Kopytka, to ziemniaczane kluski z dodatkiem mąki pszennej. Ze względu na swoją prostotę w wykonaniu, można sobie pozwolić na eksperymenty oraz zabawę ze składnikami. To dodatek do dań mięsnych, ale mogą stanowić też pełne danie samodzielnie w wersji na słodko - niekoniecznie na podwieczorek!

Jak zrobić idealne kopytka?

Kopytka podawane na słono, mogą być równie dobrze z mięsem, co z grzybami lub warzywami. Przepisów jest wiele, a poniżej przedstawimy kilka z nich.

Przede wszystkim, zanim przystąpimy do przygotowywania kopytek, warto znać kilka zasad związanych z przygotowywaniem kopytek.

  1. Kopytka przygotowuje się z ziemniaków, mąki oraz jajek.
  2. Aby kopytka były miękkie i smaczne, powinno się pamiętać o tym, żeby nie ugniatać dopiero co ugotowanych ziemniaków.
  3. Ziemniaki powinny być już ostudzone, przynajmniej w temperaturze letniej, żeby dało się je łatwo ugnieść.
  4. Nie należy dodawać zbyt dużej ilości mąki do ziemniaków, aby kopytka się nie lepiły przy ugniataniu oraz na koniec nie wyszły na za twarde.
  5. Nie poświęcaj również zbyt wiele czasu na ugniatanie ciasta do kopytek, bo ciasto szybko zrobi się rzadkie.

Do przygotowania kopytek można wykorzystać ziemniaki z dnia poprzedniego, jeśli zostały jakieś z obiadu. Chociaż tradycyjnym głównym składnikiem kopytek, są właśnie ziemniaki, to możesz poeksperymentować. Alternatywą dla ziemniaków może być dynia. Kopytka nie będą wtedy białe, a przybiorą bardziej pomarańczową barwę. Możesz doprawić takie kopytka szczyptą kurkumy oraz imbiru, a do tego podać przygotowane kopytka z pestkami dyni.

Z czym podawać kopytka na słono?

Co można zrobić z kopytek tradycyjnych na słono? Bardzo zdrowe i smaczne są również kopytka ze szpinakiem. Kopytka szpinakowe będą miały lekko zieloną barwę. Są równie proste do zrobienia co klasyczne kopytka bez dodatków. Jak sprawić, aby kopytka miały właśnie taki „zielonkawy” kolor? Powinno się mieszać zblendowany sok ze szpinaku z jajkiem, z przygotowaną masą do kopytek, którą będzie można później ulepić w kopytka. Po ugotowaniu możesz podać szpinakowe kopytka ze swoimi ulubionymi ziołami. Do szpinaku doskonale pasują pomidory i bazylia. Oprócz tego możesz dodać umyte liście świeżego szpinaku.

Z czym podawać kopytka z dyni? Oprócz pestek z dyni możesz dodać również ser w wiórkach lub śmietanę. Świetnie sprawdzą się przyprawy korzenne lub pikantne – chili, kardamon, cynamon, goździki bądź pieprz cayenne. Smak dyni możesz podkreślić również cytrusami, polewając dyniowe kopytka sokiem z cytryny lub limonki.

Z czym można podawać kopytka na słono, jeśli nie z dynią i szpinakiem? Kolejnym świetnie pasującym składnikiem będą pieczarki lub warzywa. Kopytka z warzywami, mogą się okazać bardzo prostym daniem, bo wystarczy jedynie ugotować tradycyjne „paluchy”, a do tego pokroić warzywa i je usmażyć z przyprawami na patelni. Na koniec podać je wspólnie z kopytkami. Aby potrawa była ciekawsza, można przygotować smażone kopytka z warzywami. Jako dodatek, przygotuj sos śmietanowo – lub musztardowo – miodowy.

Co można zrobić z kopytek i buraków? Oczywiście kopytka buraczane, które będą miały delikatny czerwony kolor. Dodaj buraki do masy ziemniaczano – mącznej. Buraki nie mają tak silnego posmaku, więc nie będą dominować nad ziemniakami, a będą stanowić fantastyczny smakowity dodatek. Z czym można podać kopytka buraczane? Możesz dodać zielony bób, a dla ostrości wykorzystać chrzan. Do buraczanych kopytek również wykorzystaj różne orzechy, pestki dyni lub słonecznika.

Kolejnym sposobem przygotowania kopytek, może być usmażenie ich na głębokim oleju. Kopytka z patelni mogą być ciekawą alternatywą dla frytek. Przygotowane jak do gotowania kopytka wrzucamy do garnka z przygotowanym olejem. Pamiętaj, aby dokładać smażone kopytka pojedynczo, aby się do siebie nie kleiły. Kiedy się przyrumienią, przygotuj dla nich talerz z ręcznikiem papierowym, aby część tłuszczu mogła z nich spłynąć. Kopytka smażone na głębokim tłuszczu podawaj ze swoim ulubionym sosem, od najprostszych i kupnych, takich jak keczup, aż po bardziej wyszukane, takie jak sos pieczeniowy czy żurawinowy.

Z czym podawać kopytka na słodko?

Z jakimi dodatkami podawać kopytka na słodko? Można przygotować cynamonowe kopytka z cukrem. Aby kopytka na słodko miały ciekawszy smak, możesz dodać do nich startą na drobno skórkę z cytryny. Wymieszaj cukier z cynamonem, którym posypiesz posmarowane masłem ugotowane kopytka. Z czym jeść tak przyozdobione kopytka? Możesz do nich dodać owoce, na przykład borówki, szczególnie jeśli są w sezonie i do zakupu na świeżo, a nie w formie mrożonek.

Co można zrobić z kopytek na słodko? Możesz również podawać je z owocami oraz śmietaną lub cukrem pudrem. Najczęściej kopytka podaje się z truskawkami, jagodami lub malinami. Na sam koniec tak przygotowanych kopytek, możesz dodać miętę lub polać je cytrusowym sokiem zamiast masła. Alternatywą dla śmietany może być jogurt połączony z brązowym cukrem oraz cynamonem.

Kopytka na słodko można również usmażyć. Smażone kopytka w słodkiej wersji mogą być właściwie przygotowane prawie jak na słono z tą różnicą, że zamiast zwykłej cebuli, możesz podać cebulę cukrową. Słodkawy posmak tej odmiany cebuli sprawia, że tak podane kopytka idealnie nadadzą się na deser lub obiad na słodko.

Innym sposobem podania kopytek na słodko, jest dodanie takich składników jak mak oraz cukier puder. Są również inne owoce, które możesz dodać, takie jak na przykład banany, połączone ze śmietaną i siemieniem lnianym. Z czym jeść kopytka na słodko? Możesz dodać biały twaróg, który połączysz z makiem bądź szarłatem, jeśli chcesz bardziej eksperymentować. Fanom jeszcze większej słodkości polecamy połączyć cukier puder z cukrem waniliowym, a do tego inne słodkie przyprawy, takie jak cynamon czy kakao.

Co zrobić z kopytek?

Co można zrobić z kopytek na słodko oprócz dodawania słodkich dodatków? My polecamy przygotować kopytka czekoladowe. W takim przypadku ziemniaki należy połączyć z ugotowaną kaszą jaglaną. Ziemniaki powinny zostać zgniecione lub przeciśnięte przez praskę, natomiast kasza jaglana zblendowana w jednolitą miękką masę. Po połączeniu przygotowanych dwóch składników dodajemy mąkę, jajko oraz kakao, oczywiście, tyle ile chcemy. Jeśli kopytka nie chcą się lepić, wystarczy dodawać odrobinę więcej mąki. Ulepione kopytka wrzucamy, żeby się ugotowały we wrzącej wodzie z dodatkiem oleju. Jeśli nadal nam za mało słodkości, można przygotować sos z białej lub gorzkiej czekolady z dodatkiem owoców.