Choć z nazwy amerykański, to w rzeczywistości znajdziecie go w rodzimych lasach i to bardzo łatwo. Wypatrujcie tego okazu, bo wyróżnia się 1 rzeczą, dzięki której można zbierać go garściami. Poznajcie ten gatunek i zobaczcie, jak wykorzystać go w kuchni.

Jak wygląda borowik amerykański?

Co to jest borowik amerykański? To jadalny grzyb z rodziny borowikowatych, zwany też inaczej borowikiem wrzosowym, złotakiem wysmukłym czy złotoborowikiem. Jego owocniki zwykle mają od 6 do 25 cm, a najłatwiej poznać ten okaz po długim, żółtawym, prążkowanym trzonku i ciemnym, wypukłym kapeluszu z falbankowymi krawędziami. Wyjątkową jego cechą jest też to, że nie atakują go robaki, dlatego można go śmiało zbierać bez większego przyglądania się każdej sztuce. Właśnie z tego powodu czasem nazywa się go żartobliwie grzybem dla leniwych.

Gdzie rośnie złotoborowik wysmukły? Wbrew swojej nazwie, występuje on nie tylko w Ameryce Północnej, ale i w Polsce oraz na Litwie. W naszym kraju najczęściej spotyka się go w nadbałtyckich borach, ale pojawiał się także w województwie podlaskim czy lubelskim.

Do czego używać borowików amerykańskich?

Choć ten gatunek nie jest tak bardzo aromatyczny jak borowik szlachetny, to wciąż ma wiele smaku i zapachu, które wspaniale wzbogacą niejedno danie. Sprawdzi się zarówno do suszenia, jak i gotowania. W obu tych formach można go wykorzystywać do przeróżnych potraw, a szczególnie do sosów, zup, marynat i mięs.

Borowik amerykański - na to trzeba uważać

Zanim wybierzecie się po niego do lasu, musicie wiedzieć, że ten gatunek jest bardzo podobny do innych okazów z rodziny borowikawatych, które nie są już niestety jadalne, a nawet bywają trujące. Uważajcie więc, aby nie pomylić borowika amerykańskiego z borowikiem ponurym (trujący na surowo), goryczakiem (niejadalny) lub szatańskim (trujący).