Osoby, które rozpoczynają przygodę z dietą wegańską często zadają sobie pytanie – jak zastąpić ser? Produkty nabiałowe są bowiem często używane w polskiej kuchni.  Jakich produktów używać, aby zastąpić jego smak, a także właściwości odżywcze?

 

Tofu

Ta propozycja wydaje się być oczywista. Sojowy ser – czyli właśnie tofu – może zastąpić osobom na diecie wegańskiej kilka rodzajów produktów nabiałowych. Wędzone doskonale sprawdza się jako zamiennik żółtych i intensywnych w smaku serów. Tofu naturalne z dodatkiem soku z cytryny odpowiada w smaku i konsystencji twarogowi. Jako smarowidło do kanapek oraz zamiennik jajek najlepiej sprawdza się natomiast tofu jedwabiste. Wyprodukowane z warzyw strączkowych – soi – zawiera w sobie mnóstwo białka. Jest neutralne w smaku, dzięki czemu nadaje się zarówno do potraw słodkich, jak i wytrawnych. Możemy przygotować z niego pastę do kanapek, tofucznicę, tofurnik, pasztet, a nawet kotlety.

 

Orzechy i pestki

Najlepiej sprawdzają się pestki słonecznika oraz nerkowce, ale nie tylko Namoczone na noc i zmielone z dodatkiem odrobiny mleka ryżowego lub wody, nabierają kremowej konsystencji. Idealnie sprawdzają się jako baza do wegańskich serników oraz past kanapkowych. Do masy można dodać odrobinę soku z cytryny lub suszonej wanilii. W daniach wytrawnych idealnie komponują się z pieczoną papryką, natką pietruszki, a nawet – w wersji „rybnej” – z suszonymi pomidorami. Orzechy i pestki zawierają mnóstwo zdrowych tłuszczy nienasyconych, szczególnie cennych dla osób będących na diecie wegetariańskiej. Są także źródłem wielu witamin i białka.

 

Kasza jaglana

Ten przysmak, doskonałe źródło węglowodanów złożonych, wraca do łask. Ugotowana w mleku roślinnym i zblendowana z dodatkiem aromatycznych przypraw lub bakalii, stanowi doskonałe zastępstwo dla budyniu. Można ją także upiec w formie ciasta przypominającego w smaku sernik. Masa z ugotowanej kaszy jaglanej może także z powodzeniem zastąpić jajka w cieście. Bogata w mnóstwo witamin, szczególnie tych z grupy B, stanowi doskonałe uzupełnienie diety roślinnej.