Co jest głównym składnikiem tego przepisu na kotlety? Mielone lub posiekane bardzo drobno wątróbki drobiowe. Prawdopodobnie zwykle smażycie te podroby jak "steki" i podając z podsmażonym jabłkiem, cebulą lub jako dodatek do pasztetu. Rozdrobnione wątróbki drobiowe z przyprawami pokażą nowe, nieznane do tej pory oblicze. Zjedzą je nawet dzieci. Możecie dać im znać, że to wątróbka dopiero po zjedzeniu, bo do złudzenia przypominają one z wyglądu placki ziemniaczane. W ten sposób odczarujecie uprzedzenia i prawdopodobny "koszmar z dzieciństwa". Gwarantujemy, że każdy przy stole poprosi o dokładkę. Ten łatwy w przygotowaniu obiad jest przy tym niedrogi (wątróbka drobiowa jest wciąż nieco tańsza niż schab czy mięso na mielone).

Soczyste kotlety z wątróbki drobiowej - przepis 

Składniki:

  • 400 g wątróbki z drobiu
  • 1 duża cebula
  • 2 jajka
  • 3- 4 łyżki mąki pszennej
  • 1 łyżeczka suszonego majeranku
  • 1 łyżeczka suszonego tymianku
  • olej roślinny do smażenia
  • natka pietruszki lub szczypiorek do posypania

Sposób przygotowania:

  1. Wątróbkę oczyśćcie i posiekajcie drobno lub zmielcie blenderem. Powinniście uzyskać konsystencję z małymi grudkami. Masa nie może być całkiem gładka. 
  2. Wątróbkę przełóżcie do miski. 
  3. Posiekajcie drobno cebulę i dodajcie ją do mięsa, wbijcie jajka, wsypcie przyprawy. Doprawcie solą i pieprzem. 
  4. Dodajcie do mięsnej masy mąkę i dokładnie wymieszajcie. 
  5. Masa powinna mieć średnią konsystencję: ani zbyt gęstą, ani za rzadką.
  6. Rozgrzejcie patelnię na średnim ogniu. 
  7. Chochelką wylewajcie masę na rozgrzany olej i smażcie kilka minut do zrumienienia. Placki powinny być dość cienkie.
  8. Kotlety z wątróbki drobiowej osączcie na ręczniku papierowym z nadmiaru tłuszczu.
  9. Przed podaniem posypcie natką pietruszki lub szczypiorkiem.

Kotlety z wątróbki drobiowej możecie podać tak, jak klasyczną wątróbkę: z zasmażonym jabłkiem, w gruszkach lub z duszoną cebulą. Pyszne będą również z podsmażoną kiszoną kapustą lub kiszoną kapustą na zimno (surówką). Będzie też pasować do niej grzybowy sos i ziemniaczane puree lub kasza: gryczana niepalona albo pęczak.

Wskazówka: 

Jeśli nie przepadacie za specyficznym, mocnym smakiem wątróbki, możecie go nieco złagodzić. Podroby włóżcie do miski, zalejcie mlekiem, przykryjcie i wstawcie na godzinę do lodówki. Następnie osuszcie mięso i posiekajcie je na kotlety - będzie miało łagodniejszy smak.