Twaróg idealnie nadaje się do naleśników z serem na słodko, ale nie tylko. Wykorzystacie go też do innych potraw, np. pysznego gzika, pierogów ruskich. Świetnie smakuje również połączony ze szczypiorkiem i rzodkiewką, podany ze świeżymi bułeczkami. Koniecznie spróbujcie też placków twarogowych. Jak przygotować taki domowy twaróg w kilka chwil? Jest na to banalnie prosty sposób.

Jak zrobić domowy twaróg bez kefiru?

Robienie twarogu zazwyczaj kojarzy się ze starą, babciną recepturą. Okazuje się jednak, że nie ma w tym nic trudnego. Jego podstawą jest mleko – można wykorzystać zarówno zsiadłe, jak i słodkie. Dobrze sprawdzi się też mieszanka ich obu. Unikajcie jednak mleka UHT, które zostało pozbawione mikroorganizmów, odpowiadających za zakwaszanie produktu.

Zazwyczaj w przepisach jako drugi ważny składnik pojawia się jogurt, maślanka lub kefir. Wcale nie są one jednak konieczne, jeśli macie w domu sól i ocet jabłkowy.

Przepis na domowy twaróg jest bardzo prosty. Przygotujcie 6 litrów mleka, 100 ml wody, 6 łyżek stołowych octu jabłkowego i 20 g soli.

Do garnka wlejcie mleko, dodajcie do niego wodę. Następnie dodajcie ocet jabłkowy i sól. Całość gotujcie na małym ogniu do momentu, aż zacznie powstawać twaróg. Wybierzcie go przy użyciu łyżki cedzakowej. Zostawcie na sitku aż woda spłynie z twarogu. Wystygnięty ser wyłóżcie na talerzu i jedzcie ze smakiem.