Plantago ovata, czyli babka jajowata jest kojarzona głównie ze zdrową żywnością. Nasiona często wykorzystuje się w naturalnym wsparciu układu pokarmowego i pomocy w trawieniu. Są pełne błonnika, antyoksydantów, śluzów, tłuszczów, protein, fitosteroli. Są też przydatne w regulacji poziomu cholesterolu we krwi. Te wszystkie właściwości są bardzo podobne do babki płesznik, jednak w odróżnieniu od niej, babka jajowata nie powoduje uczucia sytości.
Nasiona i łuski babki, w kontakcie z wilgocią pęcznieją i tworzą swego rodzaju śluz. Zmiękcza on masę zalegającą w jelitach, zwiększa ją i ułatwia jej wypróżnienie. Powstały śluz wykazuje też właściwości wchłaniania wody, dzięki czemu pomaga organizmowi szybciej i sprawniej pozbyć się toksyn, metali ciężkich i innych szkodliwych substancji, które zalegając w jelitach, obciążają je i pogarszają tym samym pracę całego organizmu.
Dodatkowo jej łupiny zawierają witaminy i składniki mineralne, takie jak witamina K, magnez, żelazo i wapń.

Babka jajowata ma wiele cennych właściwości:

  • dzięki dużej zawartości błonnika rozpuszczalnego wspiera pracę układu pokarmowego
  • działa osłonowo na przewód pokarmowy i może być stosowana przy chorobie wrzodowej
  • przynosi ulgę przy stanach zapalnych oraz podrażnieniach śluzówki
  • ma działanie prebiotyczne - jest pożywką dla dobroczynnych szczepów bakteryjnych w jelitach
  • reguluje poziomu cholesterolu we krwi,
  • Utrzymuje prawidłowej przemiany materii
  • pochłaniają wodę, a także różnego rodzaju toksyny
  • pomaga w leczeniu hemoroidów i żylaków

Zastosowanie babki jajowatej w kuchni

Te drobne nasiona można stosować na wiele sposobów. W sklepach można dostać ją w formie sproszkowanej, lub jako całe ziarna. Najprościej zalać w szklance 2-3 łyżki letnią wodą i odstawić na około 20 min. Powstanie kleik, który można popijać w ciągu dnia. Pomoże on pobudzić jelita do działania. 
Z ziaren można zrobić napar. Wystarczy 2-3 łyżki zalać gorącą wodą i odstawić, aż zgęstnieje. Taki napar również można popijać w ciągu całego dnia.
Ziarna można dodawać do dań. Można je dosypać do koktajlu, musli, jogurtu albo właśnie kefiru.
Świetnie pasuje do sałatek, ale też znakomicie sprawdzi się jako zagęszczacz do zup i sosów.

Dawkowanie babki jajowatej

Jeśli stosujemy ją w leczeniu zaparć, dorośli mogą przyjmować 10-30 g nasion lub 5-30 g łusek na dobę. Można je spożywać 3 razy dziennie, w odstępach kilkugodzinnych. Aby obniżyć poziom cholesterolu we krwi, wystarczy 10 g na dobę. Dla bezpieczeństwa, by nie podrażnić i zablokować jelit, ziaren i łusek zarówno w proszku jak i nasionach, nie wolno spożywać samodzielnie – zawsze zmieszane z płynem.

Babka jajowata ma niską zawartości węglowodanów, przez co często stosowana jest w diecie ketogenicznej. Ziarna i łupiny babki jajowatej często można znaleźć w przepisach na pieczywo.