Każdemu z was pewnie zdarzyło się choć raz wylać lub wysypać coś na dywan. Czasem takie plamy nie chcą schodzić nawet przy najmocniejszym szorowaniu i wtedy zwykle decydujemy się na profesjonalne środki do czyszczenia. Okazuje się jednak, że najpierw lepiej wypróbować tanią mieszankę 2 składników z kuchennej szafki. Zobaczcie, jak usunąć plamy z dywanu domowym sposobem i nie wydawajcie już więcej pieniędzy na profesjonalne pranie. 

Czyszczenie dywanu. O tym trzeba pamiętać

Pierwszym etapem każdego czyszczenia dywanu jest dokładne odkurzanie. Zanim jednak się za to zabierzecie, najpierw musicie dopasować metodę sprzątania do długości włosia. Dywany o krótkich włóknach są raczej bezproblemowe w odkurzaniu, ale już przy dłuższych, puszystych i mięsistych włóknach znacznie trudniej jest wniknąć w każdy zakamarek. W tym przypadku warto więc odkurzać w dwóch kierunkach - najpierw z włosem, a następnie pod włos.

odkurzanie dywanu

Źródło: Getty/iStock

Kuchenna pasta usunie plamy na dywanie

Aby łatwo wyczyścić nawet najgorsze plamy na dywanie, wystarczy tania mieszanka sody oczyszczonej i octu. Całość mieszamy tak, aby uzyskać gęstą pastę, a następnie nakładamy ją na zabrudzone miejsca i delikatnie wcieramy. Po tej czynności zostawiamy rozprowadzoną na dywanie papkę na kilka godzin. Gdy całość wyschnie, odkurzamy dywan jak zwykle, a brudne ślady powinny zniknąć. 

Jeśli akurat nie macie pod ręką sody, możecie też stworzyć podobną pastę z proszkiem do prania. Wystarczy wymieszać go na gęstą papkę z odrobiną octu i dalej postępować już tam samo jak w opisie powyżej.

Jak wyczyścić dywan domowym sposobem? Inne metody

Jeśli nie przekonuje was gęsta pasta, z tego samego zestawu składników możecie zrobić też płyn do prania dywanów. Wystarczy dodać do mieszanki sody i octu wodę, a następnie przelać całość do butelki ze spryskiwaczem. Tak przygotowaną mieszanką trzeba po prostu spryskać plamę i zostawić całość do wyschnięcia. 

Nie macie pod ręką sody i octu? Możecie też zastosować mąkę ziemniaczaną. Początkowo może to brzmieć dziwnie, bo ten sypki składnik raczej nie kojarzy nam się ze sprzątaniem, jednak genialnie sprawdza się na tłuste plamy. Jeśli więc po upuszczeniu resztek jedzenia na dywanie zostaje wam tłusty ślad, od razu zasypcie go na świeżo odrobiną mąki i zostawcie na całą dobę. Kolejnego dnia wystarczy już tylko dokładnie odkurzyć resztki skrobi, a po plamie nie powinno już być śladu.