Ciasta ucierane lub te na bazie roztopionego masła to jedne z najprostszych do przygotowania. Jednak i z nimi bywa różnie. Niestety mają tendencję do wysychania i twardnienia. Dodatek ubitych białek nie zawsze pomaga, dlatego też problem pozostaje. Z pomocą przyszedł znajomy piekarz, który zdradził nam, co robi, aby przedłużyć świeżość takich ciast, jak piernik. Nie wahajcie się i skorzystajcie z jego metody, z pewnością opłaci się wypróbować jeszcze przed świętami.

Co zrobić, aby piernik nie wysechł na wiór?

Zarówno piernik staropolski, jak i ekspresowy, to dość zbite i esencjonalne ciasta. Dodatek miodu w odpowiedniej proporcji z cukrem sprawia, że bywa twardsze i szybko schnie. To trwałe ciasto, które nie psuje się tygodniami dzięki zawartości korzennych przypraw i kakao. Co zrobić, aby pozostało dłużej miękkie? Wystarczy posmarować piernik bardzo cienką warstwą glazury z wody, cukru i soku z cytryny.

Tuż po wyjęciu z piekarnika i lekkim przestygnięciu, wysmarujcie wszystkie ścianki, spód i wierzch, aby każdy zakamarek był pokryty. Po zastygnięciu tworzy ledwo wyczuwalną skorupkę, która chroni wilgoć znajdującą się wewnątrz ciasta. Jeżeli przekładacie piernik domowymi powidłami, czekoladą lub masą z kaszy manny, wykonajcie glazurę dopiero po dodaniu nadzienia. Polewacie piernik stopioną czekoladą lub polewą? Tym lepiej! Dodatkowa warstwa ochroni go przed wysychaniem i pozwoli na cieszenie się nim przez długie tygodnie.

Co zrobić z resztek twardego piernika?

Jeżeli nie udało wam się uniknąć twardego i suchego piernika, ten pomysł jest dla was. Suche kawałki niedojedzonego ciasta mogą posłużyć na wiele sposobów. Z pewnością nie wyrzucajcie go, posłuży do:

  • spodu sernika na zimno - wystarczy pokruszyć piernik i zalać topionym masłem. Wyłóżcie na dno tortownicy i przykryjcie masą sernikową.
  • maczanki piernikowej - doskonała propozycja dla tych, którzy uwielbiają wersję z bułką czy czerstwym chlebem. Namoczone kawałki piernika będą jak deser.
  • słodkiej "bułki tartej" - tarty piernik lub pierniczki świetnie nadają się jako posypka do lodów, bitej śmietany czy innych deserów.
  • "kruszonki" do ciasta - to świetny zamiennik, gdy nie mamy składników na tradycyjną kruszonkę, wystarczy zmielić piernik i dodać masło. Zapieczona kruszonka będzie miała korzenny i słodki aromat.