i wzmożonej nerwowości. Te właściwości są zasługą hupercyny zawartej w dziurawcu - substancja ta hamuje rozpad cennego hormonu szczęścia - serotoniny. Warto przed snem sięgnąć po wyciąg z dziurawca, który przyniesie efekt ukojenia. Ciekawostką jest, że ten sam wyciąg stosuje się podczas terapii leczenia bielactwa.

Dziurawiec przyda się także w apteczce z lekami pierwszej pomocy. Ma on działanie antyseptyczne - odkaża rany, wspiera gojenie wrzodów. Z powodzeniem herbatą z dziurawca można przepłukiwać jamę ustną i gardło.

Jak wygląda dziurawiec i kiedy go zbierać? Jak suszyć dziurawiec?

Dziurawiec zwyczajny to roślina przybierająca postać małego krzaczka, dorastającego do około 70 cm. Jej nazwa pochodzi od drobnych kropek, które pojawiają się na liściach. To w nich gromadzi się cenny olejek eteryczny pozyskiwany z dziurawca. Dziurawiec kwitnie w miesiącach letnich, od czerwca do września. Okres zbierania zioła przypada na moment, gdy pojawiają się na roślinie kwiaty. Wtedy też rozpoczyna się czas suszenia zbiorów.

Jak suszyć dziurawiec? Zerwaną roślinę należy związać w drobne pęczki i powiesić w zacienionym i bardzo przewiewnym miejscu. Należy jednak pamiętać, aby zbierać jedynie kwitnące pędy i unikać przekwitniętych egzemplarzy.

Herbata z dziurawca - remedium na spadek nastroju

Jesienne i zimowe wieczory warto umilić, popijając herbatę z dziurawca. Łagodzi ona problemy żołądkowe, jak i skutecznie relaksuje. Susz z dziurawca można bez problemu kupić w wersji gotowej. Polecamy jednak własnoręcznie wykonać herbatkę z dziurawca z zebranej rośliny. Wystarczy zalać gorącą (nie wrzącą) wodą 2 łyżeczki suszonego dziurawca. Taka ilość suszu wystarcza na 150 ml herbaty. Płyn należy popijać 2-3 razy dziennie.

Jeżeli szukacie remedium na brak apetytu, herbatę z dziurawca warto wypić przed posiłkiem. Gdy natomiast chcecie się wyciszyć wieczorem i spokojnie przespać całą noc, warto przygotować filiżankę naparu i wypić ja na godzinę przed snem. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się stosować dziurawca podczas korzystania ze słońca, bo skóra staje się wtedy wrażliwa na promienie i może dochodzić do przebarwień i oparzeń. Poza tym istnieje jeszcze kilka innych przeciwwskazań.

Przeciwwskazania do stosowania dziurawca

Choć dziurawiec pomaga na wiele dolegliwości, to nie może być stosowany przez każdego. Szczególnie powinny uważać osoby:

  • o bardzo jasnej cerze i z problemami skórnymi
  • z zaburzeniami funkcji wątroby
  • przyjmujące żelazo
  • z wysoką gorączką
  • stosujące leki antywirusowe, przeciwzakrzepowe i przeciwdziałające arytmii serca (roślina ta wchodzi w interakcje z innymi lekami, posiada również zdolność do wypierania ich z komórek)
  • stosujące leki immunosupresyjne przyjmowanych po przeszczepie
  • leczące się na depresję (dziurawiec może potęgować działanie leków)
  • kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne (substancje zawarte w tej roślinie obniżają poziom estrogenów, a także zmniejszają skuteczność działania tych leków)
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Pamiętajmy więc, że wsparcie herbatką z dziurawca należy zawsze skonsultować z lekarzem, szczególnie, jeśli przyjmujemy inne leki.