Kapusta to warzywo, które często jest wykorzystywane w kuchni. Do najpopularniejszych potraw, gdzie to właśnie ona odgrywa główną rolę, należy bigos i gołąbki. Wcześniej jednak trzeba ją ugotować, a okazuje się, że w trakcie tej czynności wiele osób popełnia banalny błąd, który psuje cały efekt.

Popularny błąd podczas gotowania kapusty

Do jednego z najczęściej popełnianych błędów w trakcie gotowania kapusty należy jej rozgotowywanie. Wystarczy chwila nieuwagi, by kapusta stała się nieapetyczna i zbyt miękka. Nabiera wtedy też dość nieprzyjemnego zapachu, który może irytować osoby z wrażliwym powonieniem.

Gotując kapustę,  zadbajcie o to, by działo się to na wolnym ogniu. Warzywo może też delikatnie wrzeć, jednak koniecznie pilnujcie czasu. Po rozdrobnieniu kapusta może gotować się przez około 5 minut. Całą kapustę gotujcie przez ok. pół godziny, do momentu, aż zrobi się miękka. 

W jaki sposób nie należy gotować kapusty?

Błędem, z którego wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, jest niedodawanie do gotującej się kapusty sody oczyszczonej. Ten dodatek pomaga zredukować nieprzyjemny zapach, a także utrzymać zielony kolor tego warzywa (często w trakcie długiego gotowania nabiera ona szarawej barwy). Taki sposób może jednak minimalnie pozbawić kapustę jej wartości odżywczych.

Pamiętajcie również, żeby gotować kapustę w sposób, który jest odpowiedni dla jej rodzaju. Zieloną kapustę możecie gotować według każdej metody, natomiast kapusta czerwona ma tendencję do zmieniania koloru na niebieski po ugotowaniu, dlatego zazwyczaj spożywana jest na surowo. Jeżeli chcecie ją jednak ugotować – dodajcie odrobinę soku z cytryny lub octu. Z kolei podczas gotowania kapusty włoskiej pamiętajcie, że jej liście są nieco delikatniejsze od tradycyjnej kapusty zielonej.

Ważne jest również, by posolić kapustę przed połączeniem jej z innymi warzywami. Dobrym sposobem jest też pozostawienie kapusty godzinę w temperaturze pokojowej, zanim wyciśniecie nadmiar wilgoci.