Tatarska babka ziemniaczana smakuje inaczej niż wszystkie pozostałe, a to wszystko za sprawą tylko jednego składnika. Warto jednak przetestować ten przepis i podmienić klasyczną recepturę na nieco inną, bo gotowe danie mocno na tym zyskuje. Spróbujcie sami, a być może od tej pory już zawsze będziecie robili kartoflak w ten sposób.

Jak powstaje tatarska babka ziemniaczana?

Klasyczna babka ziemniaczana, znana też jako kartoflak, powstaje z ziemniaków i mięsa, choć niektórzy dodają też do masy jajko i odrobinę mąki. Tatarski przepis jest jednak jeszcze inny niż klasyczne, bo różni się doborem mięsa. W tym przypadku jako mięsną wkładkę wykorzystuje się wołowinę, a nie jak zwykle - kiełbasę i boczek. Co ciekawe, oprócz samego mięsa, do babki tatarskiej wykorzystuje się też łój wołowy, jednak składnik ten nie jest zbyt łatwo dostępny, dlatego pozostaje opcjonalny w przepisie. Zobaczcie więc podstawową wersję, łatwą do przygotowania w domowym zaciszu. 

tatarska babka ziemniaczana - przepis

Źródło: AdobeStock

Tatarska babka ziemniaczana - przepis

Składniki:

  • 3 kg ziemniaków,
  • 2-3 jajka,
  • 1 kg tłustego mięsa wołowego (lub gęsiny czy indyka),
  • 3 duże cebula,
  • 1 liść laurowy,
  • masło i olej,
  • sól i pieprz do smaku,
  • opcjonalnie: 1 łyżka kaszy manny.

Przygotowanie:

Zaczynamy od obrania ziemniaków i starcia ich na tarce o drobnych oczkach. Następnie przekładamy je na sito i porządnie odciskamy z nadmiaru wody, ale nie wylewamy od razu tego płynu. Odlewamy go do miski i odstawiamy, a po chwili na dnie naczynia zgromadzi się skrobia, którą warto przecedzić i znów dodać do tartych ziemniaków. 

Cebulę obieramy, drobno siekamy i podsmażamy na odrobinie oleju. Mięso również drobno kroimy i wszystko dodajemy do ziemniaczanej masy. Wbijamy tam też jajka i doprawiamy całość solą oraz pieprzem.

Tak przygotowaną masę przelewamy do blachy, porządnie wysmarowanej masłem i pieczemy w 180 stopniach przez około 1,5 godziny. Podczas pieczenia warto polewać wierzch babki masłem, a dzięki temu wierzch stanie się pięknie zarumieniony i chrupiący. Aby danie łatwo wyszło z formy, należy je porządnie zapiec, więc jeśli zauważycie, że babka wciąż jest dość blada, możecie nieco wydłużyć podany czas pieczenia.

Babka ziemniaczana - z czym podawać?

Upieczona, chrupiąca na zewnątrz i delikatna w środku babka ziemniaczana genialnie smakuje sama w sobie. Warto jednak podać ją z odpowiednimi dodatkami, aby jeszcze bardziej podkręcić gotowe danie. W tej roli najlepiej sprawdzi się kleks kwaśnej śmietany lub szklaneczka mleka. Niektórzy też podają babkę w towarzystwie zsiadłego mleka lub serwują do niej chłodnik i taka opcja też jest genialna, szczególnie w sezonie letnim. 

Oprócz mlecznych dodatków babkę można też podać w towarzystwie kiszonej kapusty lub ogórków małosolnych. Jeśli natomiast chcecie przyszykować bardziej eleganckie danie na ważną okazję, to fantastycznym wariantem będzie babka ziemniaczana z sosem grzybowym. 

Źródło: bibliotekatatarska.pl