Jak jeść spaghetti i chudnąć? Wystarczy zastąpić klasyczne pszenne kluski tym niskokalorycznym makaronem. Poznajcie konjak i zaproście go do swojej kuchni, aby móc jeść ulubione pasty bez wyrzutów sumienia. 

Z czego jest zrobiony makaron konjac?

Makaron konjac (lub inaczej Shirataki) składa się w 97 procentach z wody, a resztę stanowi glukomannan konjak, czyli rozpuszczalny w wodzie błonnik, który wytwarza się z warzywa o nazwie Amorphophallus konjac. 

Jak smakuje makaron konjac? Sam w sobie jest bezsmakowy, ale wyróżnia go specyficzny zapach, dlatego przed wymieszaniem z innymi składnikami, warto go porządnie wypłukać pod bieżącą wodą. Po takim przygotowaniu, nie wymaga już jednak skomplikowanej obróbki, gdyż wystarczy go podsmażyć lub obgotować przez 2 minuty. 

Makaron ten ma nieco inną konsystencję niż klasyczna włoska pasta. Jest przezroczysty, sprężysty i galaretkowaty, jednak ma to też swoje zalety, gdyż nie rozgotowuje się nawet po długim podgrzewaniu. Z tego względu idealnie nadaje się do zabrania na wynos i odgrzania w pracy.

Makaron konjac - właściwości

Niska wartość kaloryczna jest niewątpliwym atutem tego produktu, ale czy makaron konjac jest zdrowy? Okazuje się, że bulwa warzywa konjac to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Zawiera duże ilości błonnika (aż 4,5 g na 100 g), który sprawia, że makaron jest niezwykle sycący. Błonnik rozpuszczalny zwiększa bowiem swoją objętość po wchłonięciu wody aż 200 razy, więc wypełnia nasze żołądki na długo. Z tego względu ten produkt jest szczególnie polecany osobom na diecie redukcyjnej.

Konjac słynie też z bogactwa wapnia, więc warto włączyć go do codziennej diety przy niedoborach tego składnika. Co więcej, taki makaron jest bezglutenowy, więc mogą go jeść osoby cierpiące na celiakię lub nietolerujące glutenu.

Makaron konjac - przepisy

Jak jeść makaron konjac? Ten składnik może być zamiennikiem makaronu w daniach głównych, sałatkach i zupach. Szczególnie dobrze sprawdza się w daniach kuchni azjatyckiej. Zrobimy z niego niskokaloryczny pad thai lub szybki stri-fry z ulubionymi warzywami i mięsem. Z uwagi na to, że sam w sobie ma niewiele smaku, dobrze jest go łączyć z wyrazistymi, mocno doprawionymi sosami.