Sycąca pomidorowa z ryżem, delikatne risotto, a może lekka sałatka ryżowa? Wszystkie te dania możecie przygotować w odchudzonej wersji. Wystarczy, że zastąpicie zwykły biały ryż tym genialnym zamiennikiem. To zdrowa, lekkostrawna i dietetyczna alternatywa dla klasycznych ziarenek. 

Ryż z kalafiora - jak zrobić?

Przepis na ryż z kalafiora jest banalnie prosty i robi się go dosłownie w mgnieniu oka. Zaczynamy od dokładnego umycia i osuszenia główki kalafiora. Następnie dzielimy warzywo na różyczki i ścieramy je na tarce o grubych oczkach. Kalafiorowy ryż możecie też przygotować przy pomocy blendera lub elektrycznego rozdrabniacza. W ten sposób zrobicie to znacznie szybciej i łatwiej, jednak musicie uważać, aby nie zmielić go zbyt drobno. Wystarczy bowiem tylko dodatkowe kilka sekund, aby zamiast drobnych ziarenek otrzymać gładką pulpę.

Takie kalafiorowe ziarenka łudząco przypominają zwykły ryż, a mają od niego prawie trzykrotnie mniej kalorii. Możemy jeść je na surowo lub poddać obróbce termicznej w garnku, na patelni, w piekarniku, a nawet w mikrofalówce. Ile gotować ryż z kalafiora? Niezależnie od tego, czy wybierzemy gotowanie, pieczenie, czy smażenie, zajmie nam to tylko 15 minut. 

Ryż kalafiorowy - z czym podawać?

Ryż z kalafiora to doskonały dodatek do wszystkich dań w wersji mięsnej i wegetariańskiej. Wspaniale smakuje zarówno z tradycyjnym kotletem, jak i lekkimi owocami morza czy delikatnym tofu. Na surowo można go dodawać do sałatek czy kolorowych bowli, a w wersji ugotowanej będzie bazą do dietetycznych gołąbków lub lekkiego sushi. Z kolei po przesmażeniu idealnie komponuje się z gulaszami, potrawkami i rozgrzewającym curry.

Jak przechowywać ryż z kalafiora?

Ryż kalafiorowy warto od razu przygotować w większych ilościach, gdyż na surowo można go przechowywać w lodówce przez 3 dni. Ważne jednak, aby wcześniej przesypać go do szczelnie zamykanego pojemnika. Jeśli nie zdążycie zjeść go w tym czasie, wystarczy go zamrozić, a będzie przydatny do spożycia przez 3-4 miesiące.