Jeśli kiedykolwiek zmagaliście się z problemem przykrego zapachu w lodówce, na pewno wiecie, że ten kłopot lubi powracać. Jest jednak na to prosta rada. Dzięki sprytnej sztuczce z ziemniakiem unikniecie smrodu i konieczności mycia co chwilę całej lodówki octem. Będziecie zaskoczeni, co potrafi zwykły kartofel.

Skąd bierze się smród w lodówce?

W ramach profilaktyki dbajcie o sprzęt na bieżąco, a unikniecie większych problemów. Zapach, który normalnie panuje w lodówce powinien być neutralny - po otwarciu nie powinniście czuć właściwie nic. Przyczyną smrodu w lodówce może być nie tylko mocno pachnące jedzenie, ale również usterki techniczne. Zwróćcie więc uwagę, czy odpływ, który odprowadza wodę z urządzenia, jest drożny.

Odór pojawia się również na skutek zbyt dużej wilgoci w środku. Ma na niego wpływ również temperatura w lodówce j jej niewystarczająca higiena. Plamy i zabrudzenia dobrze więc przecierać na bieżąco, najlepiej chusteczkami antybakteryjnymi, a następnie na sucho. Zajmie to tak krótką chwilę, że nie musicie nawet wyłączać urządzenia z prądu. 

Ziemniak - warzywny pochłaniacz zapachów do lodówki

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z lodówki domowym sposobem? Okazuje się, że jednym z najlepszych pochłaniaczy zapachów do lodówki jest swojski kartofel. Kilka kawałków wystarczy, by szybko zapomnieć o śmierdzącym problemie. Jak go użyć? Wystarczy:

  1. Pokroić ziemniaka na drobniejsze kawałki.
  2. Położyć go na spodeczku.
  3. Włożyć do lodówki - i gotowe.

Trzeba jednak pamiętać, aby koniecznie wymieniać warzywo na świeże co 2-3 dni. Gdy będziecie powtarzali ten cykl regularnie, niemiły zapach zniknie i więcej już się nie pojawi. 

Inne sposoby na smród w lodówce

Zamiast ziemniaka możecie też stosować sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia, połówkę cytryny lub kawę. Te dwie ostatnie lekko „wyperfumują” wnętrze lodówki. Kilka łyżek wybranego proszku wsyp na spodeczek i umieść na półce. Następnie po kilku dniach wymień produkt na świeży. Rolę pochłaniacza wilgoci i zapachów w lodówce przyjmie też woreczek ryżu, bryłka brykietu lub węgla na grilla - je również trzeba systematycznie wymieniać. 

Jak zapobiegać nieprzyjemnego zapachowi z lodówki?

Jeśli na przyszłość chcecie uniknąć smrodu w lodówce, organizujcie z głową miejsce w środku. Pilnujcie, by produkty blisko terminu, szybko psujące się i otwarte znajdowały się z przodu, na wyciągnięcie ręki. Powinniście móc szybko je wykorzystać. Lodówka nie powinna też być zbyt szczelnie wypełniona - odrobina luzu jest wręcz wskazana. Dzięki temu sprzęt będzie pracował wydajnie, a produkty nie będą przeszkadzać w swobodnej cyrkulacji powietrza.

Nie fundujcie też lodówce szoku termicznego. Zapomnijcie o wkładaniu gorących potraw do lodówki i nie trzymajcie otwartych drzwiczek zbyt długo. Takie nawyki mogą prowadzić do rozregulowania się systemu chłodzenia i awarii termostatu, co wiąże się z szybszym psuciem jedzenia i odorem. Pochłaniacz zapachów do lodówki pomoże wam zneutralizować zapach wewnątrz. Wcale nie musicie go kupować. Być może leży on już w waszej lodówce, w pojemniku z warzywami.