O ile weganin będzie miał pojęcie, z czym jeść tofu by tworzyło wyjątkową potrawę, inni mogą szukać porad w tym zakresie. Istnieje wiele propozycji, jak należy podać tofu. Coraz więcej osób szuka alternatywy dla mięsa, które z powodzeniem można zastąpić właśnie tofu. Posiada ono dużą zawartość białka, dzięki czemu uzupełnimy dzienne zapotrzebowanie.

Jak smakuje i z czego jest tofu?

Tofu to produkt pochodzenia roślinnego wytwarzany z mleka sojowego. Wytwarza się je podczas koagulacji, jest to skomplikowany proces, którego efektem jest wytwarzanie się past bądź materiałów stałych. Do wytwarzania tofu używa się soli, soku cytrynowego oraz wapnia, siarczku lub chlorku magnezu. Proces ten skutkuje ścinaniem białka zawartego w mleku sojowym. Tak też tworzy się tofu, po oddzieleniu zsiadłego mleka sojowego od serwatki.

Obecnie Unia Europejska (UE) wskazuje, że nazwa mleka roślinnego jest błędna i proponuje stosowanie nazwy “napój roślinny”. W tym przypadku użycie pojęcia “mleko” mogłoby nasuwać błędne założenia, że jest to produkt pochodzenia zwierzęcego.

Jeśli chodzi o smak tofu, jest on bardzo subtelny, prawie niewyczuwalny. Można wymienić kilka rodzajów tofu i będą one nieznacznie różniły się od siebie smakiem. Propozycje producentów to:

  • tofu jedwabne – delikatny smak soi,
  • tofu twarde – ostrzejszy smak niż w przypadku z tofu jedwabistym.

W zależności od konsystencji tofu jest stosowane w różnych daniach. Propozycje:

  • tofu twarde – w kuchni wegańskiej stosowany jako zamiennik mięsa np. w hamburgerach, używany do pasztetów, stosowany jako zamiennik mięsa pieczeniowego oraz gulaszowego,
  • tofu miękkie – stosuje się go jak ser w lasagne, może być używany jako składnik koktajli owocowych,
  • tofu jedwabne – stosowane jako zamiennik śmietany lub majonezu, może być składnikiem dressingów i dipów, a także puddingów.

Z czym jeść tofu?

Istnieje wiele propozycji i pomysłów, z czym można jeść tofu. Nie ma ograniczeń co do stosowania go w daniach na słodko, jak i na słono. Ograniczeniem może być wyłącznie nasza wyobraźnia. W przypadku deserów i ciast, gdy jest ono podawane na słodko, proponuje się skropić je sokiem z pomarańczy lub cytryny. Taki zabieg spowoduje, że sojowy posmak tofu zniknie, a ty będziesz cieszyć się smakiem swojej potrawy.

Osoby zastanawiające się, z czym jeść tofu mogą spróbować przyrządzić z niego sos do makaronu. Dzięki swojej konsystencji tofu można połączyć z innymi składnikami i stworzyć jednolitą masę. Istnieje wiele porad dotyczących przygotowania tofu jako dodatku do ryżu. Można stworzyć tu wiele ciekawych dań, dodając ulubione przyprawy i warzywa. W takim wypadku kroimy tofu w kostkę i smażymy.

Można odnaleźć propozycje deserów z tofu. Do jego stworzenia najlepiej nadaje się tofu jedwabne, szczególnie jeśli chodzi o musy i puddingi. W połączeniu z kakao lub czekoladą oraz stewią (bądź inną substancją stanowiącą zamiennik cukru) tworzy wyborny deser. Wszystkie składniki należy połączyć i stworzyć jednolitą masę. Można dodać do niego ulubione owoce. Taki deser będzie nie tylko smaczny, ale również zdrowy. Warto też sprawdzić tofurnik.

Porady na samodzielne przygotowanie deserów z tofu jest dużo więcej. Nawet jeśli chodzi o stworzenie innej wersji musu, np. przypominającego znane tiramisu. Właściwości, jakie ma tofu, sprawiają, że z powodzeniem może ono zastąpić ser, śmietanę oraz jajka w wegańskich ciastach.

Jeśli chodzi o potrawy z jajek z tofu, można usmażyć jajecznicę (tofucznicę). Charakterystycznego smaku nada czarna sól – kala namak. Sól ta w zapachu jest ziemista, przypomina zapach jajek.

Co pasuje do tofu wędzonego?

Tofu wędzone jest najbardziej cenione ze względu na niepowtarzalny smak przez wegan. Swoim smakiem przypomina wędzonkę, co sprawia, że jest tak ciekawym produktem spożywczym. Może być łączone z innymi produktami jak warzywa, orzechy lub nasiona. Wędzone tofu będzie stanowiło idealny składnik sałatki z różnymi gatunkami sałat (np. roszponka, rukola, endywia), ogórkiem, pestkami dyni i orzechami włoskimi. Wszystko można skropić ulubionym sosem sałatkowym lub po prostu oliwą z oliwek.

Z czym jeść tofu wędzone? Będzie idealnym składnikiem past kanapkowych. Można przyrządzić ją z kostki wędzonego tofu, musztardy Dijon, sosu sojowego, soku z cytryny, papryki słodkiej i wędzonej oraz pieprzu. Ważne jest uzyskanie jednolitej, gładkiej masy, łatwej do smarowania pieczywa. Pastę można wykorzystać również jako dodatek do surowych warzyw.

Z wędzonego tofu można przygotować smaczne danie z ryżem. Wystarczy dodać kostkę tofu wędzonego, ugotowany ryż jaśminowy, kawałek cukinii, czerwoną paprykę, cebulę, czosnek i zielony groszek. Wszystko przyprawiamy listkami tymianku, curry, papryką czerwoną, kurkumą, sosem sojowym oraz solą i pieprzem.

Czy tofu można jeść na surowo?

Wiedząc, jak powstaje tofu, które jest produktem wytwarzanym z mleka sojowego poddanego koagulacji, trudno mówić o tofu jako produkcie surowym. Podobnie jak inne produkty spożywcze przechodzi ono szereg badań i kontroli, by móc trafić na sklepowe półki. Jednak może zdarzyć się, że zostanie zanieczyszczone bakteriami podczas jednego z etapów produkcji. Podobnie bywa z jajkami, mlekiem czy mięsem. Szczególnie powinny uważać osoby o obniżonej odporności jak dzieci, kobiety w ciąży lub karmiące oraz osoby starsze i obciążone chorobami.

Choć tofu można jeść na surowo, przy obróbce jego smak zyskuje. Tak będzie, chociażby w przypadku tofu wędzonego lub przyrządzonego w marynacie. Propozycje marynat:

  • sos imbirowo–sojowy – czosnek, imbir i sos sojowy,
  • w mięsnym stylu – czosnek, wędzona papryka, japoński sos teriyaki,
  • w indyjskim stylu – kolendra, kumin, curry, kardamon,
  • w meksykańskim stylu – oliwa, sos sojowy, czerwona papryka, chilli, kumin.