W starożytności mirra była jednym z najcenniejszych podarków, jakie przekazywali sobie władcy różnych krajów. Z jej niezwykłych właściwości korzystała medycyna naturalna. Dlaczego mirra jest aż tak cenną substancją? Do czego jest teraz wykorzystywana?

Co to jest mirra?

Mirra znana jest od tysiącleci. Nic dziwnego, że to właśnie taki dar przyniósł Król do Betlejem. Należała bowiem do najcenniejszych towarów starożytności. Mirra wygląda jak bursztyn, a tak naprawdę jest to żywica drzew i krzewów z rodzaju balsamowców. Kolczaste drzewa z których możemy pozyskać żywicę występują na Bliskim Wschodzie i w północnej części Afryki. Charakteryzuje się intensywnym zapachem i dość gorzkim smakiem. Wypływa z kory drzew w postaci grudek w odcieniach od żółtego, do ciemno-bordowego.

W starożytności wykorzystywano ją do zwalczania dolegliwości trawiennych. Egipcjanie wierzyli, że balsamowanie zwłok mirrą ułatwia zmarłemu przejście na tamten świat. Chińczycy używali jej do leczenia artretyzmu czy nadciśnienia krwi. Skrapiano nią ubrania, stosowano do odświeżania łóżek. Kobiety nosiły sproszkowaną mirrę w woreczkach na piersi, aby stale wdychać jej orzeźwiającą woń.

Mirra był także stosowana, jako środek uśmierzający ból. Dodawano ja do wina, które podawano skazańcom, by zmniejszyć ich cierpienia. Była też jednym z głównych składników kadzideł kościelnych.

Właściwości mirry

Żywica drzew balsamowcowych ma wiele cennych właściwości. Działa antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie, bardzo dobrze wpływa na skórę. Możemy ją destylować w celu wydzielenia olejku eterycznego lub sproszkować. Uzyskamy wtedy składnik wielu kapsułek i pigułek. Z mirry możemy wyprodukować także kadzidła, nalewki i perfumy. Ma wiele cennych właściwości regenerujących i uspokajających.

Oto niektóre cenne właściwości mirry:

  • Mirra przyspiesza gojenie się ran, stymuluje odnowę naskórka, a także regeneruje ją. Pomaga wyregulować ilość wydzielanego sebum i skutecznie pomaga zwalczyć trądzik i atopowe zapalenie skóry.
  • Jest pomocna przy walce z infekcjami i stanami zapalnymi jamy ustnej oraz gardła. Ułatwia oddychanie i rozrzedza wydzielinę zalegającą w górnych drogach oddechowych. Skutecznie walczy się z gronkowcem złocistym.
  • Mirra zmniejsza bóle menstruacyjne i reguluje cykl miesiączkowy. Co więcej działa obkurczająco i może tamować krwawienie. Jest także wsparciem w leczeniu hemoroidów.
  • Może obniżyć poziom złego cholesterolu i chroni nas przed tworzeniem się blaszek miażdżycowych. Zmniejsza to ryzyko występowania choroby wieńcowej, zawału serca i udaru.
  • Mirra działa antydepresyjnie, ułatwia zasypianie i pomaga zwalczyć stres. Zapach mirry działa odkażająco i odświeżająco, poleca się go osobom zmagającym się z migreną.
  • Substancje znajdujące się w żywicy wspierają prawidłowe funkcjonowanie trzustki i wątroby. Co oznacza, że obniżają poziom cukru we krwi i stymulują wydzielanie żółci. Mirra może złagodzić dolegliwości układu pokarmowego i trawiennego takie jak biegunka czy pasożyty bytujące w przewodzie pokarmowym.

Zastosowanie mirry

Głównie stosuje się ją w przemyśle farmakologicznym oraz kosmetycznym. Możemy znaleźć ją w suplementach diety oraz w środkach wspomagających leczenie infekcji dróg oddechowych. Jest popularnym składnikiem perfum, kremów, szamponów i odżywek, past do zębów oraz antyperspirantów.

Gdzie można kupić mirrę?

Mirrę możemy zakupić w formie ekstraktu ziołowego, żywicy oraz w formie olejku eterycznego. Można kupić ją w sklepach z dewocjonaliami oraz w niektórych sklepach z przyprawami.