Czym jest woda ryżowa? To po prostu mętny płyn, który wylewamy po ugotowaniu ziarenek. Szczególną popularnością cieszy się w Japonii, gdzie nazywa się go Yu-Su-Ru. U nas wciąż jest mało znany, jednak zdecydowanie warto to zmienić. Ten niedoceniany napój jest bowiem prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów. 

Woda z ryżu - właściwości i zastosowanie

Woda z ryżu ma wiele cennych właściwości i jest wykorzystywana na mnóstwo sposobów. Wszystko dlatego, że ma ogrom wartości pielęgnacyjnych i odżywczych. Jest bogatym źródłem witamin E i B, więc świetnie działa na włosy, skórę i paznokcie. Ponadto ma w sobie magnez, żelazo, cynk czy selen, które są naturalnymi antyoksydantami. 

Jak ją stosować? Ryż prawie w 90 procentach składa się ze skrobi, dlatego woda po jego gotowaniu może być stosowana jako zamiennik krochmalu. Skrobia ma też dobroczynne działanie na skórę, dlatego kąpiel w wodzie ryżowej działa nawilżająco, kojąco i regeneruje naskórek. Woda ryżowa jest stosowana do twarzy, jako naturalny tonik. Wystarczy nasączyć nią wacik i delikatnie przecierać cerę. Z kolei wywar dodany do kąpieli łagodzi podrażnienia skóry, zmniejsza zaczerwienienia. 

Ten magiczny płyn pokochają też wszyscy miłośnicy roślin, zarówno tych domowych, jak i ogrodowych. Woda ryżowa jest bowiem tanim i skutecznym nawozem. Taka naturalna odżywka fantastycznie działa na kwiaty, gdyż zawiera fosfor, krzem i żelazo, wspomagające ich kwitnięcie.

Woda ryżowa do picia

Oprócz zastosowania w kosmetyce czy ogrodnictwie, woda z ryżu może być też lekiem na wiele dolegliwości. To naturalny lek na nudności, wymioty i biegunkę. Z uwagi na wysoką zawartość błonnika, woda ryżowa wspomaga też wypróżnianie, dlatego będzie pomocna przy zaparciach. Ten płyn działa też jak izotonik, dlatego szczególnie polecany jest osobom aktywnym fizycznie. Z uwagi na dobre działanie nawadniające, woda ryżowa pomaga też podczas gorączki, nie dopuszczając do nadmiernej utraty płynów. 

Jak zrobić wodę ryżową

Jeśli planujemy wykorzystać wodę ryżową, musimy pamiętać, aby jej wcześniej nie solić. Najlepiej więc będzie wymieszać ryż z solą dopiero po odcedzeniu, a wodę odlać do oddzielnego naczynia. Odcedzona woda ryżowa nie powinna być jednak używana zbyt długo, gdyż wtedy traci cenne właściwości. Powinniśmy więc przechowywać ją w lodówce maksymalnie do tygodnia. Po czym poznać, że nie jest już zdatna do użycia? Nabiera wtedy przykrego, lekko kwaśnego zapachu. 

Jak ją pić? Płyn powinien być schłodzony i najlepiej, aby spędził w lodówce nawet całą noc. Aby miał lepszy smak, można dosłodzić go miodem i wcisnąć do niego odrobinę soku z cytryny. Dobrym dodatkiem będzie też szczypta cynamonu. Woda z ryżu może też być dodatkiem do innych napojów, na przykład owocowych koktajl i smoothies